Stavebnictví a trh s realitami se celosvětově potýkají s nepříznivými úrokovými sazbami, vysokými cenami stavebních materiálů i prací, ale také nedostatkem pracovní síly. Letos se situace pravděpodobně nezlepší, v českém stavebnictví se očekává pokles o 2,5 %. Stavební firmy se loni v insolvenci ocitaly nejčastěji a tvořily bezmála pětinu celkového počtu insolvencí. Vyplývá to z dat společnosti Coface, která se zaměřuje na pojištění pohledávek a řízení rizik. Počet insolvencí ve stavebnictví přitom roste a bude vrcholit v 2. polovině roku.
„S drobnými odchylkami je vývoj ve středoevropském regionu podobný. Zásadní negativní dopad na stavební sektor mají především vysoké úrokové sazby, které nutí velké investory přehodnocovat a odkládat projekty a zároveň snižují dostupnost hypoték. Oslabená kupní síla obyvatelstva po období vysoké inflace snižuje poptávku i po rekonstrukcích a renovacích,“ říká ředitel pro ČR a Slovensko v Coface Martin Procházka.
Významný negativní vliv na dynamiku výstavby mají také vysoké ceny stavebních materiálů a prací. Dle ČSÚ vzrostly za rok 2023 ceny stavebních prací o 5,9 %, index cen materiálových vstupů stavební výroby vzrostl o 3,8 %. „Prosincové počasí bylo pro stavební práce v porovnání s jinými roky nezvykle nepříznivé, což mělo negativní dopad na stavební produkci a meziroční pokles. Zatímco na Slovensku kompenzovalo pokles bytové výstavby inženýrské stavitelství, v ČR tomu bylo naopak - inženýrské stavitelství meziročně klesalo výrazněji než bytová výstavba,“ dodává Procházka.
Podle ČSÚ tuzemské stavebnictví loni zaznamenalo meziroční pokles produkce o 2,6 %. Může za to především prudší pokles inženýrského stavitelství (4,7 %), zatímco v pozemním stavitelství produkce klesla o 1,8 %. Stavební podniky s 50 a více zaměstnanci v roce 2023 v ČR uzavřely 75 986 stavebních zakázek, meziročně o 3,7 % méně. Celková hodnota zakázek meziročně stagnovala (-0,6 %) a činila 329 mld. Kč. Stavební úřady v roce 2023 vydaly 77 399 stavebních povolení s meziročním poklesem o 10,1 % a nejnižší hodnotu od roku 2015.
Coface predikuje, že ani letošní rok nebude pro stavebnictví v regionu pozitivní. „Jde o odvětví s velkou setrvačností a v loňském roce došlo k meziročnímu poklesu vydaných stavebních povolení o desetinu. Očekáváme, že produkce českého stavebnictví letos poklesne o 2,5 % a stojí za zmínku, že predikce se zhoršuje,“ upozorňuje Procházka. Dobrou zprávou podle něj je, že vysoké ceny energií pominuly, což otevírá prostor pro korekci cen stavebních materiálů. Zároveň se nejpozději v polovině roku očekává zahájení cyklu uvolňování měnové politiky ECB, a tedy zlevnění financování.
„Pozitivní dopad v sektoru a jeho oživení očekáváme nejdříve v příštím roce za předpokladu, že nedojde k dalším konfliktům. Například situace v oblasti Rudého moře představuje významnou hrozbu pro obchodní toky; eskalace konfliktu by mohla způsobit růst cen komodit,“ míní Procházka. Totéž platí v případě dalšího neočekávaného útoku na evropskou energetickou infrastrukturu, který by mohl destabilizovat ceny energií, zvýšit inflaci a zpomalit očekávané snižování úrokových sazeb. „Opatření vlády by mohla zahrnovat zvýšení investiční aktivity v dopravní infrastruktuře, renovaci budov ve veřejném vlastnictví a stimulaci bytové výstavby nebo renovací, ale i když se vláda rozhodne pro taková opatření, ve stavební produkci se to pravděpodobně projeví až v roce 2025,“ říká Procházka.
Insolvence ve stavebnictví ještě neřekly poslední slovo
Počet insolvencí ve stavebnictví loni meziročně vzrostl o 5 % a letos i přes klidnější úvod roku platí očekávaný meziroční růst o dalších 3 - 5 %. Stavebnictví je přitom jedním z nejrizikovějších odvětví z hlediska platební morálky. „Na projektech musí spolupracovat více firem, často jsou problémy s dodržováním termínů, organizací či kvalitou práce,“ vysvětluje Procházka. V odvětví též působí řada subjektů, které jsou kapitálově slabší, nemají polštář likvidity a jsou náchylné v případě zpoždění projektu nebo opožděných plateb platit pozdě vlastním dodavatelům. Přestože si stále více firem uvědomuje potřebu pojistit pohledávky a provádět řízení úvěrových rizik, aktuálně je pojištěna jen asi třetina objemu pohledávek.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |