úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Rekonstrukce památky Automatické mlýny v Pardubicích má stát 350 mil. Kč

Pardubice - CPD
20.05.2020  |  Eduard Železný

Pardubice by v brzké době mohly znát zhotovitele jednoho z klíčových městských projektů, který se skládá z Centrálních polytechnických dílen (CPD) a Galerie města Pardubic (GAMPA), jež mají vzniknout v areálu bývalých Automatických mlýnů. Radní města záměr rekonstrukce kulturní památky architekta Josefa Gočára za necelých 352 milionů korun již schválili, zastupitelé budou rozhodovat 28. května.

Radnice počítá, že více než polovinu výdajů pokryje dotace ITI Hradecko-pardubické aglomerace. „Dotace by mohla pokrýt téměř 60 % z celkových nákladů, což je zhruba 209 milionů korun. Realizaci projektů jsme se přitom rozhodli rozdělit na dvě etapy, abychom zvýšili možnost získat maximální možnou podporu ze strany ITI a snížili tak podíl vlastních zdrojů,“ říká primátor Martin Charvát.

První etapa zahrnuje stavby CPD a GAMPY a vyjít by měla na přibližně 254,5 milionu korun, druhá etapa s celkovými náklady zhruba 97 milionů korun se týká vybavení, speciálních učebních pomůcek a IT technologií. „Projektový záměr na stavbu CPD již schválil Řídicí výbor ITI v říjnu 2019 včetně dotace 115 milionů Kč z EU, ze státního rozpočtu bychom měli získat 6,76 milionu korun. V případě GAMPY, jejíž projektový záměr na stavbu byl schválen v březnu tohoto roku, dosahuje dotační podpora ITI 17 milionů korun z EU a milion ze státního rozpočtu,“ dodává Charvát. O dotaci na pomůcky a vybavení bude město žádat v novém programovacím období 2021-2027 ITI Hradecko-pardubické aglomerace s cílem získat zhruba 69 milionů Kč.

Budoucí CPD a GAMPA promění část mlýnů v kulturně vzdělávací centrum celé aglomerace, jehož prostřednictvím bude možné poskytnou lidem od 3 do 99 let nadstandardní vzdělávání na evropské úrovni, ale zároveň ji proměnit v místo volnočasových aktivit pro všechny věkové kategorie.

„V dopoledních a odpoledních hodinách počítáme s moderní blokovou výukou pro děti a žáky mateřských i základních škol, ale i studenty středních škol, kteří budou poznávat svět nejen prostřednictvím teorie, ale zážitkových metod a experimentů. Pozdní odpoledne a víkendy jsou určeny pro veřejnost, rodiny a jednotlivce všech generací včetně možností rekvalifikací a školení zaměstnanců firem z regionu. Na excelentní hardwarové i softwarové vybavení učeben, ale i systému celé budovy jsme na radě doporučili zastupitelům jít do plné varianty, kdy na vybavení počítáme s částkou 97 milionů korun, kterou chceme pokrýt převážně evropskými dotacemi. Vše bude odpovídat nejmodernějším trendům, účastníci a lektoři budou mít k dispozici interaktivní zobrazovače, budou moci pracovat s virtuální realitou, ale také na dlouhodobých a nejenom výzkumných projektech. Další unikátní vzdělávací expozicí a prostorem k prezentaci bude Science on Sphere, neboli Věda na kouli, díky které budou moci účastníci vzdělávání poznávat například přírodní jevy v reálném čase. Ve spojení s imerzivním prostředím takové zařízení nemá ve středoevropském kontextu konkurenci,“ líčí náměstek primátora Jakub Rychtecký.

Areál Winternitzových automatických mlýnů, jejichž provoz byl ukončen v roce 2013, patří mezi nejvýznamnější stavby moderní české architektury, navíc se jedná o jednu z technických kulturních památek na území ČR. Centrální polytechnické dílny a GAMPA se budou nacházet v místě bývalého skladu balené mouky, který spolu se souvisejícími pozemky a projektovou dokumentací město od soukromého vlastníka odkoupilo v roce 2018. V současné době se v areálu připravují kromě CPD a GAMPY další dva projekty – expozice Gočárova muzea v silu spolu s projektem veřejných prostranství v areálu mlýna, tento týden pak odstartují práce na stavbě Východočeské galerie, jejímž investorem je Pardubický kraj.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce