úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Stavebnictví ve světě letos čeká recese, v Česku se zatím daří

04.01.2019  |  Petr Bayer

V roce 2019 se očekává globální pokles sektoru stavebnictví o 3 %. Na vině je několik faktorů, v rezidenční výstavbě například skokové zdražení nemovitostí, zvyšování úrokových sazeb a zpřísňování hypoték. Sektor v Česku však dokázal navzdory globálním sestupným trendům udržet svou pozici a prognózy pro příští rok předpokládají růst o 2,6 %. V analýze to uvádí společnost Euler Hermes

Rok 2018 se stal vrcholem předchozího desetiletého růstu ve světovém stavebnictví. Hlavní příčinou nebyly již zavedené stavební trhy, ale především nově vznikající. Zatímco se stavební průmysl významných zemí jako Německo, Francie, Itálie či USA dosud nedokázal dostat zpět na původní úroveň před krizí v roce 2008, trhy, které se teprve rozvíjejí, zaznamenaly za stejné období nárůst o 57 %. Data získaná napříč 70 zeměmi ukazují, že navzdory předchozímu globálnímu růstu se nepodařilo zlepšit průměrné objemové ukazatele, ukazatele profitability a likvidity stavebního sektoru.  

 „Výsledky studie hodnotím jako poněkud znepokojivé, protože v důsledku nepříznivých průměrných ukazatelů nebude sektor na očekávaný pokles dostatečně připraven. A právě míra připravenosti je pro zvládnutí recese naprosto klíčová. Stavebnictví je totiž důležitou součástí všech ekonomik a má výrazný dopad na hospodářské výkyvy. Experti očekávají, že stavební aktivity v nově vznikajících ekonomikách budou nepříznivě ovlivňovány především nestabilitou obchodu, zpřísňováním měnové politiky USA, náročnějšími podmínkami pro získání úvěrů a zvyšováním globálního politického rizika. V důsledku tedy může být ohrožena budoucnost celé řady stavebních projektů,“ míní ředitel Euler Hermes v ČR Jakub Cerman.

Pro další příznivý vývoj českého stavitelství je potřeba se zaměřit především na tři klíčové body: prvním z nich je legislativa a problematika povolování staveb, dále nutnost řešit nedostatek kvalifikovaných pracovních sil a je nezbytné mít reálnou a jasnou investiční vizi. Přesto však podle analýzy CEEC Research stavební produkce v Česku vzrostla meziročně ve třetím čtvrtletí 2018 o 13, 2 %. V rezidenčním bydlení zaznamenal tuzemský trh v roce 2018 pětinový nárůst v počtu dokončených bytů (počet nově zahájených bytů meziročně klesl o 1,6 %). Příznivou prognózu si české stavebnictví uchovává i pro rok 2019, kdy se očekává nárůst zejména inženýrského stavitelství, a to o 5,4 % oproti 1,5 % v pozemním stavitelství. Celkový růst sektoru v příštím roce se potom odhaduje na 2, 6 % procent oproti roku 2018.

Globálně se recese předpokládá v rezidenčním segmentu stavebnictví, zpomalí ale rovněž segmenty infrastrukturní i komerční výstavby. V rezidenční výstavbě se recese začala projevovat již v roce 2017, což negativně ovlivnilo stavební odvětví globálně, vzhledem k tomu, že rezidenční stavby představují 40 % globálního stavebnického průmyslu. Za hlavní příčiny zpomalování rozvoje rezidenčního segmentu v západních ekonomikách analytici označili především raketový nárůst cen nemovitostí, zvyšování úrokových sazeb a také očekávané zpřísňování podmínek poskytování hypoték.

Oproti tomu výstavba infrastruktury je ovlivňována zejména politickými rozhodnutími a od roku 2016 sektor globálně zaznamenal zrychlení. Nicméně v současné fázi je tento vzestupný trend opět na ústupu, protože finanční prostředky investované vládami jednotlivých zemí do rozvoje infrastruktury neodpovídaly aktuálním potřebám. Avšak ve světle současné vysoké poptávky po infrastrukturních stavbách z důvodu stále rostoucí populace, urbanistických ploch i zvyšující se poptávce internetového pokrytí se tato skutečnost jeví poněkud paradoxně. Se zcela odlišnými specifiky se musí vypořádat sektor výstavby komerčních staveb. Zvyšující se popularita různých typů e-shopů a jiných forem on-line nákupů má za následek úbytek klientů v kamenných obchodech. Typickým příkladem tohoto jevu je USA.

 „Každý ze segmentů stavebního odvětví se musí vypořádat s rozlišnými výzvami. Pokud k tomu připočteme ještě fakt, že se stavební sektor i přes relativně úspěšný a expanzivní cyklus nebyl schopen plně vzpamatovat z následků krize v letech 2008-2009, globálně to z něj činí potenciálního kandidáta na jednu z největších obětí další krize. Dle našich pravidelných reportů analyzujících poptávku, profitabilitu a likviditu obchodního prostředí se v rámci globálního stavebního průmyslu nyní nachází 69 trhů, které nemají důvod k oslavám. V současnosti se tedy jedná o druhý nejrizikovější sektor v našem portfoliu, hned za trhem s kovy. Není navíc žádnou novinkou, že se stavebnictví dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků i jejich vzrůstajícím průměrným věkem, což také značně limituje aktivitu sektoru,“ uzavírá Cerman.

Euler Hermes se zabývá pojištěním pohledávek s více než 52 000 klienty a zastoupením ve více než 50 zemích. Společnost je členem skupiny Allianz. Specializuje se na pojištění komerčních rizik krátkodobých dodavatelských úvěrů proti neplacení ze strany odběratele. V ČR působí od roku 1997.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.