úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Stavební firmy loni činily pětinu všech insolvencí, jejich počet letos poroste

Ilustrační foto
15.03.2024  |  Petr Bayer

Stavebnictví a trh s realitami se celosvětově potýkají s nepříznivými úrokovými sazbami, vysokými cenami stavebních materiálů i prací, ale také nedostatkem pracovní síly. Letos se situace pravděpodobně nezlepší, v českém stavebnictví se očekává pokles o 2,5 %. Stavební firmy se loni v insolvenci ocitaly nejčastěji a tvořily bezmála pětinu celkového počtu insolvencí. Vyplývá to z dat společnosti Coface, která se zaměřuje na pojištění pohledávek a řízení rizik. Počet insolvencí ve stavebnictví přitom roste a bude vrcholit v 2. polovině roku.

„S drobnými odchylkami je vývoj ve středoevropském regionu podobný. Zásadní negativní dopad na stavební sektor mají především vysoké úrokové sazby, které nutí velké investory přehodnocovat a odkládat projekty a zároveň snižují dostupnost hypoték. Oslabená kupní síla obyvatelstva po období vysoké inflace snižuje poptávku i po rekonstrukcích a renovacích,“ říká ředitel pro ČR a Slovensko v Coface Martin Procházka.

Významný negativní vliv na dynamiku výstavby mají také vysoké ceny stavebních materiálů a prací. Dle ČSÚ vzrostly za rok 2023 ceny stavebních prací o 5,9 %, index cen materiálových vstupů stavební výroby vzrostl o 3,8 %. „Prosincové počasí bylo pro stavební práce v porovnání s jinými roky nezvykle nepříznivé, což mělo negativní dopad na stavební produkci a meziroční pokles. Zatímco na Slovensku kompenzovalo pokles bytové výstavby inženýrské stavitelství, v ČR tomu bylo naopak - inženýrské stavitelství meziročně klesalo výrazněji než bytová výstavba,“ dodává Procházka.

Podle ČSÚ tuzemské stavebnictví loni zaznamenalo meziroční pokles produkce o 2,6 %. Může za to především prudší pokles inženýrského stavitelství (4,7 %), zatímco v pozemním stavitelství produkce klesla o 1,8 %. Stavební podniky s 50 a více zaměstnanci v roce 2023 v ČR uzavřely 75 986 stavebních zakázek, meziročně o 3,7 % méně. Celková hodnota zakázek meziročně stagnovala (-0,6 %) a činila 329 mld. Kč. Stavební úřady v roce 2023 vydaly 77 399 stavebních povolení s meziročním poklesem o 10,1 % a nejnižší hodnotu od roku 2015.

Coface predikuje, že ani letošní rok nebude pro stavebnictví v regionu pozitivní. „Jde o odvětví s velkou setrvačností a v loňském roce došlo k meziročnímu poklesu vydaných stavebních povolení o desetinu. Očekáváme, že produkce českého stavebnictví letos poklesne o 2,5 % a stojí za zmínku, že predikce se zhoršuje,“ upozorňuje Procházka. Dobrou zprávou podle něj je, že vysoké ceny energií pominuly, což otevírá prostor pro korekci cen stavebních materiálů. Zároveň se nejpozději v polovině roku očekává zahájení cyklu uvolňování měnové politiky ECB, a tedy zlevnění financování.

„Pozitivní dopad v sektoru a jeho oživení očekáváme nejdříve v příštím roce za předpokladu, že nedojde k dalším konfliktům. Například situace v oblasti Rudého moře představuje významnou hrozbu pro obchodní toky; eskalace konfliktu by mohla způsobit růst cen komodit,“ míní Procházka. Totéž platí v případě dalšího neočekávaného útoku na evropskou energetickou infrastrukturu, který by mohl destabilizovat ceny energií, zvýšit inflaci a zpomalit očekávané snižování úrokových sazeb. „Opatření vlády by mohla zahrnovat zvýšení investiční aktivity v dopravní infrastruktuře, renovaci budov ve veřejném vlastnictví a stimulaci bytové výstavby nebo renovací, ale i když se vláda rozhodne pro taková opatření, ve stavební produkci se to pravděpodobně projeví až v roce 2025,“ říká Procházka.

Insolvence ve stavebnictví ještě neřekly poslední slovo

Počet insolvencí ve stavebnictví loni meziročně vzrostl o 5 % a letos i přes klidnější úvod roku platí očekávaný meziroční růst o dalších 3 - 5 %. Stavebnictví je přitom jedním z nejrizikovějších odvětví z hlediska platební morálky. „Na projektech musí spolupracovat více firem, často jsou problémy s dodržováním termínů, organizací či kvalitou práce,“ vysvětluje Procházka. V odvětví též působí řada subjektů, které jsou kapitálově slabší, nemají polštář likvidity a jsou náchylné v případě zpoždění projektu nebo opožděných plateb platit pozdě vlastním dodavatelům. Přestože si stále více firem uvědomuje potřebu pojistit pohledávky a provádět řízení úvěrových rizik, aktuálně je pojištěna jen asi třetina objemu pohledávek.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

23.05.2023 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem prestižní stavební soutěže ČDS

Jubilejní 20. ročník prestižní celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace (ČDS) vyhlásí vítěze…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?

masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)
 
přehodnocení podmínek Green Dealu především co se týká racionality při dosažení termínů bezuhlíkové ekonomiky
 
dočasné pozastavení odklonu od uhlí po dobu nezbytně nutnou k překonání energetické krize
 
větší podpora energetických úspor (inovační technologie, kontrola plýtvání...)
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce