úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Stavebnictví má letos růst o 3,2 %, tahounem dopravní infrastruktura

25.03.2019  |  Petr Bayer

Výkon českého stavebnictví se podle ředitelů stavebních společností v roce 2019 zvýší o 3,2 %, oproti loňskému růstu o 8,4 %. Sektor nejvíce potáhnou investice do dopravní infrastruktury. Tržby stavebních firem porostou o 3,9 %, dařit se bude především velkým a inženýrským společnostem. Zásobník práce mají firmy naplněn na 9,1 měsíce dopředu, kapacity jsou vytíženy na 91 %. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2019 CEEC Research.

V růstu výkonů se bude dařit velkým stavebním firmám (o 3,8 %) a společnostem inženýrského stavitelství (o 3,9 %). V roce 2020 se očekává zpomalení růstu na 1,7 %, v závěru loňského roku se však předpokládalo pouze o 0,6 %. „Brzdou bude nadále nedostatek pracovních sil a postup stavebních úřadů při schvalování staveb zejména v Praze,“ míní předseda představenstva Saint-Gobain Construction Products CZ Tomáš Rosák.

Trendem, který letos nejvíce potáhne české stavebnictví, budou projekty dopravní infrastruktury. Zatímco o investicích v tomto oboru hovoří 78 % ředitelů, investice do staveb rodinných či bytových domů a průmyslových staveb očekává desetina dotázaných. Města by však také měla stavět více sociálního bydlení, shodují se tři čtvrtiny ředitelů stavebních společností. O tyto zakázky by mělo zájem 56 % společností, dalších 18 % by se jich rádo účastnilo jako subdodavatel.

„Předpokládám, že stavebnictví potáhne zejména oblast dopravní infrastruktury a průmyslová výstavba. Byl bych rád, kdybychom měli více možností ucházet se o zakázky v režimu Design&Build a ve žlutém FIDICu. Myslím, že všichni také očekáváme dlouho připravovaný nový Stavební zákon, jehož největším přínosem by mělo být zredukování počtu zapojených schvalovacích orgánů,“ komentuje předseda představenstva Hochtief CZ Tomáš Koranda.

Růst tržeb v roce 2019 očekávají více velké firmy a společnosti inženýrských staveb (4,5 resp. 4,8 %). Rok 2020 přinese další růst tržeb stavebních firem o 2,9 %. „V příštích dvou letech očekávám rychlejší růst cen stavebních prací v pásmu 6 – 8 %, kompenzující mnohaletou cenovou stagnaci, a také třetím rokem trvající prudký růst mzdových výdajů. Vzhledem k tomu, že zakázky se realizují často 1–2 roky po podání nabídky, lze dovozovat, že rychlý růst nákladů sníží ziskovost firem v našem oboru. V tomto případě se rozvoj podkapitalizovaných českých stavebních firem zase o něco odkládá. Naše tržby očekáváme spíše stagnující, brzděné přetrvávajícím nedostatkem pracovníků v oboru,“ líčí ředitel S.O.K. stavební Josef Netík.

Stavební firmy mají v zásobníku práce nasmlouvány zakázky na 9,1 měsíce dopředu. Ve srovnání se stejným obdobím loni jde o shodný počet pro polovinu společností. Dvě pětiny ředitelů avizují zlepšení situace a pouze 13 % si pohoršilo. Vytížení kapacit v zimních měsících se pohybuje na 91 %, nejvíce jsou vytíženy společnosti v pozemním sektoru (93 %).  

„Stavební firmy mají slušnou zásobu práce. Problémy budou spíše s doplňováním pracovních týmů o kvalitní odborníky, kterých je nedostatek. Z oboru v minulosti odešlo hodně lidí, ať už to bylo způsobeno propadem zakázek, nevyrovnaností situace na stavebním trhu, nebo negativním obrazem oboru. Než se adekvátně nahradí, potrvá to dlouho. Spoléhat přitom na pracovní síly ze zahraničí není samospasitelné. Měli bychom proto hledat rezervy i na domácím trhu práce a konečně pozměnit i strukturu školství,“ uzavírá jednatel Swietelsky stavební František Fryš.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.