Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. 
 
 
úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Skřenek: Poptávka po bioplynových stanicích je značná

Ivo Skřenek
29.10.2018  |  Petr Bayer

Jedním z hlavních cílů v koncepci udržitelného rozvoje EU je nulová produkce odpadu a produkty i služby, které nemají negativní vliv na životní prostředí. Řešením je též výstavba bioplynových stanic, které fungují v blízkosti hlavních producentů odpadu a odběratelů energií, tedy v okolí měst. „Registrujeme poptávku například u spaloven a tepláren a zaznamenáváme zájem investorů,“ říká v rozhovoru pro časopis Skypaper Ivo Skřenek, předseda představenstva společnosti Energy financial group, která se dlouhodobě věnuje projektům získávání energie z obnovitelných zdrojů.

 

Skupina Energy financial group je poměrně široce rozkročena od energetického zpracování odpadů až po stavební development. Kterou část svého podnikání považujete za nejdůležitější?

Ano, vzhledem k portfoliu společností pod hlavičkou EFG by se mohlo zdát, že podnikáme v mnoha oblastech, ale to je pravda jen částečně. Naše aktivity mají jeden hlavní sjednocující prvek, a tím je dlouhodobá udržitelnost. Všechny naše projekty jsou založeny na základním elementu nutném pro život, a tím je energie. A v našem případě energie získávaná a aplikovaná ekologicky, šetrně k přírodě. Začínali jsme u slunce. Postavili jsme první velkou a nejmodernější solární elektrárnu v době, kdy se o solárním boomu a podpoře solární energetiky vůbec nemohlo hovořit. Poté se tento model získávání energie dostal do fáze pro nás zcela nevyhovující a tehdy, tedy kolem roku 2010, jsem se začal zajímat o možnosti zpracování a energetického využití odpadů. A opět se vracím k přírodě, protože odpad a jeho likvidace je velký ekologický problém.

Tím se dostáváme k jednomu z vašich významných projektů – Energetickému centru recyklace v Rapotíně, tedy stanici pro ekologickou likvidaci odpadu. Můžete přiblížit princip jejího fungování? Čím se liší od běžné bioplynové stanice?

V naší bioplynové stanici v Rapotíně zpracováváme především biologický odpad. Přijímáme potraviny nevhodné k další spotřebě včetně konzerv a potravin v dalších druzích obalů, gastroodpady z restaurací či školních jídelen, kaly z čističek odpadních vod či jiný biologicky rozložitelný odpad a proměňujeme je v energii. Rapotín funguje na principu klasické zemědělské bioplynky, ovšem obohacené o další zařízení. Například máme uzavřenou podtlakovou příjmovou halu bránící šíření zápachu z odpadu. Součástí této haly je i speciální linka, která je jedinečná a máme ji jako jediní v republice, na níž probíhá oddělování bioodpadu od obalů. Dále probíhá proces hygienizace, který odstraňuje nebezpečné látky a nejrůznější choroboplodné zárodky. Následně ve fermentoru vzniká z odpadu bioplyn. Díky tomu můžeme přijímat třeba i konzervy nebo jinak zabalené potraviny.

Ze vzniklého plynu se buď spalováním vyrábí elektřina a teplo, nebo je možné jej upravit a následně vtláčet do distribuční soustavy jako zemní plyn, případně CNG, které slouží k pohonu automobilů. Vyrobená elektřina a teplo jsou rovněž dodávány do sítě, přičemž teplo slouží k vytápění domácností v Rapotíně a okolí. Z odpadů prošlých procesem fermentace můžeme vyrobit organické hnojivo. Naším dalším krokem bude čištění bioplynu na biometan a jeho distribuce do VTL sítě. Naším cílem je vybudovat místo, které bude energeticky soběstačné a bude schopné ekologicky zpracovávat široké spektrum nejrůznějších odpadů.

ECR Rapotín jste otevřeli před půldruhým rokem. Můžete stručně shrnout její ekonomické výsledky za toto období?

Stanici jsme do ostrého provozu otevírali v létě 2016 a pochopitelně její tržby zpočátku nebyly vysoké. Návratnost u projektů výroby energie z obnovitelných zdrojů je dlouhá, resp. byla. Běžná návratnost energetických projektů je v horizontu deseti let i více, u odpadové bioplynové stanice cca 7 let, ale vzhledem k rostoucímu počtu subjektů, a tím myslím velkých a významných subjektů, které poptávají dodávky energie z obnovitelných zdrojů, se bude tento horizont zkracovat. Naše projekty jsou dnes soběstačné a zároveň v současnosti investujeme do dalšího výzkumu.

Znamená to tedy, že takovéto projekty jsou trvale udržitelné? Je u nás poptávka po výstavbě dalších obdobných bioplynových stanic?

Určitě ano na obě otázky. Množství odpadu neustále přibývá, náklady na jeho likvidaci či skladování jsou vysoké, my nabízíme levnější variantu s přidanou hodnotou. Považuji za pozitivní, že jsme schopni použít věci, které se vyhazují, a přeměnit je v něco, co může přinést užitek – elektřinu, plyn, teplo… Poptávka po dalších stanicích tohoto typu je obrovská. Je to atraktivní příležitost i pro odpovědné a ekologicky smýšlející investory. Problémem je ovšem veřejné mínění. Stává se, že je zastupitelstvo obce rozumné, vidí dál než do příštího roku a chce pro svou obec a přírodu obecně něco udělat, ale občané stanici ve svém okolí odmítnou. Přesto se u několika dalších projektů blížíme do stadia realizace a jsme optimisty i do dalšího období. Registrujeme poptávku například u spaloven a tepláren a zaznamenáváme zájem investorů.

Máte v plánu nějaké další projekty mimo bioplynové stanice?

Mimo energetiku bychom rádi stavěli nízkonákladové nájemní byty. Naše idea je vybudovat pět činžovních domů s pronajímatelnými bytovými jednotkami. Tyto domy by měly být zcela soběstačné, vybavené nejmodernější technologií. Díky tomu by se nájemcům snížily náklady na energie. Ovšem to je projekt, který bude finančně a časově velmi náročný, a v tuto chvíli by bylo předčasné zabíhat do podrobností.

 

Odběr newsletteru

Aktuality

21.06.2019 Soutěž Česká dopravní stavba vyhlásila vítěze, Skypaper v porotě a udělil cenu

Tituly 16. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2018 získaly Modernizace trati…

06.05.2019 Průzkum Skypaper: Růst letos čeká téměř polovina stavebních firem

Stavební firmy zvyšují svůj optimismus a růst v letošním roce očekává 46,5 procenta z nich, oproti 44,6 % v roce…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce