Slider - obrázek
Slider - obrázek
Slider - obrázek
Slider - obrázek
Slider - obrázek
Slider - obrázek

Rekord: Investice do nemovitostí v ČR dosáhly téměř 1,5 miliardy eur

15.04.2025
Petr Bayer

Český trh s komerčními nemovitostmi zažil nejsilnější 1. čtvrtletí od roku 2020. Celkem bylo investováno 1,47 miliardy eur, což je téměř trojnásobek oproti stejnému období loňského roku. Nejaktivnější byli opět domácí investoři, kteří stáli za více než 70 % realizovaných transakcí.

Největší podíl na celkovém objemu investic měly skladové nemovitosti (25 %), multifunkčními objekty (24 %) a hotely (23 %). Mezi nejvýznamnější transakce patří akvizice portfolia logistických parků společností Blackstone, nákup hotelu Hilton Prague skupinou PPF Hospitality a dvě velké akvizice společnosti Redstone do fondu Max Fond – obchodní a kancelářské komplexy Atrium Flora a Myslbek.

„Klíčovou součástí investičních strategií zůstává faktor ESG, což potvrdil i nejnovější evropský průzkum mezi investory – 63 % z nich uvádí jako hlavní motivaci zlepšení finančních výnosů. Investoři si stále více uvědomují, jak přispívá k vytváření a ochraně hodnoty aktiv, a to prostřednictvím lepší likvidity, vyššího nájemného a nižšího rizika zastarání,“ říká Lenka Šindelářová z Knight Frank. „Za hlavní strategii investoři považují přestavbu stávajících budov – modernizaci dává přednost 76 % respondentů. Finanční motivace je zřejmá: 71 % investorů očekává vyšší hodnotu při výstupu a 68 % cílí na zvýšení nájemného. Téměř polovina investorů požaduje údaje o energetické náročnosti celých budov, nikoliv pouze certifikace,“ dodává.

Výnosové míry zůstaly v 1. čtvrtletí stabilní ve většině segmentů. Výjimkou byly prémiové kancelářské a maloobchodní nemovitosti na hlavních ulicích, kde došlo ke snížení výnosů o 25 bazických bodů. Aktuálně se výnosy pohybují kolem 5,25 % u kanceláří, 6 % u nákupních center i retail parků, 4,5 % u nákupních tříd a BTR projektů a přibližně 5 % u průmyslových a logistických nemovitostí.

Na trhu přibylo dostupných nemovitostí, což vytváří nové příležitosti pro domácí i zahraniční investory. Zvýšená transakční aktivita je patrná napříč všemi segmenty – od logistických parků a multifunkčních center po prémiové hotely. Příliv kapitálu ze zámoří navíc podporuje i rozdíl mezi úrokovými sazbami v Evropě a USA. Současná nejistota na trzích v posledních týdnech ovšem přílivu zahraničního kapitálu na český trh tolik neprospívá.

„V průběhu roku 2025 očekáváme zvýšenou aktivitu na trhu s kancelářskými objekty. Zájem potáhne lokální kapitál v čele s domácími realitními fondy, které nadále registrují velký růst vkladů v návaznosti na snížení repo sazby ČNB. Vidíme také aktivitu mezinárodních investorů, zejména u nemovitostí z industriálního a logistického sektoru,“ doplňuje vedoucí investičního týmu Knight Frank Josef Karas.

Zajímavým momentem je aktivita amerických investorů, kteří se v 1. čtvrtletí podíleli na třetině celkového objemu realizovaných investic. Klíčovou roli v tom sehrála výjimečná portfoliová transakce společnosti Blackstone. Takto významný podíl potvrzuje atraktivitu českého trhu, a to i v kontextu současné globální měnové politiky. Kombinace stabilních výnosů a rozdílu mezi úrokovými sazbami v Evropě a USA zvyšuje zájem o evropská aktiva.

Díky významné transakci hotelu Hilton Prague vzrostl podíl hotelů až na 23 % na celkovém objemu investic v 1. čtvrtletí. Prémiové hotely, jako například Hilton Prague, se stávají cílem strategických nákupů, což signalizuje důvěru investorů v návrat cestovního ruchu a stabilizaci výnosů v této oblasti. Kromě toho investoři čím dál častěji vyhledávají multifunkční aktiva, která kombinují maloobchodní a kancelářské využití v atraktivních městských lokalitách. Akvizice projektů Atrium Flora a Myslbek ukazují na rostoucí popularitu této diverzifikované formy investic, která umožňuje lépe reagovat na proměnlivou poptávku nájemců i spotřebitelů.

Další články k tématu