úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Studentské bydlení v CEE může absorbovat až 4 miliardy eur

17.04.2019  |  Petr Bayer

V regionu střední a východní Evropy chybí nabídka studentského ubytování, a to až v potenciální hodnotě 4 miliardy eur (přes 100 miliard korun). Praha figuruje na třetím městě v žebříčku měst s největším nedostatkem bydlení pro studenty v rámci CEE, za Varšavou a Budapeští. Na území Prahy se zároveň nachází nejvíce ubytovacích jednotek pro studenty typu PBSA (purpose-built student accommodation) v regionu - 9, přičemž celkem je v CEE 20 jednotek tohoto typu.

„Činnost a výdaje studentů nejsou přímo propojeny s ekonomickým cyklem. To znamená, že poptávka není propojena s poptávkou v odvětvích vázanějších na rychlejší růst HDP, jako jsou například kancelářský a průmyslový sektor. Investoři by vzhledem k očekávánému poklesu HDP v eurozóně i mimo ni měli tyto souvislosti vzít v úvahu již nyní,“ říká specialista výzkumu Colliers International pro region CEE Mark Robinson.

K omezení nabídky studentského ubytování v regionu CEE přispěly kombinace cenové nedostupnosti, nabídky velmi levného, ale nekvalitního soukromého ubytování či kolejí (státem vlastněných) a limitovaných rozpočtů univerzit. Díky významné demografické změně způsobené vysokým počtem mezinárodních studentů dochází k posunu v očekávání i dostupnosti směrem k mezinárodním standardům, pozici evropského lídra s ubytováním typu PBSA zastává Británie.

Zájem investorů o studentské bydlení roste

Více než 32 % dotázaných investorů je v oblasti studentského ubytování v CEE aktivní, anebo má zájem. Polsko bylo hodnoceno jako nejpopulárnější trh jak pro stávající investiční aktivity, tak pro ty, kteří uvažují o investicích do budoucna (50 % respondentů), následované ČR (28 %) a Maďarskem (14 %). V regionu CEE-6 se nachází pouze 20 jednotek PBSA, dalších 8 je ve výstavbě. Z těchto 20 stávajících jednotek se 9 nachází v Praze, 6 v Bukurešti, 3 v Bratislavě, 1 v Krakově a Budapešti. Ve Varšavě jsou dvě ve výstavbě, v Sofii není ani jedna.

„Napříč sektorem roste počet jednotek ve výstavbě- 8 jich vzniká ve Varšavě, v Krakově a Bukurešti – bohužel pomalejším tempem, než by bylo třeba, ale investoři si začínají uvědomovat potenciál tohoto segmentu. Ubytování PBSA je jako aktivum anticyklické, což je pozitivní, pokud vezmeme v úvahu současné politické klima a prognózu pomalého ekonomického růstu v Evropě. Se stabilními investičními výnosy 5 – 7 % napříč Evropou a silnou poptávkou mezinárodních studentů je potenciál pro výstavbu značný, otázkou zůstává cenová dostupnost,“ líčí ředitel společnosti CMS pro CEE Wojciech Koczara.

Jelikož nabídka značně zaostává za očekávánou poptávkou, většina měst v CEE do roku 2028 značně pocítí nedostatek studentského ubytování. Využití modelu poptávky a nabídky, který srovnává odhadovaný počet zahraničních studentů ve městě s počtem nabízených lůžek, ukazuje, že Varšava bude mít v roce 2028 největší deficit lůžek (- 8399). Po ní by následovaly Budapešť (-3679), Krakov (-1227), Praha (-1795) a Bratislava (-298). Za předpokladu jednolůžkových jednotek lze hovořit o implicitní hodnotě jednotek 1,22 miliardy eur.

PBSA jako možná alternativa ke klasickým nemovitostním investicím

„Nedostatek míst na univerzitních kolejích vedl dříve studenty k bydlení ve sdílených bytech. Nedávné změny na trhu hypoték se však projevují v růstu cen nájemního bydlení, a tak je pravděpodobné, že studenti budou hledat jiné alternativy. Vybavené studentské ubytovny s různými službami přímo v budově se tak pro ně mohou stát logickou volbou. I z toho důvodu vidíme v investicích do tohoto typu nemovitostí dobrou alternativu ke klasickým nemovitostním investicím,“ míní ředitel výzkumu české pobočky Colliers Ondřej Vlk.

V této situaci bude hrát velkou roli růst počtu mezinárodních studentů stěhujících se do regionu CEE za studiem. Počet zahraničních studentů se rychle navyšuje a společně s tím rostou i jejich nároky na ubytování. Čtyři ze šesti zemí regionu CEE měly v roce 2016 vyšší podíl zahraničních studentů než evropský průměr 3,6 %, v ČR dosáhl 9,8 %. Podle údajů českého ministerstva školství se číslo ke konci minulého roku vyšplhalo na 19,4 %.

Počet mezinárodních studentů může sloužit jako reference pro určení poptávky na trhu s nemovitostmi typu PBSA. Plyne to ze souvislosti mezi počtem mezinárodních studentů v evropských zemích a investicemi v letech 2015 až 2018 v poměru k HDP v těchto letech.    „Praha je v CEE z perspektivy studentského ubytování jednoznačně jednou z cílových destinací jak pro developery, tak investory. Do oblasti se v posledních dvou letech přesunulo několik institucionálních investičních skupin. Například Union Investment nedávno koupil projekt studentského bydlení Fizz ve Vídni a do sektoru v roce 2016 vstoupila společnost Brookfield,“ říká ředitel investičního oddělení Colliers International pro region CEE Andy Thompson.

„Co se týče větších projektů v Česku, například v rámci joint venture Karlin Group a International Campus vzniká 2500 lůžek v Praze 7. Očekáváme více iniciativ jak institucionálních, tak podnikatelských hráčů převážně v Praze, ale i v Brně a dalších velkých městech, ačkoli se dá říct, že celkový potenciál bude relativně omezený. Hlavním důvodem je zaměření projektů na zahraniční studenty, kteří o takovýto typ ubytování budou míst pravděpodobně spíše zájem,” dodává Thompson.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.