úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

"Rozvlněné“ věže od Evy Jiřičné mohou nahradit bývalý "Mordor" v Praze - Žižkově

24.05.2019  |  Petr Bayer

Návrh nejznámější české architektky Evy Jiřičné zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži na nové řešení lokality po nefunkční telekomunikační budově bývalého Telecomu v Praze - Žižkově. Odborná porota vybírala z návrhů 98 architektonických ateliérů z 30 zemí světa. Architektonické soutěže se zúčastnili například Sou Fujimoto z Japonska, Ian Ritchie z Británie nebo Richard Meier z USA.

Jiřičná se při přípravě návrhu Centrum Nového Žižkova spojila s architektonicko-inženýrskou společností ARUP z Londýna. Ta navrhovala a kalkulovala řadu unikátních technických řešení staveb po celém světě, včetně dostavby Gaudího chrámu Sagrada Família v Barceloně, opery v Sydney nebo světových mrakodrapů. Výsledné rozvlněné věže s originální rozehranou architekturou a zároveň s ojedinělým technickým řešením do Prahy přináší světové inženýrství.

U vítězného návrhu odborná porota ocenila kromě architektury a velmi promyšleného technického řešení také vytvoření velkého veřejného prostoru se zelení. Rozsah veřejného prostoru v návrhu Jiřičné je největší ze všech posuzovaných finálových návrhů. Celkem se veřejnosti otevírá téměř 70 procent z celkové velikosti tohoto soukromého pozemku, tedy plocha asi 27 tisíc m2. To odpovídá rozloze tří Staroměstských náměstí. 

Architektka navrhuje kromě bytů také rozsáhlé komerční prostory v dolních patrech staveb pro restaurace, kavárny, obchody a služby. Součástí projektu je mateřská školka s velkou zahradou a dětským hřištěm. Počítá se s využitím nejmodernějších technologií šetrných k životnímu prostředí, jakými je například vytápění pomocí tepelných čerpadel. Plánují se také zelené střechy nebo recyklace dešťové vody pro zalévání.

„Pro tuto lokalitu jsme jako investor původně počítali s méně finančně a technicky náročným projektem. Ale vysoká architektonická kvalita a unikátnost vítězného návrhu architektky Jiřičné celou porotu i mě osobně přesvědčily. Praze by to mohlo přinést skutečně unikátní architekturu s typickým designem,“ řekl šéf Central Group Dušan Kunovský. Bílé prosklené kruhové věže s rozvlněnými balkony s ohýbaným sklem jsou opravdu originálním řešením.

Druhou příčku v architektonické soutěži obsadilo zajímavé řešení tří nižších bloků a tří postupně gradujících věží s industriálním designem od Ritchieho, trojici oceněných završil návrh superbloku se dvěma věžemi domácího architekta Radka Kolaříka. Zvláštní ocenění poroty za originalitu návrhu si odnesl unikátní, nicméně staticky a technicky mimořádně náročný projekt Sou Fujimota.

Šéfem odborné poroty byl architekt Zdeněk Fránek, v porotě dále zasedli architekt Josef Pleskot, architekt a hlavní autor pražského Metropolitního plánu Roman Koucký a architekt a umělec David Vávra. Sestavu pěti porotců doplnil Kunovský. Developer je vlastníkem čtyř hektarů pozemků se stávajícími stavbami v této lokalitě a investorem připravovaného projektu.

Tehdejší Ústřední telekomunikační budova (ÚTB) přezdívaná lidmi jako „Mordor“ nebo „Štrougalova věž“ byla postavena v 70. letech minulého století. Nyní je budova již technologicky zastaralá, nefunkční a nevyužitelná k jiným účelům. Z důvodu extrémně vysokého množství škodlivého azbestu bude muset být zbourána a ekologicky zlikvidována. Vytvoření skutečného lokálního centra této dynamicky se rozvíjející části Prahy bylo i zadáním architektonické soutěže. Stávající budova má v nejvyšším bodě i s anténou 96 metrů a v době svého dokončení byla nejvyšší stavbou Československa.  

Eva Jiřičná (1939) po absolvování architektury na pražské ČVUT vystudovala  AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera. V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, odkud se po okupaci již nevrátila. Proslavila ji především práce se sklem, kovem a betonem. Mezi její nejznámější realizace v Praze patří Oranžerie na Pražském hradě a hotel Josef na Starém Městě. Upravovala také interiéry Tančícího domu. V Londýně navrhovala například výstavní prostory londýnského muzea Victoria and Albert. Je nositelkou Řádu britského impéria, byla zvolena členkou Královské akademie umění a uvedena do Americké síně slávy. V loňském roce obdržela na Londýnském festivalu designu cenu za celoživotní dílo a v rodném Zlíně, kde dokončila Kongresové centrum, převzala Cenu města Zlína. Aktuálně probíhá retrospektivní výstava v Centru současného umění DOX v Praze u příležitosti jejího životního jubilea.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.