úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Studie: Průmyslový a logistický trh CEE jedním z nejvyhledávanějších aktiv

Prologis Park Budapest Harbour
19.10.2020  |  Petr Bayer

Zpráva “ExCEEding Borders: Industrial & Logistics Market in CEE-17” identifikovala klíčové výzvy v tomto odvětví. Patří k nim dostupnost pozemků a nemovitostí v lokalitách, které splňují očekávání developerů i koncových uživatelů, dostupnost a spolehlivost veřejných služeb, napojení na dopravní infrastrukturu, dostupnost a dovednosti pracovní síly a přístup k investičním pobídkám. Celková nabídka moderních průmyslových a logistických zásob v regionu přesahuje 50 milionů m2. Z této nabídky lze současnou dostupnost považovat za nízkou, přičemž většina trhů zaznamenává neobsazenost pod 5 %.

„Poptávka ze sektoru průmyslu a logistiky ve střední a východní Evropě byla v posledních letech celkově silná a poháněna 3PL, maloobchodem a distribucí, následovanou lehkou výrobou, automobilovým průmyslem a rychlobrátkovým sektorem spotřebního zboží. Během pandemie a výhledově očekáváme určité změny v objemu této poptávky, přičemž odvětví, jako jsou elektronický obchod, datová centra a speciální úložiště budou zvyšovat požadavky. Navzdory tomu má region dlouhou průmyslovou tradici a zůstává velmi atraktivní pro výrobce, kteří pocházejí z celého spektra automobilových dílů, přes letecký průmysl, kovy a plasty, komplexní elektroniku, domácí spotřebiče, potraviny, nápoje, farmacii a lékařská zařízení,“ líčí regionální ředitel pro výzkum ve střední a východní Evropě v Colliers Kevin Turpin.

„I když očekáváme, že elektronický obchod poroste rychlejším tempem a podpoří poptávku v těchto dobách, očekáváme také, že v dlouhodobějším horizontu vznikne větší poptávka ze strany výrobců přiblížit části jejich dodavatelského řetězce Evropě a zmírnit tím určitá rizika, která jsme mohli pozorovat v posledních měsících. V budoucnu to může znamenat, že větší zásoby budou skladovány nebo vyráběny blíže konečnému spotřebiteli, což by se také mohlo promítnout do vyšší poptávky průmyslových a logistických prostor,“ dodává.

Nájemné v regionu CEE-17 bylo do značné míry stabilní, přičemž růst byl zaznamenán v nejvyhledávanějších lokalitách a tam, kde je omezená dostupnost. Očekává se, že trend bude pokračovat zejména vzhledem k solidní poptávce a v posledních letech rostoucím stavebním nákladům. Typické celkové nájemné se pohybuje mezi 2,9 a 5,5 eur/ m2/měsíc, i když trhy v dřívějších fázích vývoje mohou v současné době dosáhnout 7 eur.

Orientační ceny pozemků, jež mají vydaná povolení, se pohybují mezi 10 a 80 eur za m2. Avšak vzhledem k jejich nedostatku v nejvyhledávanějších lokalitách, zejména blíže k velkým městům nebo ekonomickým centrům, mohou ceny vzrůst až na 150 eur za m2Typické „tvrdé“ stavební náklady na standardní sklad se pohybují v regionu mezi 300 a 600 eur za m2. Některé trhy vykazují vyšší náklady, když kombinace nákladů na pracovní sílu a materiál v posledních několika letech se zvýšila až o 25 %.

Trendy v odvětvích

Mezi odvětví, která by mohla být pandemií nejvíce zasažena, patří automobilový průmysl. Ve střední a východní Evropě existuje více než 10 předních světových výrobců automobilů a společnosti zabývající se dodávkami dílů, dopravou a logistikou a prodejci, které zaměstnávají stovky tisíc lidí. Jakýkoli zásadní pokles v tomto sektoru bude mít tedy značný ekonomický dopad.

Farmaceutické společnosti, společnosti zabývající se logistikou třetích stran a elektronické obchodování jsou také silnými hráči, ale zdá se, že jejich budoucnost vypadá mnohem jasněji. Až bude vyráběna vakcína pro COVID-19, musí být skladována a distribuována ve velkých objemech a lze předpokládat, že část aktivit bude prováděna ze střední a východní Evropy.

Většina zemí CEE-17 se zavázala podporovat investice do sektoru I&L prostřednictvím alespoň jedné metody stimulace. Tyto právní pobídky se v jednotlivých zemích liší, ale příklady obvykle zahrnují podpůrné programy, nevratné granty/státní financování, snížení/osvobození od daně z příjmu právnických osob, zjednodušené předpisy, lepší administrativní podporu atd. Účelem různých pobídek je provést jednu nebo více z následujících možností: podpora inovací, zvyšování ekonomické aktivity, vytváření nových pracovních příležitostí, zvyšování produktivity nebo zvyšování konkurenceschopnosti trhu.

„Vzhledem k tomu, že průmyslová produkce je ve většině zemí střední a východní Evropy téměř rekordní, je nepopiratelné, že se region stal magnetem pro výrobní a logistické operace. Země přilákaly množství zahraničních investic, zejména díky kvalifikované pracovní síle, rychle se rozvíjející infrastruktuře a nižším mzdovým nákladům ve srovnání se západní Evropou. Navíc mají investoři v průmyslovém a logistickém odvětví k dispozici zajímavé investiční pobídky,“ uvádí Lukáš Hejduk, partner CMS a ředitel pro realitní trh ve střední a východní Evropě.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« říjen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.