úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Rok 2020: Atraktivní pro investory mají být rodinné domy i úsporné paneláky

12.12.2019  |  Petr Bayer

Ceny nemovitostí meziročně stoupají již několik let dvouciferným tempem a ve velkých městech tento trend má pokračovat. Zdražování však kromě komplikací pro zájemce o bydlení přináší příležitostí, jak při nákupu nemovitosti vydělat. Portál Bezrealitky vybral nemovitosti, do kterých se v roce 2020 má vyplatit investovat. Jejich cena v budoucnu totiž poroste rychleji, než jaký bude průměr, a zároveň mohou naznačovat, jaká proměna čeká český realitní trh.

Rodinné domy po rekonstrukci v metropolitních prstencích 

Odchod obyvatel velkých měst, které ceny bytů, domů i nájmů vytlačují do tzv. metropolitních prstenců, je trend, který bude v následujících letech nadále sílit a zahýbá cenami. Právě v metropolitních prstencích, které se navíc stále ještě utváří, je totiž možné stále sehnat nemovitosti, jejichž zhodnocení bude v následujících letech významné.

“Dobře zrekonstruovaná nemovitost se dnes v podstatě prodává pod cenou vždy, neboť vlastník nekalkuluje s růstem cen stavebních prací, který nás v následujících letech pravděpodobně čeká. Zároveň je možné vytipovat lokality s jasným potenciálem budoucího rozvoje - například u tras linek příměstské dopravy nebo v budoucích lokálních centrech metropolitních prstenců, kterými se mají šanci poměrně rychle stát středočeské městysy a menší města. Řadových domů i samostatných vilek je přitom v takových lokalitách stále dostatek, takže zatím nevzniká silnější tlak na jejich zdražování. To se však bude měnit s každým dalším rokem,” domnívá se Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.

Paneláky v obcích kolem velkých měst

Druhým typem nemovitosti jsou byty v panelových domech v atraktivních dojezdových časech od velkých měst. Bydlení v panelácích a “bytovkách”, které si uzpůsobí podle svého městského stylu života, může být atraktivnější než provozně náročné rodinné domy. Výhodou regionálních sídlišť je i fakt, že jsou většinou vybaveny dobrou občanskou infrastrukturou a v případě, kdy se do nich postupně přistěhuje větší množství nových obyvatel, mohou “dozrávat” - tzn. v původních prostorách se začnou například utvářet služby uzpůsobené poptávce bývalých Pražanů.

“Věřím, že nejsme daleko od okamžiku, kdy se začne některým z regionálních sídlišť přezdívat ‘malá Praha’ nebo ‘malé Brno’. Pokud se navíc obce samy chopí příležitosti a budou lidi odcházející z velkých měst cíleně lákat jako novou zajímavou vrstvu obyvatel, může vzniknout zcela nový typ regionálních bytových celků,” míní Meyer.

Velké městské energeticky úsporné byty

Před krizí bylo možné jako jednu z hlavních složek mixů developerských projektů najít rozměrově velkorysé bytové jednotky. Těch je dnes až na prémiové projekty poskrovnu - poptávka po malých bytech tyto dispozice výrazným způsobem omezila a nedá se předpokládat, že to v budoucnu s ohledem na rostoucí ceny nemovitostí za čtvereční metr bude jinak. Developeři, plánující dispoziční složení projektů na dekádu dopředu, si risk s většími jednotkami většinou nemohou dovolit. Starší energeticky úsporné byty nad 90 m2 sice dnes často nestojí málo, ale nemají ztrácet na hodnotě.

“Majitelé velkých bytů například ve stavbách z poloviny 80. let do současnosti mohou s uspokojením sledovat, jak hodnota jejich nemovitosti roste - pochopitelně v závislosti na lokalitě - každý rok rychleji, než jaký je lokální průměr. Pokud se navíc jedná o bytovou jednotku, která stavební úpravou odpovídá současným energetickým standardům a bydlet v ní tudíž není nákladné, platí to dvojnásob. Vlastnit komfortní a na provoz nenáročný velký byt v centru velkoměsta byla rarita vždy, brzy to však bude platit i pro střední Prahu a Brno nebo centra krajských měst,” poznamenává Meyer.

Malometrážní byty, ateliéry nebo dílčí půdní prostory v centrech před rekonstrukcí

Opačným extrémem jsou malometrážní byty v centru města. Zejména ty, které vyžadují generální rekonstrukci, je dnes možné koupit díky atypickým vlastnostem poměrně levně. Platí to i pro ateliery nebo dílčí půdní prostory. Poslední zmiňované může být zajímavé držet skutečně pouze pro budoucí zhodnocení.

“Stačí se podívat, kolik dnes stojí 10 m2 v centrální Paříži, které se ještě před 40 lety dávaly zájemcům v podstatě za příslib rekonstrukce. V Praze bude vývoj podobný. Centrální město je již dnes žádanou adresou a vždy bude existovat velké množství zájemců, kteří upřednostní dobrou adresu nad komfortem bydlení,” vysvětluje Meyer.

Green spots

Západní metropole si pozvolna osvojují přístupy tzv. zeleného urbanismu - Prahu a další česká města tato změna stále čeká. Přitom právě “green spots” - tedy klidné oázy vnitřního města, které jsou často obklopené zelení, bez zásadnějších hlukových a emisních vlivů, budou trendem v následujících letech. Vlastnit byt s balkonem s výhledem do zeleně, případně mít možnost dojít či dojet na kole zelenou stopou na nejbližší dopravní uzel, to je věc, která se bude cenit stále více. Praha má takových míst díky svému terénnímu profilu poměrně dost, do budoucna jich však bude i vlivem zhušťování zástavby ubývat.

“Celá řada lidí již přestává měřit kvalitu bydlení podle dostupnosti centra nebo občanské vybavenosti. Vždyť ve velkých městech díky rozvoji e-commerce a online služeb pomalu nepotřebujeme přímý přístup k restauracím nebo obchodům. Naopak se stále více cení klid a izolovanost od městského ruchu, které jdou často ruku v ruce s velkorysým pojetím staveb v takových lokalitách. Ty budou do budoucna stále atraktivnější, neboť přináší přidanou hodnotu v podstatě pro jakoukoli životní situaci - pro aktivní singles, mladé rodiny i starší občany,” líčí Meyer.

Citlivě zrekonstruované nebo původní zachovalé chalupy

Rozvoj domácí turistiky, nové možnosti, jak pronajímat nemovitosti, ale i znovu obnovený zájem zejména městských Čechů o “letní byty” postupně vrací do života celou řadu starších objektů, které by ještě před pár desítkami let byly odsouzeny k zániku. Fenomén se týká především příhraničních regionů a reaguje na jejich rozvoj. I díky tomu se původní “sudetská” roubenka dnes prodává za dvojnásobek ceny než v roce 2000.

“České pohraničí prošlo v posledních dvou dekádách obrovským rozvojem a postupně nachází ztracenou identitu. Vrací se sem čeští i zahraniční turisté, velmi často se obnovuje život ve skomírajících obcích. Pro spoustu produktivních Čechů se stává útočištěm, kde tráví mnoho měsíců v roce. Investice do objektů v lokalitě má navíc několik cest ke zhodnocení, například nemovitosti jsou zde pronajímatelné většinou tři čtvrtiny dní v roce,” uzavírá Meyer.

 Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.