úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Šmejkalová: Nový terminál přinese turisty i investice do Pardubic

25.04.2016  |  Petr Bayer

Výstavba nového terminálu v Pardubicích, která má odstartovat letos s náklady zhruba 300 milionů Kč, je pro budoucnost a další rozvoj letiště nezbytná. Vzdušným přístavem přiletí do celého regionu více turistů, podnikatelských příležitostí, nové investice a pracovní příležitosti. „Potřebujeme rozvíjet cargo přepravu a poskytovat odpovídající služby i těm, kteří do Pardubic přiletí malým letadlem třeba za obchodem. Všechny tyto aktivity tvoří celek, na němž stavíme budoucnost letiště, ale také prosperitu regionu,“ říká v rozhovoru pro Skypaper Hana Šmejkalová, ředitelka společnosti East Bohemian Airport (EBA), provozující pardubické letiště.

 

Pardubické civilní letiště se po letech konjunktury potýká s citelným úbytkem cestujících. Za první čtvrtletí zaznamenalo meziroční pokles o více než 80 %. Jak tuto skutečnost hodnotíte?

Úbytek cestujících je logický a očekávali jsme jej. Když jsem loni v září stanula v čele EBA, netušila jsem, že ruská společnost Transaero, která krátce předtím zrušila pravidelný spoj Pardubice – Moskva za měsíc skončí a zanikne tak i linka Pardubice - Petrohrad. Navíc do prvního čtvrtletí spadá období pravoslavných Vánoc, které zde Rusové hodně trávili. Propad proti loňsku je tedy markantní. Už při svém nástupu jsem říkala, že rok 2016 pro nás bude rokem odrazovým. Loni jsme začali jednat s operátory ohledně charterových destinací na podzim, kdy jsou karty na další rok většinou již rozdány, a to je pozdě. Výsledky jednání se tak projeví až v letní sezóně 2017.

Loni přišlo letiště, v důsledku zrušení ruských linek, o dvě třetiny cestujících. Dá se čekat, že rok 2016 bude ještě horší?

Zrušení obou pravidelných linek se plně projeví až letos, s tím počítáme i ve svém finančním plánu na rok 2016. Za úspěch považuji už to, že přesto, že jsme šli na trh charterových letů pro letošní rok pozdě, podařilo se nám zachovat zhruba stejný objem dovolenkové přepravy jako v loňském roce a to v situaci, kdy přibývá rizikových oblastí, a lidé zvažují, zda se do zahraničí vydat. Nám se podařilo rozšířit lety do Bulharska, o které je letos, vzhledem k bezpečnosti a cenám mimořádný zájem.

Nové destinace pro letošní léto neotevřeme, na to je třeba delší časový horizont, ale jednání s českými touroperátory intenzivně pokračují a věřím, že již příští rok nabídku letů z Pardubic rozšíříme o další atraktivní cíle. Kromě toho pokračujeme v jednáních s několika leteckými společnostmi o možnosti zřízení pravidelných linek. Všichni operátoři oceňují technické zázemí letiště, zavedení letů ovšem podmiňují odpovídajícím zázemím pro cestující, tedy terminálem.

Mimo to rozvíjíme další činnosti, které nám pomohou snížit ztráty. Doháníme resty z minulých let v oblasti pohybu malých letadel, za 1. čtvrtletí stoupl počet těchto letů o téměř 30 %. Snažíme se někam posunout i cargo přepravu, hledáme investora na výstavbu cargo terminálu právě pro nákladní dopravu, neboť v regionu je řada firem, která by tuto možnost dopravy uvítala. Zkrátka snažíme se letiště rozvíjet ve všech činnostech, vymanit jej ze závislosti pouze na ruské klientele a charterových letech. Navíc jsem v loňském roce přijala interní opatření, díky nimž společnost letos vykáže miliónové úspory.

Jak to vypadá s návratem ruských přepravců do Pardubic?

Jednání, která jsem vedla mimo jiné i na veletrhu cestovního ruchu MITT v Moskvě ukázala, že se situace pomalu začíná stabilizovat. Nelze ale očekávat, že se v krátkém časovém období vrátí ruská klientela v původní výši. Devalvace rublu je znatelná a Rusové šetří. Proto musíme vytvořit podmínky, které by do Pardubic přilákaly nejen ruské dopravce a nejen ruskou klientelu. Ostatně, i ruští zákazníci jsou zvyklí na určitý standard služeb.

 Je rozumné začínat v tomto nejistém období se stavbou letištního terminálu?

Současná situace je i důsledkem dlouholetého váhání akcionářů. Čeká nás konec recese, noví klienti. Výstavba nového terminálu je pro budoucnost a další rozvoj letiště nutná. Bez něj bychom mohli pravidelnou přepravu z nabídky mezinárodního letiště zcela vyřadit. A to by nebyl v období konjuktury letecké přepravy správný krok. A nebylo by to dobré pro region. U řady lidí stále přetrvává názor, že oni vlastně letiště nepotřebují. Neuvědomují si, jak velkou devizou je jeho existence pro celý kraj. To, že odtud můžeme letět na dovolenou, je pomyslná třešinka na dortu. Ale to, že díky existenci letiště může mít na tu dovolenou, nebo na cokoli jiného, prostředky více lidí je neopominutelný fakt.

Nadneseně se říká, že letiště je vzdušný přístav. Přes něj by mělo do regionu přicházet více turistů, více podnikatelských příležitostí, nové investice a nové pracovní příležitosti. V tom je podstata rozvoje, proto potřebujeme terminál, proto potřebujeme rozvíjet cargo přepravu a poskytovat odpovídající služby i těm, kteří do Pardubic přiletí „malým“ letadlem třeba za obchodem. Všechny tyto aktivity tvoří celek, na němž stavíme budoucnost letiště, ale také prosperitu regionu, ve kterém leží.

Další články k tématu

 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.11.2019 Průzkum Skypaper: Stavebnictví nejvíce trápí legislativa a korupce

Firmy opět uvádějí, že stavebnímu sektoru by nejvíce prospěla kvalitnější legislativa, byť oproti loňsku došlo k…

01.11.2019 Skypaper opět v porotě soutěže ČEEP a udělí cenu za celospolečenský přinos

Zvýšení energetické účinnosti a dosažení úspor energie je cílem celostátní soutěže Český energetický a ekologický…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj letos očekáváte ve své stavební firmě?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« listopad 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.