úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Stavebnictví má letos vzrůst o 5,1 %, v roce 2019 o 3,7 %, porostou i tržby

04.06.2018  |  Petr Bayer

Výkon českého stavebnictví se podle ředitelů stavebních společností v roce 2018 zvýší o 5,1 %, v příštím roce o 3,7 %. K dalšímu rozvoji sektoru by přitom ze strany státu nejvíce přispělo pokračování v plánovaných projektech i po změně vlády. Tržby stavebních firem porostou letos ještě rychleji než výkon sektoru, a to o 6,5 %. Kapacity stavebních společností jsou vytíženy na 92 %, firmy mají nasmlouvány zakázky v průměru na 9 měsíců dopředu. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2018 CEEC Research.

 

„Růst ale ohrožuje nedostatek kapacit, kterých je aktuálně žalostně málo,“ uvádí ředitel CEEC Research Jiří Vacek. Mírně optimističtější jsou společnosti pozemního stavitelství (růst 5,4 %) a malé a střední firmy (růst 5,3 %). V dlouhodobém horizontu se bude dařit především společnostem zaměřeným na inženýrské stavby, které očekávají růst v roce 2019 o 4,4 %. „Kapacity firem jsou aktuálně vytížené téměř na maximum. Problém, který vidíme u většiny našich zákazníků, není v nedostatku zakázek, ale v tom, že přestávají být schopni nové zakázky přijímat právě z důvodu nedostatku zejména dělníků na stavbách,“ dodává Martina Hloušková ze společnosti TCCM.

 

„Pozemní stavitelství v loňském roce rostlo o více než 5%, tedy nejrychleji za posledních 10 let. Očekávám, že i v letošním roce bude v takovém růstu pokračovat. Poptávka po našich stavebních materiálech v prvním a druhém čtvrtletí tomu také odpovídala. Velkou roli však bude hrát dostupnost pracovní síly a náklady na vstupy, zejména suroviny a energie,“ komentuje předseda představenstva Saint-Gobain Construction Products CZ Tomáš Rosák.

 

Další rozvoj stavebnictví by ze strany státu nejvíce podpořilo pokračování v plánovaných projektech i po změně vlády, významný pozitivní dopad by také mělo dlouhodobé plánování státních investic. Relativně nejméně by naopak rozvoj stavebního sektoru podpořilo zvýhodnění českých stavebních firem. „Českému stavebnictví by nejvíce prospěla kvalitní a objemově stabilní příprava veřejných zakázek, která by umožňovala stavebním firmám predikovat další vývoj oboru a umožňovala plánování svého personálního, technologického i technického rozvoje,“ říká generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát. „Nesmí docházet k rozkolísání jako v minulosti, kdy několik let je nouze o práci a dalších několik let je naopak nouze o pracovní síly,“ doplňuje Tomáš Hajič ze Strabagu.

 

„Na vládě jsme nedávno hodnotili program Nová zelená úsporám za loňský rok. Jen během roku 2017 si lidé požádali na projekty o více než 2,2 miliardy korun skrze 8354 žádostí. Proplaceno jim bylo na účty už 1,6 mld. Kč. Do budoucna chystáme další rozšíření programu, který v následujících letech může do oboru přinést dalších až 12 mld. Kč,“ vyčísluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

 

Tržby stavebních společností porostou letos ještě rychlejším tempem než výkon sektoru. Pro rok 2018 očekávají ředitelé stavebních společností nárůst tržeb o 6,5 %. Dařit se bude především pozemním stavitelům, kteří predikují růst tržeb 7,3 %. Opatrné jsou v předpovědích naopak firmy zabývající se inženýrskými stavbami, které hovoří o růstu o 4,8 %. V příštím roce dojde k dalšímu navýšení tržeb, a to v průměru o 5,0 %.

 

„V letošním roce bude ještě poměrně velký nárůst stavebních prací, což dokazuje prvních 5 měsíců tohoto roku. Některé zakázky už musíme odmítat, protože nejsou kapacity. I vzhledem k tomu adekvátně porostou tržby. Předpokládám nárůst oproti loňsku o 25 až 30 procent,“ tvrdí jednatel Revital-stavební servis Miroslav Miketa. „Nejsme schopni uspokojit poptávku po našich výrobcích ani po našich službách. Stavby jsou v lepším případě ve zpoždění, některé nejsou schopny ani zahájit. Nárůst tržeb je enormní a není v našich silách udržet křivku růstu. Všude na stavbách narážíme na stejné limity,“ dodává jednatel Tyros Loading Systems CZ Ivo Luňák.

 

Vytížení kapacit stavebních společností se aktuálně pohybuje na 92 %, přičemž velké stavební firmy jsou vytíženy dokonce na 95 %. Ředitelé stavebních společností mají zakázky zajištěné na téměř 9 měsíců dopředu. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se přitom jedná o větší počet pro 46 % společností.

 

 

Kvartální analýza českého stavebnictví Q2/2018 je ke stažení

na: www.ceec.eu

 

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.