úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Startuje nová etapa programu Nová zelená úsporám, první výzvy za 11 mld. Kč

NZÚ
22.09.2021  |  Petr Bayer

Rozšíření programu na bytové domy po celé ČR, sloučení s programem Dešťovka a bonusy za kombinaci více opatření nebo s kotlíkovými dotacemi přináší nové etapy programu Nová zelená úsporám. V prvních výzvách bude na energeticky úsporné renovace a stavby domů a nově také na jejich adaptaci na měnící se klima k dispozici 11 miliard korun z Národního plánu obnovy. Příjem žádostí bude zahájen 12. října.

 „Program Nová zelená úsporám za 7 let trvání přispěl více než 68 tisícům příjemců celkem 11 miliardami korun. Domácnosti díky němu šetří jak budoucí výdaje za energii a pitnou vodu, tak náklady na vstupní investici. Úsporná opatření zhodnotí nemovitost i s výhledem do budoucna, požadavky na energetické a ekologické parametry budov budou s ohledem na rostoucí ceny energií stále více ovlivňovat jejich cenu. Z pohledu ekonomiky je přínos v tom, že zvyšuje konkurenceschopnost malých a středních podniků a počet pracovních příležitostí,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec. Do roku 2030 ministerstvo počítá i se zapojením dalších zdrojů, především výnosů z prodeje emisních povolenek nebo peněz z Modernizačního fondu. Celkem má program v následující dekádě disponovat částkou nejméně 39 miliard Kč.

„Naším cílem bylo poskytnout majitelům domů jeden dotační program, kde si budou moci podporu poskládat na míru. V rámci jedné žádosti budou moci kombinovat opatření od zateplení, přes výměnu kotle, instalaci fotovoltaiky až po pořízení nádrže na dešťovou vodu. Vyřízení dotace se tím zjednoduší a urychlí,“ tvrdí Brabec.

Vedle podpory hospodaření s dešťovou vodou se program rozrostl i o dotace na pořízení nabíjecích stanic pro automobily, ohřev vody pomocí tepelného čerpadla nebo na výsadbu stromů na pozemcích bytových domů. Dotace se nově vztahují také na trvale obývané rekreační objekty. Větší výběr budou mít žadatelé i v případě výměny starých neekologických kotlů, kde se program bude doplňovat s kotlíkovými dotacemi a bude nabízet 50% dotaci bez ohledu na výši příjmů.

„U některých podporovaných opatření navyšujeme jednotkové dotace. Například se zvýšila podpora na zateplení stávajících domů o 20 %, podpora na výstavbu rodinného domu o 50 tisíc korun a finančně si domácnosti polepší i při výměně zdroje tepla. Částky, které mohou žadatelé na zlepšení bydlení získat, uhradí až polovinu vstupních nákladů,“ míní ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Výhodnější podmínky čekají i zájemce o solární systémy. „Ve spolupráci s odborníky z ČVUT jsme připravili nový systém výpočtu dotace, který umožní žadatelům realizovat systém dle jejich potřeb. V reakci na budoucí možnost zapojení nové FVE do energetických komunit byla zrušena podmínka, že 70 % vyrobené energie se musí využít pro vlastní spotřebu v daném místě. O podporu nepřijdou systémy kombinující FVE s tepelnými čerpadly a nově bude podpořena i elektromobilita pro domácnosti ve formě příspěvku 30 tisíc Kč na pořízení nabíječky elektromobilů,“ dodává Valdman.

Domácnosti za každou kombinaci získají bonus 10 tisíc Kč, u bytových domů se vyšplhá až na 20 tisíc Kč. „Majitelé rodinných domů si tak mohou přilepšit až o 90 tisíc, vlastníci bytových domů až o 200 tisíc Kč. Bonusy je totiž možné sčítat,“ vysvětluje ministr a dodává, že dalších až 75 tisíc navíc dostanou žadatelé, kteří zkombinují dotace na zateplení s kotlíkovými dotacemi.

Další novinkou je bonus za environmentálně šetrné řešení projektu, který lze uplatnit v případě podpory zateplení či výstavby rodinných a bytových domů, ten zohledňuje principy cirkulární ekonomiky a klade důraz na demontovatelnost a recyklovatelnost použitých materiálů a vede k preferenci výrobků vyrobených z recyklátů. Výše bonusu pro rodinné domy je až 30 tisíc korun a bytové domy až 60 tisíc korun. Automaticky 10 % budou zvýhodněni žadatelé ze strukturálně znevýhodněných regionů Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce