úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Studie: Průmyslový a logistický trh CEE jedním z nejvyhledávanějších aktiv

Prologis Park Budapest Harbour
19.10.2020  |  Petr Bayer

Zpráva “ExCEEding Borders: Industrial & Logistics Market in CEE-17” identifikovala klíčové výzvy v tomto odvětví. Patří k nim dostupnost pozemků a nemovitostí v lokalitách, které splňují očekávání developerů i koncových uživatelů, dostupnost a spolehlivost veřejných služeb, napojení na dopravní infrastrukturu, dostupnost a dovednosti pracovní síly a přístup k investičním pobídkám. Celková nabídka moderních průmyslových a logistických zásob v regionu přesahuje 50 milionů m2. Z této nabídky lze současnou dostupnost považovat za nízkou, přičemž většina trhů zaznamenává neobsazenost pod 5 %.

„Poptávka ze sektoru průmyslu a logistiky ve střední a východní Evropě byla v posledních letech celkově silná a poháněna 3PL, maloobchodem a distribucí, následovanou lehkou výrobou, automobilovým průmyslem a rychlobrátkovým sektorem spotřebního zboží. Během pandemie a výhledově očekáváme určité změny v objemu této poptávky, přičemž odvětví, jako jsou elektronický obchod, datová centra a speciální úložiště budou zvyšovat požadavky. Navzdory tomu má region dlouhou průmyslovou tradici a zůstává velmi atraktivní pro výrobce, kteří pocházejí z celého spektra automobilových dílů, přes letecký průmysl, kovy a plasty, komplexní elektroniku, domácí spotřebiče, potraviny, nápoje, farmacii a lékařská zařízení,“ líčí regionální ředitel pro výzkum ve střední a východní Evropě v Colliers Kevin Turpin.

„I když očekáváme, že elektronický obchod poroste rychlejším tempem a podpoří poptávku v těchto dobách, očekáváme také, že v dlouhodobějším horizontu vznikne větší poptávka ze strany výrobců přiblížit části jejich dodavatelského řetězce Evropě a zmírnit tím určitá rizika, která jsme mohli pozorovat v posledních měsících. V budoucnu to může znamenat, že větší zásoby budou skladovány nebo vyráběny blíže konečnému spotřebiteli, což by se také mohlo promítnout do vyšší poptávky průmyslových a logistických prostor,“ dodává.

Nájemné v regionu CEE-17 bylo do značné míry stabilní, přičemž růst byl zaznamenán v nejvyhledávanějších lokalitách a tam, kde je omezená dostupnost. Očekává se, že trend bude pokračovat zejména vzhledem k solidní poptávce a v posledních letech rostoucím stavebním nákladům. Typické celkové nájemné se pohybuje mezi 2,9 a 5,5 eur/ m2/měsíc, i když trhy v dřívějších fázích vývoje mohou v současné době dosáhnout 7 eur.

Orientační ceny pozemků, jež mají vydaná povolení, se pohybují mezi 10 a 80 eur za m2. Avšak vzhledem k jejich nedostatku v nejvyhledávanějších lokalitách, zejména blíže k velkým městům nebo ekonomickým centrům, mohou ceny vzrůst až na 150 eur za m2Typické „tvrdé“ stavební náklady na standardní sklad se pohybují v regionu mezi 300 a 600 eur za m2. Některé trhy vykazují vyšší náklady, když kombinace nákladů na pracovní sílu a materiál v posledních několika letech se zvýšila až o 25 %.

Trendy v odvětvích

Mezi odvětví, která by mohla být pandemií nejvíce zasažena, patří automobilový průmysl. Ve střední a východní Evropě existuje více než 10 předních světových výrobců automobilů a společnosti zabývající se dodávkami dílů, dopravou a logistikou a prodejci, které zaměstnávají stovky tisíc lidí. Jakýkoli zásadní pokles v tomto sektoru bude mít tedy značný ekonomický dopad.

Farmaceutické společnosti, společnosti zabývající se logistikou třetích stran a elektronické obchodování jsou také silnými hráči, ale zdá se, že jejich budoucnost vypadá mnohem jasněji. Až bude vyráběna vakcína pro COVID-19, musí být skladována a distribuována ve velkých objemech a lze předpokládat, že část aktivit bude prováděna ze střední a východní Evropy.

Většina zemí CEE-17 se zavázala podporovat investice do sektoru I&L prostřednictvím alespoň jedné metody stimulace. Tyto právní pobídky se v jednotlivých zemích liší, ale příklady obvykle zahrnují podpůrné programy, nevratné granty/státní financování, snížení/osvobození od daně z příjmu právnických osob, zjednodušené předpisy, lepší administrativní podporu atd. Účelem různých pobídek je provést jednu nebo více z následujících možností: podpora inovací, zvyšování ekonomické aktivity, vytváření nových pracovních příležitostí, zvyšování produktivity nebo zvyšování konkurenceschopnosti trhu.

„Vzhledem k tomu, že průmyslová produkce je ve většině zemí střední a východní Evropy téměř rekordní, je nepopiratelné, že se region stal magnetem pro výrobní a logistické operace. Země přilákaly množství zahraničních investic, zejména díky kvalifikované pracovní síle, rychle se rozvíjející infrastruktuře a nižším mzdovým nákladům ve srovnání se západní Evropou. Navíc mají investoři v průmyslovém a logistickém odvětví k dispozici zajímavé investiční pobídky,“ uvádí Lukáš Hejduk, partner CMS a ředitel pro realitní trh ve střední a východní Evropě.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce