úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Tichý: S inovativní platformou EcoStruxure pokrýváme kompletní řešení řízení energií

04.06.2020  |  Petr Bayer Aktualizováno: 03.06.2020

Schneider Electric je světovým hráčem v oblasti digitální transformace, automatizace a řízení energií nejen pro domácnosti, budovy nebo datová centra, ale i infrastrukturu a průmysl. Právě tzv. energy management budov se skloňuje napříč celým stavebnictvím. „Obecně je obrovský potenciál úspor v budovách. I správa budov se díky inovativním technologiím stává jednodušší a efektivnější. Dnes dokážeme realizovat tzv. energy positive buildings,“ říká v rozhovoru pro Skypaper Vladimír Tichý, generální ředitel Schneider Electric pro Českou republiku.

 

Před rokem jste se po 7 letech působení na pobočkách Schneider Electric v Británii a v Irsku vrátil zpět do ČR. Jak se liší byznys tady a tam?

Ve Schneider Electric jako korporaci se velmi dobře daří držet rovnováhu mezi globální strategií a lokálním nastavením, které je adaptované na místní podmínky. Říkáme, že jsme The Most Local of the Global Companies. V Británii i Irsku jsem si tedy musel rychle zvyknout na to, že portfolio výrobků a služeb i mnohé procesy, včetně např. cenotvorby, přístupu k bezpečnosti práce i organizaci obchodních týmů, se liší od toho, co jsem znal z Česka.

Významně jiné jsou některé zákaznické segmenty, což je dáno zejména strukturou tamních ekonomik. V Británii je větší poptávka po smart buildings – nemocnice, infrastruktura nebo rychlovlaky, v Irsku jsou to datová centra nebo větrné elektrárny. V Čechách naopak máme výrazně vyšší podíl výrobců strojů tzv. OEM (Original Equipment Manufacturers – výrobci strojů a zařízení) nebo klasických domovních elektroinstalací. Jedno je ale všude stejné, a to hledání vhodných řešení energy managementu.

Jak v Británii přistupují k udržitelnosti a ekologii v energetice? Liší se tamní přístup od našeho?

Pokud jde o průmysl, povědomí o možnostech úspor díky energy managementu je podle mé osobní zkušenosti v Británii větší. Firmy na základě auditu neváhají investovat, pokud jim návratnost dává smysl. V posledních letech se investoři vedle finančních benefitů soustředí i na vliv jejích činnosti na životní prostředí. Především korporátní klienti zvyšují své požadavky na efektivitu budov, aby snížili uhlíkovou stopu, která se stala součástí jejich brandingu. Energetika prochází významnou změnou směrem k decentralizaci, větší automatizaci v řízení sítí, zapojení obnovitelných zdrojů, elektromobily apod. V tomto stojí Británie před stejnými výzvami jako my.

Jakou má Schneider Electric strategii řízení ať už komerčních nebo rezidenčních budov v oblasti energy managementu?

Obecně je obrovský potenciál úspor v budovách jakéhokoli typu. I správa budov se díky inovativním technologiím stává jednodušší a efektivnější. Dnes dokážeme realizovat tzv. energy positive buildings, tedy takové budovy, které v celkovém součtu nejen že pro svůj provoz nepotřebují žádnou dodanou elektrickou energii, ale dokonce část energie vrací zpět do sítě. Přál bych si více takových staveb v ČR, jak soukromých, tak i státních. S architekturou EcoStruxure Building pokrýváme kompletně řízení energií tak, že integrujeme instalovaná zařízení do opevněné softwarové platformy. Ta umožňuje kromě řízení a monitoringu i analytické nadstavby. Díky tomuto systému může být v budově optimalizován provoz během celé její životnosti.

Jsou nějaké aktuální trendy v dodávkách digitálních technologií pro realitní trh?

Trendy udává vždy investor a je na nás, jakými způsobem ho dokážeme oslovit a přizpůsobit se jeho požadavkům. Zároveň ale nesmíme zapomenout na udržitelnost a ekologii, ty jsou u nás vždy na prvním místě. Chytrá a velmi úsporná budova s plně integrovaným řešením řízení a monitoringu se totiž nedá postavit klasickým postupem, kdy generální dodavatel odděleně a bez návaznosti „tendruje“ dílčí zakázky. Osvícený investor by naopak měl nahlížet na jednotlivé části projektu jako na ozubená kolečka, která do sebe musí zapadat a udržovat vše v chodu. Již ve fázi návrhu by měl přemýšlet nad plným využitím potenciálu veškerých zdrojů, a to jak směrem k budově, tak i jejím uživatelům. Pokračujícím trendem bude důraz na kybernetickou bezpečnost systémů, zapojení obnovitelných lokálních zdrojů a jejich řízení. V návaznosti na rozvoj elektromobility budou růst požadavky i nároky na dobíjecí stanice.

V souvislosti se stavebnictvím se dnes často mluví o využívání virtuální reality. Jaká je podle vás její budoucnost?

Nadšeně sleduji, jak virtuální realita vstoupila do našeho oboru. Nacházíme její uplatnění při diagnostice, servisu, údržbě apod. Přináší větší efektivitu, propojení a integrace od fáze návrhu přes asistovanou realizaci až po uvedení do provozu a následný servis. Další rozvoj AR lze čekat s postupným zaváděním systémů BIM ve stavebnictví.

 

Odběr newsletteru

Aktuality

28.06.2024 Soutěž Česká dopravní stavba zná vítěze

Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« listopad 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce