Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. 
 
 
úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Realitní trh: Růst kvality projektů a cen, zpomalení výstavby v Praze

16.02.2016  |  Petr Bayer

Situace na českém trhu nemovitostí je nadále příznivá, odborníci očekávají v roce 2016 konsolidaci hlavních hráčů na trhu, specializaci na best-in-class aktivity a růst kvality projektů. Pokračovat bude pozvolný růst cen, zejména v rezidencích, a přibývat bude českých subjektů v oblasti investic. V Praze však dojde ke zpomalení výstavby a bez jasných pravidel a koncepce územního rozvoje bude dopad na odvětví silnější. Vyplývá to z pravidelného lednového průzkumu Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) ve spolupráci s výzkumnou agenturou GfK Czech, jehož se zúčastnilo 150 odborníků aktivních na českém trhu nemovitostí.

Nejvíce očekávanou událostí letošního roku je konečné dořešení Pražských stavebních předpisů, za klíčovou je považována novela Stavebního zákona. „Stejná očekávání však měli účastníci průzkumu i v loňském roce. Situace je tedy podle většiny aktérů nemovitostního trhu nadále zoufalá, a to i přesto, že ekonomicky se realitnímu trhu daří velmi dobře,“ uvádí mluvčí ARTN Monika Kofroňová.

Největší změnu očekává většina respondentů v oblasti rezidencí. I přes mírný růst cen vlivem výhodných úrokových sazeb poptávka po bytech kulminuje a lze tedy očekávat během těchto dvou let bod zlomu. V kancelářském segmentu lze předpokládat stabilizaci nájmů a ozdravení nájemních podmínek s ohledem na snížený objem nabídky nových prostor v Praze. Téměř čtvrtina účastníků šetření se domnívá, že dlouho očekávané změny nyní nastanou v oblasti zprostředkovatelských služeb, kde se projeví vliv dopadu regulace a kultivace prostředí v souvislosti s přijetím zákona o poskytování služeb realitních zprostředkovatelů. Pozitivní sentiment přetrvává v oblasti investic, které jsou však limitovány nabídkou kvalitních projektů.

Tři čtvrtiny dotázaných považují domácí ekonomiku za nejvýznamnější pozitivní faktor. Naopak za nejsilnější negativní faktor označilo 55 % respondentů vliv fungování státní správy a samosprávy. V loňském roce se na tuto nechvalnou pozici dostala legislativa s 50 %.

Nejvyšší nárůst nových projektů je poprvé v historii průzkumu ARTN očekáván na trhu průmyslových a skladových prostor (83 % dotazovaných). Z hlediska lokací se pozornost obrací rovnocenně na Brno a Plzeň, dále Ústí nad Labem, Ostravu a Liberec. Na druhém místě jsou rezidence, kde stále převládá nová bytová výstavba v Praze a s odstupem pak Brno, Plzeň a Hradec Králové. Na žebříčku krajských měst se v celkovém potenciálu pro nový development umístilo na prvním místě Brno, dále Plzeň, Hradec Králové a Ostrava. Letošní průzkum se zaměřil také na názor odborníků na koncepci dalšího směřování hlavního města Prahy a územního rozvoje měst. Podle 85 % respondentů by největší odpovědnost mělo nést zastupitelstvo v čele se starostou/primátorem a jeho výkonná složka stavební úřad. Naopak nejmenší odpovědnost podle bodového hodnocení dosáhla politická uskupení a zájmová a občanská sdružení.

Zajímavé výsledky přineslo srovnání 5 nejdůležitějších kritérií, které by měla Praha naplňovat, aby mohla být označena za evropskou metropoli. „U naprosté většiny dotazovaných realitních expertů se kritéria shodují jak z pohledu aktéra na nemovitostním trhu, tak občana a obyvatele Prahy,“ doplňuje Kofroňová.

Kritérium

Z pohledu realitního experta

Z pohledu obyvatele Prahy

  1. pořadí

Jasná a dlouhodobá vize rozvoje

Fungující dopravní infrastruktura

  1. pořadí

Fungující dopravní infrastruktura

Kvalita veřejných prostor a zeleně

  1. pořadí

Rozvinuté a dostupné služby

Rozvinuté a dostupné služby

  1. pořadí

Kvalita veřejných prostor a zeleně; atraktivní architektura

Bezpečnost

  1. pořadí

Stabilita, konzistence a transparentnost v jednání, nulová tolerance korupce

Otevřený transparentní úřad; jasná a dlouhodobá vize

Potvrzuje to i vysoké procento oslovených odborníků (91 %), kteří zastávají názor, že soukromý sektor by se měl zapojit do územního rozvoje jako přizvaný partner a že stávající úroveň spolupráce je v Praze nízká (61 %) až velmi nízká (20%). O něco lépe funguje spolupráce v krajských městech, 30 % se domnívá, že je dokonce postačující. „Odborná veřejnost stojí o kvalitně řízený dialog o územním rozvoji a jsme přesvědčeni o tom, že vzájemná diskuse může být pro všechny zainteresované strany přínosem,“ poznamenává prezidentka ARTN Zdenka Klapalová. Odborníci se také shodují, že pro další rozvoj českého realitního trhu je důležitá především transparentní spolupráce, celková změna atmosféry a omezení klientelismu.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

03.10.2019 Časopis Skypaper opět hlavním mediálním partnerem konference Výškové budovy

Nové projekty a související problematika budou tématy již 16. ročníku mezinárodní konference Výškové a inteligentní…

21.06.2019 Soutěž Česká dopravní stavba vyhlásila vítěze, Skypaper v porotě a udělil cenu

Tituly 16. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2018 získaly Modernizace trati…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« říjen 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce