Nejlepší projekty získaly tituly a další ocenění v již 16. ročníku prestižní celostátní soutěže Český energetický a ekologický projekt, stavba, inovace roku 2017. Titulem ČEEP se mohou pyšnit modernizace soustavy CZT ve městě Přeštice, novostavba výrobně administrativní budovy TECO v Kolíně, knihovna se spolkovou činností v Dobříši, automobil na vodíkový pohon Hyundai NEXO, energetický systém poháněný větrnou a solární energií OmniFlow a elektrické Jaguar I-PACE. Časopis Skypaper předal cenu nově vybudované křižovatce D4 Skalka společností Skanska.
Cílem soutěže je prezentovat projekty, stavby, technologie a inovace zaměřené na zvýšení energetické účinnosti a dosažení úspor energie ČR, podporu INICIATIVY PRŮMYSL 4.0 a programu SMART CITY, zvýšení konkurenceschopnosti a rozvoje průmyslu ČR, zlepšení životního prostředí ve městech, obcích a aglomeracích ČR a podporu zájmu o studium technických oborů na univerzitách v ČR.
Do soutěže mohly být přihlášeny projekty, stavby, technologie a inovace realizované na území České republiky od 1. 1. 2014 do 31. 12. 2017, pokud se v této soutěži ještě neprezentovaly. Tituly byly tradičně uděleny bez uvedení pořadí, tedy všechny jsou rovnocenné.
Ročník proběhl pod záštitou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, Ministerstva životního prostředí ČR a Ministerstva pro místní rozvoj ČR. Organizaci soutěže tradičně zajišťuje společnost TOP EXPO CZ. Hlavními partnery soutěže jsou Pražská energetika a Skupina ČEZ, partnery TA ČR, ČVUT v Praze, ČKAIT, SPS v ČR, SP a Czech Smart City Cluster, poskytovatelem grantu bylo Hlavní město Praha.
TITUL ČEEP 2017 v kategorii A – Projekty, stavby a technologie
Modernizace soustavy CZT ve městě Přeštice
Přihlašovatel: SYSTHERM s.r.o.
Výrok poroty: Za projekt rekonstrukce tepelného hospodářství města Přeštice snižující spotřebu zemního plynu maximálním využitím zbytkového tepla z kogeneračních jednotek, které využívají palivo bioplyn. Došlo k propojení tří zdrojů tepla, které jsou vzájemně hydraulicky propojené a společně dodávají tepelnou energii do sítě CZT.
TITUL ČEEP 2017 v kategorii A – Projekty, stavby a technologie
Novostavba výrobně administrativní budovy TECO a.s., Kolín
Přihlašovatel: TECO a.s.
Výrok poroty: Za unikátní energetický koncept novostavby, založený na minimalizaci potřeby nákupu energií zvenku s využitím obnovitelných zdrojů energií na vlastním pozemku. Budova je zároveň ukázkovým objektem úsporných a řídicích konceptů tzv. inteligentní budovy pro Smart City.
TITUL ČEEP 2017 v kategorii A – Projekty, stavby a technologie
Knihovna se spolkovou činností v Dobříši
Přihlašovatel: 4DS, spol. s r.o. architektonický ateliér
Výrok poroty: Za projekt multifunkční budovy sdružující Městskou knihovnu a místo k setkávání pro všechny věkové skupiny a spolky. Pro vytápění objekt počítá s využitím elektrické energie v kombinaci s využitím alternativních zdrojů energie tak, aby bylo dosaženo pasivního standardu.
TITUL ČEEP 2017 v kategorii B – Výrobky a inovace
Zcela nový Hyundai NEXO
Výrok poroty: Za model Hyundai NEXO nové generace zkonstruovaný výhradně pro pohon na vodík. Nabízí nejvyspělejší techniku na trhu také díky funkcím autonomní jízdy, chytrým vyspělým asistenčním systémům a nejvýkonnějšímu poháněcímu ústrojí ve svém segmentu.
TITUL ČEEP 2017 v kategorii B – Výrobky a inovace
OmniFlow – ostrovní, energetický a senzorický systém poháněný větrnou a solární energií
Výrok poroty: Za ostrovní, energetický a senzorický systém, poháněný větrnou a solární energií, určený zejména pro městské části s nedostatečnou nebo nedostupnou místní energetickou infrastrukturou a prakticky všem, kteří podporují energii z obnovitelných zdrojů.
TITUL ČEEP 2017 v kategorii B – Výrobky a inovace
Jaguar I-PACE - první čistě elektrické SUV
Výrok poroty: Za vůz nové generace elektromobilů, který na jedno dobití v cyklu WLTP zajistí dojezd 470 km, dodávaný s komplexní zárukou na 8 let. Nabíjecí port modelu I-PACE umožňuje používat všechny běžné mezinárodní standardy nabíjení.
CENY VYPISOVATELŮ, PARTNERŮ A MEDIÁLNÍCH PARTNERŮ
CENA MPO ČR
OmniFlow – ostrovní, energetický a senzorický systém poháněný větrnou a solární energií
Kategorie B – Výrobky a inovace
Výrok partnera: Za ostrovní, energetický a senzorický systém, poháněný větrnou a solární energií, určený zejména pro městské části s nedostatečnou nebo nedostupnou místní energetickou infrastrukturou a prakticky všem, kteří podporují energii z obnovitelných zdrojů.
CENA MMR ČR
Hotel Hradec - Pec pod Sněžkou
Kategorie A – Projekty, stavby a technologie
Výrok partnera: Za moderní, energeticky soběstačnou budovu, nahrazující starý hotel v Peci pod Sněžkou. Celý objekt bude vybaven nejmodernějšími technologiemi pro minimalizování provozních nákladů. Nový hotel využívá centrální systém HAIDY, tepelné čerpadlo a rekuperaci s cílem dosáhnout maximální energetické šetrnosti.
CENA MŽP ČR
Modernizace vodního díla Kořensko
Kategorie A – Projekty, stavby a technologie
Výrok partnera: Za rekonstrukci umožňující efektivní využití hydroenergetického potenciálu vytvořeného jezovým tělesem. Kromě energetického významu udržuje dílo stálou hladinu, a tím umožňuje odstranit hygienické a estetické závady v městské aglomeraci Týna nad Vltavou, způsobené kolísáním hladiny zdrže Orlík.
CENA TA ČR
Modul Energetického managementu pro ERP Helios Green
Kategorie B – Výrobky a inovace
Přihlašovatel: Popron Systems s.r.o.
Výrok partnera: Za software umožňující optimalizaci a efektivní plánování výdajů na energie.
CENA ČASOPISU STAVITEL
ZUŠ Baštýřská – rekonstrukce objektu
Kategorie A – Projekty, stavby a technologie
Výrok redakční rady: Za citlivou a komplexní rekonstrukci původního nevyužívaného objektu školy. Vhodně zvoleným řešením bylo mj. dosaženo výrazného snížení energetické náročnosti budovy.
CENA ČASOPISU SKYPAPER
D4 Skalka – křižovatka II/118
Kategorie A – Projekty, stavby a technologie
Výrok redakční rady: Křižovatka II/118 vyniká inovativním přístupem v dopravním stavitelství. Projekt byl od počátku zpracováván v systému BIM a při výstavbě byly využity především lokální přírodní zdroje, například kameny z odvalu haldy v přímé blízkosti stavby, která zde zůstala po těžbě uranu.
CENA VEŘEJNOSTI
Smart City Polygon
Kategorie A – Projekty, stavby a technologie
Projekt získal nejvíce hlasů veřejnosti při hlasování na webech pořadatele a mediálních partnerů
Součástí soutěže je tradičně i její studentská kategorie. Je vyhlašována k podpoře studia technických oborů v ČR. Letošnímu ročníku udělili záštitu rektoři 5 (ČVUT v Praze, VŠB-TU Ostrava, Technická univerzita v Liberci, Západočeská univerzita v Plzni, Česká zemědělská univerzita v Praze). Úspěšní studenti získávají ceny rektorů, děkanů a patronů soutěže.
Cenu rektora ČVUT v Praze a šek na 20 tis. Kč získal Bc. Tomáš Diviš z Fakulty strojní ČVUT v Praze
za práci: Analýza důsledků elektrifikace pohonu osobních automobilů s benzínovým motorem.
Cenu rektora České zemědělské univerzity v Praze a šek na 20 tis. Kč získal Bc. David Soldát z Technické fakulty České zemědělské univerzity v Praze za práci: Malé vodní elektrárny – obnovitelný zdroj energie.
Cenu rektora Západočeské univerzity v Plzni a šek na 20 tis. Kč získal Ing. Petr Hrdina z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni za práci: Dekompenzace nabíjecího kapacitního proudu při zapojení větrné farmy do distribuční sítě.
Cenu děkana Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni a šek na 10 tis. Kč získala Ing. Eva Vilímová z Fakulty elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni za práci: Validace výpočetního kódu Serpent pro reaktory typu VVER.
Cenu děkana Fakulty stavební ČVUT v Praze a šek na 10 tis. Kč získali Bc. Terezie Cachová a Bc. Oldřich Mervart z Fakulty stavební ČVUT v Praze za práci: MultiComfort House Dubai.
Cenu děkana Technické fakulty České zemědělské univerzity v Praze a šek na 10 tis. Kč získal Ing. Tomáš Olšan, Ph.D. z Technické fakulty České zemědělské univerzity v Praze za práci: Aplikace a diagnostika PV systémů.
Cenu generálního patrona soutěže, společnosti ENVIROS, a šek na 30 tis. Kč získala Ing. Tereza Brožová, Ph.D. z VUT v Brně, Fakulty strojního inženýrství za práci: Fázové změny na povrchu tepelných výměníků s dutými vlákny.
Cenu hlavního patrona soutěže, společnosti FENIX GROUP, a šek na 20 tis. Kč získal Ing. Patrik Pinkoš z VUT v Brně, Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií za práci: Rozšířené využití bateriových systémů v průmyslových objektech.
Cenu hlavního patrona soutěže, společnosti Penta Real Estate, a šek na 15 tis. Kč získal Bc. Richard Kalný z VUT v Brně, Fakulty stavební za práci: Analýza vnitřního klimatu a energetické hodnocení historické budovy.
V závěru Galavečera zástupci vypisovatelů vyhlásili příští, jež 17. ročník soutěže ČEEP 2018.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |