Kapacity stavebních firem jsou vytíženy na kritické úrovni 98 % napříč celým sektorem. Nedostatek pracovníků přitom vede ke zpoždění u 13 % nasmlouvaných zakázek, přičemž s dostatkem pracovních sil by naopak stavaři byli schopni realizovat o 27 % více staveb. Situaci řeší dvě pětiny firem najímáním pracovníků ze zahraničí, větší zájem o ně však projevují tři čtvrtiny ředitelů. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2018 CEEC Research.
Horší je situace v pozemním stavitelství, kde je zpožděno dokonce 15 % staveb, v inženýrském sektoru 8 %. „Nedostatek pracovních sil trápí nejen naši společnost, ale celý resort, respektive celý průmysl, což se odráží nejen v kapacitních možnostech našich subdodavatelů a specializovaných dodavatelů, ale i v nedostatku stavebních materiálů, při jejichž objednávání zaznamenáváme čekací doby. V současné době se nedaří naší společnosti, jako generálnímu zhotoviteli staveb, plnit včas své závazky až u 30 % zakázek,“ tvrdí generální ředitel Pozemního stavitelství Zlín Miroslav Lukšík. „Bohužel například v oblasti dopravního stavitelství se tradičně u menších zakázek kumuluje práce do letních a podzimních měsíců a tudíž je nutno někdy i zakázky odmítnout. Ale termíny vzhledem k penalizaci a pověsti firmy se musí dodržet,“ doplňuje Antonín Daňa, CEO, PORR.
Jednou z možností je přijímání zahraničních pracovníků, které zaměstnávají dvě pětiny stavebních společností (Slováci nejsou započítáváni). Žádost o zahraniční pracovníky s vízem podalo 31 % stavebních firem, novou pracovní sílu se takto podařilo získat v 62 % případů, v průměru za 6 měsíců od podání žádosti. O více zahraničních pracovníků s vízem má zájem 76 % ředitelů stavebních společností. „V současné době, kdy je na trhu výrazný nedostatek zaměstnanců, se pro nás personální politika stala jednou z priorit. Jako velký zaměstnavatel máme se zaměstnáváním zahraničních pracovníků zkušenosti a potvrzuji, že je to jedno z možných řešení. Bohužel ale musím také konstatovat, že je to velmi administrativně náročné,“ komentuje předseda představenstva Saint-Gobain Construction Products CZ Tomáš Rosák.
„Za naši společnost říkám určitě ano. Bohužel proces získání takového pracovníka trvá v průměru sedm měsíců, což komplikuje plánování pracovních kapacit na důležitých projektech v rámci jedné stavební sezóny,“ líčí předseda představenstva Hochtief CZ Tomáš Koranda. „ČR by měla přijímat více zahraničních pracovníků s vízem, protože český pracovní trh je v hluboké krizi a firmy trpí nedostatkem pracovních sil nebo neustálým zvyšováním mzdových nákladů, které tlačí marže společností ve většině odvětví k jednotkám procent. Pokud se tato situace nezmění, bude nedostatek pracovních sil a jejich rostoucí cena jedním z klíčových faktorů ekonomické krize, která se dá očekávat,“ varuje generální ředitel Elanor Tomáš Grec.
Při zaměstnávání cizinců jsou za klíčové brány jejich pracovní návyky a morálka. Dalšími důležitými kritérii je délka doby, na kterou je možno daného cizince v ČR zaměstnat, a rychlost vyřízení potřebných dokumentů. Nejmenší váhu firmy kladou na možnost zaměstnat rodiny/páry z dané země. „U každého zaměstnance klademe důraz na odbornost, dostatek zkušeností a jeho celkové chování, aby dobře zapadl do našeho týmu. Rozhodování o tom, zda se jedná o domácího pracovníka nebo cizince, je až na druhém místě,“ říká statutární ředitel Trigema Building Karel Branda.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |