Rekord: Investice do komerčních nemovitostí v ČR letos mohou vzrůst na 4 mld. eur
Investice do komerčních nemovitostí v Česku za 1. pololetí stouply meziročně o 152 % na téměř 2,15 miliardy eur. V 2. čtvrtletí roku 2025 přesáhly 660 milionů eur, což představuje meziroční růst o 38 %.. Celkem letos by mohly dosáhnout až 4 miliardy eur, uvádí společnost Knight Frank (KF).
Dynamiku trhu pohání kombinace příznivého ekonomického prostředí, poklesu úrokových sazeb a silné poptávky po kvalitních aktivech napříč segmenty. Významnou roli sehrává i domácí kapitál, který v 2. čtvrtletí tvořil 90 % všech realizovaných objemů. Čeští investoři uzavírají i ty největší transakce na trhu – tedy obchody, které dříve bývaly výhradní doménou zahraničních institucionálních fondů. Výrazný příliv prostředků do domácích realitních fondů signalizuje, že investoři považují realitní trh za bezpečný a výnosný nástroj zhodnocení.
Největší transakcí 2. čtvrtletí byla akvizice hotelu Four Seasons Prague skupinou PPF Real Estate, přičemž minoritními vlastníky se stali také Michal Strnad (CSG) a Tomáš Otruba. Mezi další významné obchody patří kancelářská budova Visionary v pražských Holešovicích, kterou koupil Conseq, dále Stará Celnice v centru Prahy, nově ve vlastnictví Fio realitního fondu, nebo logistický areál Sázava Logistics Park, prodaný skupinou UDI a zakoupený mezinárodním fondem Segro European Logistics Partnership (SELP). V segmentu nájemního bydlení zaujal nákup projektu Stodůlky Residential fondem REICO ČS Nemovitostní.
Trhu nadále dominuje segment skladových a výrobních prostor, který v 2. čtvrtletí tvořil zhruba třetinu celkového objemu. Silnou aktivitu zaznamenal i hotelový sektor, zejména díky výše zmíněné transakci. Segmenty kanceláří, bydlení a retailu zůstávají stabilní součástí investičního mixu. Výnosové míry napříč sektory zůstaly mezičtvrtletně beze změn – u kanceláří 5,25 %, u logistických areálů 5 % a projektů institucionálního nájemního bydlení (BTR) na 4,5 %. Mírnou kompresi zaznamenaly pouze nákupní centra a retail parky, a to na 5,75 %.
I přes vyšší nejistotu na globálních trzích přetrvává v Česku silný zájem investorů o akvizice a množství rozjednaných obchodů naznačuje, že trh má velmi dobře nakročeno k mimořádně silnému roku. KF očekává, že pokud se současné tempo udrží, mohl by objem investic za celý rok dosáhnout až 4 miliard eur. Tím by český trh překonal i rekordní období let 2016 a 2017, kdy celkové roční objemy činily 3,9 a 3,6 miliardy eur. „Aktuálně je rozjednáno relativně velké množství objemově významných transakcí. Kromě Palladia se jedná o řadu prestižních kancelářských nemovitostí i území s velkým developerským potenciálem,“ ilustruje vedoucí investičního oddělení společnosti KF Josef Karas.
Snížení úrokových sazeb Českou národní bankou (na 3,5 % v květnu) i Evropskou centrální bankou (na 2,15 % v červnu) zvyšuje atraktivitu nemovitostního trhu v celé Evropě. V českém kontextu však hraje hlavní roli domácí kapitál, který prokazuje mimořádnou likviditu a dlouhodobý zájem o výnosové nemovitosti. Všechny hlavní segmenty trhu vykazují vysokou míru aktivity – ať už jde o skladové a výrobní nemovitosti, kanceláře, retail nebo nájemní bydlení. „Limitujícím faktorem je však nedostatek produktů, což vede k rostoucí aktivitě v rámci celého regionu střední a východní Evropy,“ uzavírá vedoucí výzkumu KF Lenka Šindelářová.