Příprava stavby horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna vstoupila do hlavní fáze. Teplárny Brno podepsaly smlouvy s ČEZ o vyvedení tepla z bloků na hranici elektrárny. Jde o klíčový milník jedné z nejvýznamnějších energetických staveb v ČR. Předpokládané náklady jsou odhadovány na 19 miliard korun i s možnou změnou ceny kvůli inflaci. Kromě případných dotací z evropských i národních fondů se zvažuje financování od evropských i komerčních institucí.
Smlouva umožňuje zahájení zadávacího řízení na veřejnou zakázku na výběr zpracovatele projektové dokumentace stavby horkovodního napaječe, horkovodního obchvatu a úprav soustavy zásobování teplenou energií. „Výstavba horkovodu je důležitý krok k energetické soběstačnosti a nezávislosti Brna. Dlouhodobě říkáme, že základním energetickým zdrojem ČR má být v budoucnu jaderná energie, tak tento projekt požadavky a kritéria stoprocentně splňuje. Využijeme teplo z jaderné elektrárny, zbavíme se závislosti na dalších palivech a zajistíme bezpečné dodávky tepla domácnostem a institucím,“ říká předseda vlády Petr Fiala.
„Horkovod významem přesahuje hranice Brna i ČR. Chceme a musíme být energeticky soběstační a nezávislí. Navíc se jedná o ekologický, bezemisní zdroj tepla. Horkovod je projektován, aby zajistil bezpečné a stabilní dodávky tepla pro Brno a přitom odpovídal všem ekonomickým a obchodním možnostem,“ míní primátorka Brna Markéta Vaňková. „Na nás je vyvedení tepla z bloku elektrárny na hranici areálu. I tak půjde o značnou investici. Příkladem dobré praxe využívání jaderných zdrojů pro výrobu tepla mohou být jižní Čechy a naše Jaderná elektrárna Temelín, která pomocí nového horkovodu zásobuje teplem České Budějovice,“ uvádí generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
„Cena tepla v Brně získá s využitím tepla z Dukovan silný stabilizační prvek. Zásadně se tím sníží citlivost ceny tepla na výkyvech cen energií. I když uvažujeme o ceně tepla po roce 2030, kalkulace nám ukazují, že v porovnání s aktuální cenovou úrovní lze očekávat její snížení,“ predikuje předseda představenstva Tepláren Brno Jiří Herman. V Brně se na systém napojí všechny domácnosti, které nyní fungují přes centrální zásobování teplem. Půjde o zhruba 250 tisíc obyvatel. Horkovod budou využívat i další objekty jako školy nebo průmyslové oblasti. „Za využití tepla z elektrárny strategicky snížíme spotřebu plynu a dalších paliv,“ dodává generální ředitel tepláren Petr Fajmon. Horkovod má zajistit polovinu spotřeby tepla v Brně, nyní je město z 80 % závislé na zemním plynu.
Délka potrubí bude přibližně 42 kilometrů. Trasa horkovodu povede mimo zastavěná území obcí. Jako součást horkovodní cesty vznikne také tunel o délce 1100 metrů pod kopcem Bučín u Tetčic, který je součástí Přírodního parku Bobrava. Stavební práce mají trvat 4 roky, přípravné činnosti na území Brna budou zahájeny už v roce 2025.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |