úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Stavebnictví neudrželo růst a v lednu kleslo o více než 10 %

15.03.2016  |  Petr Bayer

Stavební produkce v Česku neudržela několikaletý růst a v lednu 2016 klesla meziročně reálně o 10,4 %, což byl největší propad od června 2013. Po zohlednění počtu pracovních dnů se snížila o 7,9 %, meziměsíčně byla vyšší o 0,9 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 13,1 % (-10,5 procentního bodu), inženýrského stavitelství se zvýšila o 0,8 % (+0,1 p. b.). Oznamuje to Český statistický úřad.

„Je to důsledek podstatně menšího objemu zásoby dosud neprovedených prací, což bylo zřetelné již od poloviny předchozího roku a hodnota uzavřených zakázek trvale klesala. Ke konci 4. čtvrtletí poklesla o 24,4 %, do konce února pokles pokračoval na 28,1 %, a proto lze očekávat, bohužel, že trend poklesu bude pokračovat i v příštím období. Naznačuje to především lednová stagnace v inženýrském stavitelství, které bylo trvale tahounem růstu,“ varuje prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR Václav Matyáš. Jarní období má podle něj nahrávat bytové výstavbě, kde je od loňského roku významná rozestavěnost, větší zpomalení se předpokládá v dopravní infrastruktuře, kde nejsou investorsky připraveny projekty. „Stavebnictví si letos udrží růst. Příští rok bude horší,“ předvídá ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová.

„Potvrzují se mé obavy, že stavaři letos výrazně pocítí konec efektu Bruselských peněz, kdy stát loni ve snaze dočerpat co nejvíce peněz z evropských fondů masivně investoval hlavně do dopravní infrastruktury. Letos ale musí stavební firmy hledat práci jinde. Jedním z tradičních a spolehlivých zákazníků zůstávají developeři, kterým nahrává neutuchající růst poptávky po novém bydlení. Očekávám, že jen v Praze by roční prodeje mohly vzrůst až na 8000 nových bytů. To dá práci desítkám stavebních firem a tisícům zaměstnanců,“ tvrdí generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Velkou letošní hrozbou však pro celý sektor zůstávají problémy s novou EIA, kterou Evropská komise vyžaduje i u důležitých dopravních staveb plánovaných v minulosti. Pokud Česko nevyjedná s Bruselem co nejdříve výjimku, hrozí, že stavba klíčových úseků dálnic, rychlostních silnic a obchvatů plánovaných na letošní rok do konce roku vůbec nezačne. Stavebnictví by tak letos přišlo o desítky miliard korun. „Podobný problém však hrozí i u rezidenční výstavby, kterou stále brzdí neuvěřitelně složitý a zdlouhavý proces schvalování nových staveb. Rychleji se stavby povolují i v mnoha rozvojových zemích Afriky. Pokud se tento legislativní Kocourkov v Česku brzy nezmění, tak by se mohla bytová výstavba navzdory stále rostoucí poptávce také propadnout. Po dokončení projektů připravených v minulosti by totiž kvůli váznoucímu schvalování nových staveb nebylo co stavět,“ míní Korec.

Náladu stavbařů vylepšují dílčí statistiky. Počet vydaných stavebních povolení se v lednu 2016 meziročně zvýšil o 1,0 %, stavební úřady jich vydaly 5325. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 18,9 miliardy Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 vzrostla o 45,5 %. „To znamená, že se si developerské společnosti brousí zuby na velké projekty. Rok 2016 by z pohledu makroekonomiky měl být pro stavebnictví příznivý. Práce se u nás nyní hledá nejlépe od krize, reálné mzdy zrychlují růst. Navíc centrální banky drží dole úrokové sazby, což zlevňuje hypotéky. Jenže toto prostředí nemůže vydržet dlouho. Už letos růst české ekonomiky zpomalí a rok 2017 bude ještě slabší. Nakonec ani v Evropské unii nemá stavebnictví na růžích ustláno,“ komentuje Šichtařová. Průměrný počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více pracovníky se snížil o 2,2 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda vzrostla o 5,8 % a činila 29 832 Kč.

Počet zahájených bytů v lednu 2016 meziročně vzrostl o 35,9 % a dosáhl 1881. V rodinných domech stoupl o 5,7 %, v bytových domech o 89,9 %. Počet dokončených bytů vzrostl o 11,8 % a činil 2242 bytů. V rodinných domech vzrostl o 8,7 %, v bytových domech poklesl o 9,4 %.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v prosinci 2015 v EU28 meziročně vzrostla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 1,4 %. Pozemní stavitelství se zvýšilo o 1,2 % a inženýrské stavitelství vzrostlo o 2,8 %.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.11.2019 Průzkum Skypaper: Stavebnictví nejvíce trápí legislativa a korupce

Firmy opět uvádějí, že stavebnímu sektoru by nejvíce prospěla kvalitnější legislativa, byť oproti loňsku došlo k…

01.11.2019 Skypaper opět v porotě soutěže ČEEP a udělí cenu za celospolečenský přinos

Zvýšení energetické účinnosti a dosažení úspor energie je cílem celostátní soutěže Český energetický a ekologický…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj letos očekáváte ve své stavební firmě?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« listopad 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.