úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Soutěže na nejnižší cenu a financované EU nejsou pro stavební firmy atraktivní

16.11.2018  |  Petr Bayer Aktualizováno: 15.11.2018

Počet i objem veřejných stavebních zakázek zadaných letos je alespoň částečně dostatečný pro více než čtyři pětiny firem. Negativně situaci ve větší míře hodnotí velké firmy. Rozhodování o podání nabídky ovlivňuje především dobrá zkušenost se zadavatelem a realizace v okolí působnosti firmy. Nejméně přispívá soutěžení na nejnižší cenu a financování větší části zakázky z dotací EU. Stavební firmy jsou úspěšné v průměru ve třetině výběrových řízení. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2018 CEEC Research.

 

Počet veřejnými investory zadaných stavebních zakázek v průběhu roku 2018 hodnotí jako dostatečný 57 % ředitelů stavebních firem. Za částečně dostatečný jej považuje 29 % a za nedostatečný 14 % společností.  Největší nespokojenost s počtem zadaných veřejných stavebních zakázek vykazují velké stavební firmy (28 % dotázaných). Velmi obdobný náhled mají stavební firmy na objem zadaných veřejných stavebních zakázek, kde spokojenost vyslovila polovina ředitelů. Za částečně dostatečnou považuje hodnotu zadaných zakázek 32 % společností a za nedostatečnou 18 % firem. I v této otázce hodnotí situaci negativně více velké firmy (32 %).

 

„Počet zadaných veřejných stavebních zakázek za rok 2018 je vyšší než za rok 2017. Přesto některé segmenty, zvláště inženýrského stavitelství, stagnují. To se například týká koncepce, přípravy a realizace podzemních staveb, zde je VSZ za rok 2018 poskrovnu. Ve srovnání se Slovenskem jsme v tomto segmentu za poslední 4 roky ve výrazném propadu,“ říká Lucie Bohátková z SG Geotechnika. „Z pohledu ředitele velké stavební firmy byl jak počet, tak i objem veřejných zakázek v roce 2018 stále nedostatečný,“ dodává předseda představenstva Hochtief CZ Tomáš Koranda.

 

Při rozhodování o podání nabídky na vypsanou veřejnou stavební zakázku má největší váhu dobrá předchozí zkušenost se zadavatelem a realizace v okolí působnosti. Rozhodování dále silně ovlivňují volné kapacity pro realizaci a vícekriteriální hodnocení. Od podání nabídky naopak spíše odrazuje soutěžení jen na nejnižší cenu, a když je zakázka z větší části financována z dotací EU. „Je třeba rozlišovat, zda je pro zadavatele jediným hlediskem výběru cena, nebo přihlíží také k dalším kritériím. Počet zakázek, kde by se více přihlíželo také ke kvalitativním parametrům, není stále ještě dostatečný,“ komentuje ředitel Trigema Building Karel Branda.

 

Firmy získávají veřejnou stavební zakázku v průměru ve třetině případů. Informace o nově vypsaných veřejných stavebních investicích získává pro firmy v největším počtu případů speciálně vyčleněný interní pracovník aktivně vyhledávající zakázky na více serverech (31 %). Často se také stavební společnosti spoléhají jen na webové stránky Věstníku veřejných zakázek (25 %). Externí společnost si za tímto účelem platí 15 % dotázaných. 

 

„Informace k nově vypsaným veřejným zakázkám získáváme prostřednictvím Věstníku veřejných zakázek, jejich soustavným vyhledáváním na specializovaných internetových stránkách a profilech zadavatelů, zejména z regionu působení naší společnosti. Využíváme také placených služeb a především dlouhodobých osobních kontaktů. To vše na základě interně zpracovaných a permanentně aktualizovaných výhledů a plánů, vycházejících ze zveřejněných ročních, víceletých a dlouhodobých plánů investic měst, obcí a kraje,“ líčí generální ředitel Pozemního stavitelství Zlín Miroslav Lukšík. „Sledujeme několik portálů a vyhodnocujeme zajímavost těchto zakázek. Nyní je počet účastníků veřejných zakázek výrazně nižší než v předchozích letech. Počet a objem veřejných zakázek je relativně dostatečný. Je však nutné si uvědomit, že některé zakázky jsou nekvalitně připraveny či cenové očekávání vypisovatele soutěže je nereálné, a proto reálně bonitních je přibližně polovina z vypisovaných,“ míní obchodní ředitel Sitel Pavel Schlitter.

 

Další články k tématu

 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.