úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Růst nabídky nových kanceláří v Praze nestačí pokrývat poptávku

31.10.2018  |  Petr Bayer

Developerské společnosti nabídnou letos o poznání více kanceláří v Praze než v regionech ČR (4,8 % oproti 1,5 %). Růst poptávky v Praze dosáhne 5,7 %, v regionech 1,5 %. V Praze i Brně je stále dost vhodných pozemků pro další rozvoj. Stát by kancelářský development nejvíce podpořil zavedením povinnosti úřadů rozhodovat v zákonné lhůtě. Vyplývá to ze Studie developerských společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

V dlouhodobém horizontu poroste nabídka ještě rychleji než v letošním roce a zatímco v regionech dosáhne její růst 2,1 %, v hlavním městě 6 %. Nabídku příznivě ovlivňuje poptávka firem a podmínky pro realizaci projektového financování. „Nabídka nových kancelářských prostor se v letošním roce oproti roku 2017 zvýšila a je očekáván její další mírný růst i v roce 2019. Nabídku přitom nejvíc limituje dlouhý plánovací a povolovací proces nových projektů. Poptávka bude v roce 2018 nadále silná díky dobré ekonomické situaci v ČR a Evropě. To povede k růstu společností a možným fúzím. Je také stále velký zájem mezinárodních společností přesouvat do ČR pobočky a servisní centra,“ říká vedoucí průzkumu Passerinvest Group Tero Loukonen,.

„Zavedené lokality jsou především Praha 4, Praha 5, Praha 8 a centrum, ale velmi zajímavá je také Praha 7. Poptávku pro rok 2018 a 2019 můžeme označit jako setrvalou, v některých lokalitách mírně vzrůstající. Poptávka je ovlivněna především zvětšováním firem, ale v poslední době také snahou firem zajistit zavedenou lokalitu, vyšší kvalitu budovy, vhodnější prostředí pro zaměstnance. Splnění těchto předpokladů firmám pomáhá udržet talenty a zároveň nové talenty přilákat,“ míní výkonná ředitelka Skanska Property Czech Republic Alexandra Tomášková.

Poptávka po pražských kancelářích poroste v roce 2018 rychleji než nabídka. Potvrzuje to 91 % ředitelů developerských společností, kteří predikují růst v Praze o 5,7 %. Oproti tomu v regionech bude poptávka letos růst stejným tempem jako nabídka (1,5 %). V roce 2019 developeři očekávají pokrytí růstu poptávky po kancelářských nemovitostech nabídkou jak v Praze (růst 5,8 %), tak v regionech (růst 1,9 %). Poptávku po kancelářských nemovitostech nejvíce podporuje celkový ekonomický vývoj a zájem stávajících firem.

„Poptávka po kancelářích stabilně roste. U tohoto typu nemovitostí to jde vždy ruku v ruce s výkonem ekonomiky, a ta je nyní v ČR skutečně silná. Logicky se tak zvyšuje i nabídka administrativních ploch, kde dochází k postupnému zotavení z mimořádně nízké nabídky, která byla v posledních třech letech. Pro novou výstavbu je klíčová dobrá dopravní dostupnost jak autem, tak MHD, prakticky nutností je pěší vzdálenost od stranice metra,“ komentuje generální ředtel skupiny Crestyl Omar Koleilat.

V Praze i Brně je podle 45 % developerských firem stále dostatek vhodných pozemků pro další výstavbu a rozvoj. Dalších 45 % se domnívá, že je tomu tak pouze ve vybraných lokalitách. Jen desetina považuje tyto oblasti za nevhodné pro další development. „Významnou rezervu stavebních pozemků představují současné brownfieldy. Jejich potenciál byl doposud upozaděn nutnými náklady na odstranění ekologických zátěží. Avšak s rostoucí saturací zavedených kancelářských hubů a s růstem cen stavebních pozemků získávají tyto lokality na atraktivitě,“ říká analytik KKCG Real Estate Jan Skříček.

Ze strany státu by nejvíce rozvoj kancelářského developmentu podpořila povinnost úřadů rozhodnout v zákonné lhůtě a možnost připomínkovat stavbu pouze na začátku, a nikoli i v jejím průběhu. Relativně nejméně by naopak rozvoj podpořila přehlednější legislativa. „Legislativní a administrativní procesy neúměrně prodlužující získání stavebních povolení přetrvávají jako jedna z hlavních příčin komplikací při přípravě nemovitostních projektů. Nyní se k nim stále více přidává navyšování stavebních nákladů, které ovlivňuje jak zdražování stavebních materiálů, tak chybějící pracovní síla,“ uzavírá partner KPMG ČR Pavel Kliment.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.