úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Rekordních přes 100 tisíc bytů je v Praze v přípravě, povolování ale vázne

07.06.2019  |  Petr Bayer

Poprvé v novodobé historii po roce 1989 počty připravovaných bytů v Praze překročily hranici 100 000. Bytů v prodeji je ale tak málo, že převis poptávky nad nabídkou vyhnal cenu za čtvereční metr nad 106 tisíc korun. Z balíku připravovaných se totiž jen minimum projektů dostává kvůli pomalému povolování do realizace. Podle dat ČSÚ to loni bylo jen necelých 2700 bytů, které se v Praze začaly stavět.

Naprostá většina z této zásoby bytů (95 tisíc) ještě nemá stavební povolení. Při současném tempu pražských stavebních úřadů se za posledních 10 let povoluje v průměru 2400 bytů ročně. „V Praze je potřeba ročně postavit zhruba deset tisíc nových bytů. Povoluje se jich ale jen čtvrtina. Přitom neustále přibývá obyvatel, kteří hledají nové bydlení, a je také třeba obnovovat bytový fond, který zastarává. Navíc mezi Pražany je stále více jednočlenných domácností, a to má také vliv na poptávku. Velkou roli hrají i investiční byty kupované pro účely dalšího pronájmu,“ říká šéf Central Group (CG) Dušan Kunovský. 

Téměř 80 % projektů, které již vstoupily do povolovacího procesu, je menších do stovky bytů. Je v nich ale necelá čtvrtina zásoby bytů. Naopak velkých projektů je jen několik desítek, ale zahrnují naprostou většinu z necelých 50 tisíc bytů, které již jsou ve schvalovacím procesu. Pokud tedy Praha chce nějakým způsobem rychle přispět k řešení, měla by podle CG podpořit největší projekty. A může zastavit stále trvající tlak na růst cen, které se již dostávají mimo příjmové možnosti střední třídy.

Také proto je podle CG důležité, aby v Praze vznikl Hlavní stavební úřad, o kterém nyní diskutuje pražská koalice. V gesci by měl velké stavby celoměstského významu. Rozhodovali by zkušení odborníci s odpovídajícím právním a administrativním zázemím. To by samo o sobě přispělo ke zkrácení procesu jen tím, že kvalitní odůvodněná rozhodnutí by lépe obstála u odvolacích orgánů nebo před správním soudem. Úřad by také zajistil metodické vedení pro rozhodování 22 místních stavebních úřadů.

„Dostupnost bydlení pro střední třídu zajistí jen dostatek stavebních pozemků pro výstavbu, rychlé a jednoduché povolovací procesy a dobře fungující tržní prostředí se zdravou konkurencí mezi developery a hypotečními bankami bez zbytečné přeregulace a zásahů veřejné správy,“ dodává Kunovský.  

Nejvíce nových bytů se připravuje v Praze 5, například o projekt Central Group Nový Zličín, Západní město developera Finepu a Smíchovské nádraží od Sekyra Group. Následuje Praha 9 s Teslou Hloubětín (CG), Nová Toužimská od Skanska Reality, Vivus Kolbenova, Avia Letňany od Odien Real Estate nebo U Elektry Hloubětín od Finepu. V Praze 4 se připravují projekty CG na Kavčích horách, v Krči a Modřanech, projekty Michelské pekárny a Modřanský cukrovar od Skanska Reality a další.

Central Group na 1,5 milionech m2 připravuje 30 000 bytů

Central Group má portfoliu kolem 1,5 milionu m2 pozemků a areálů v hlavním městě, které jsou určeny k bytové výstavbě, nebo se na nich připravuje změna využití na rezidenční určení. Může na nich vzniknout více než 30 tisíc nových bytů, z velké části jde o brownfieldy. Na tento typ pozemků se CG v posledních letech zaměřuje v souladu s politikou města, které chce proměňovat opuštěné brownfieldy na obytné zóny.

V loňském roce firma získala šest velkých pozemkových lokalit včetně letos dotažené smlouvy s PSN na největší areál po bývalé továrně Siemens na Zličíně. Tam koupila 360 tisíc m2 pozemků i s budovami. Ve vlastnictví CG jsou také další významné brownfieldy, jako severní část Nákladového nádraží Žižkov, kde by měla vbrzku začít vyrůstat Parková čtvrť pod taktovkou hlavního architekta Jakuba Ciglera. S Josefem Pleskotem spolupracuje na stavbě Rezidence Park Kavčí Hory a nejnověji s Evou Jiřičnou na projektu Centrum Nového Žižkova po nefunkční telekomunikační věži bývalého Telecomu na Žižkově.

Dalším významným brownfieldem v držení CG je skladový areál West Point v Praze 6, kde na více než 150 tisících m2 firma připravuje novou rezidenční čtvrť se širokou občanskou vybaveností. V přípravě je revitalizace areálu po továrně Tesla v Hloubětíně nebo Tebas ve Vysočanech. Nejnovějším přírůstkem je část areálu po Sigmě v Modřanech.

Zdroj: Aktuální data z unikátní analýzy všech připravovaných projektů v Praze, Central Group

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.