úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Tichý: S inovativní platformou EcoStruxure pokrýváme kompletní řešení řízení energií

Vladimír Tichý
04.06.2020  |  Petr Bayer Aktualizováno: 03.06.2020

Schneider Electric je světovým hráčem v oblasti digitální transformace, automatizace a řízení energií nejen pro domácnosti, budovy nebo datová centra, ale i infrastrukturu a průmysl. Právě tzv. energy management budov se skloňuje napříč celým stavebnictvím. „Obecně je obrovský potenciál úspor v budovách. I správa budov se díky inovativním technologiím stává jednodušší a efektivnější. Dnes dokážeme realizovat tzv. energy positive buildings,“ říká v rozhovoru pro Skypaper Vladimír Tichý, generální ředitel Schneider Electric pro Českou republiku.

 

Před rokem jste se po 7 letech působení na pobočkách Schneider Electric v Británii a v Irsku vrátil zpět do ČR. Jak se liší byznys tady a tam?

Ve Schneider Electric jako korporaci se velmi dobře daří držet rovnováhu mezi globální strategií a lokálním nastavením, které je adaptované na místní podmínky. Říkáme, že jsme The Most Local of the Global Companies. V Británii i Irsku jsem si tedy musel rychle zvyknout na to, že portfolio výrobků a služeb i mnohé procesy, včetně např. cenotvorby, přístupu k bezpečnosti práce i organizaci obchodních týmů, se liší od toho, co jsem znal z Česka.

Významně jiné jsou některé zákaznické segmenty, což je dáno zejména strukturou tamních ekonomik. V Británii je větší poptávka po smart buildings – nemocnice, infrastruktura nebo rychlovlaky, v Irsku jsou to datová centra nebo větrné elektrárny. V Čechách naopak máme výrazně vyšší podíl výrobců strojů tzv. OEM (Original Equipment Manufacturers – výrobci strojů a zařízení) nebo klasických domovních elektroinstalací. Jedno je ale všude stejné, a to hledání vhodných řešení energy managementu.

Jak v Británii přistupují k udržitelnosti a ekologii v energetice? Liší se tamní přístup od našeho?

Pokud jde o průmysl, povědomí o možnostech úspor díky energy managementu je podle mé osobní zkušenosti v Británii větší. Firmy na základě auditu neváhají investovat, pokud jim návratnost dává smysl. V posledních letech se investoři vedle finančních benefitů soustředí i na vliv jejích činnosti na životní prostředí. Především korporátní klienti zvyšují své požadavky na efektivitu budov, aby snížili uhlíkovou stopu, která se stala součástí jejich brandingu. Energetika prochází významnou změnou směrem k decentralizaci, větší automatizaci v řízení sítí, zapojení obnovitelných zdrojů, elektromobily apod. V tomto stojí Británie před stejnými výzvami jako my.

Jakou má Schneider Electric strategii řízení ať už komerčních nebo rezidenčních budov v oblasti energy managementu?

Obecně je obrovský potenciál úspor v budovách jakéhokoli typu. I správa budov se díky inovativním technologiím stává jednodušší a efektivnější. Dnes dokážeme realizovat tzv. energy positive buildings, tedy takové budovy, které v celkovém součtu nejen že pro svůj provoz nepotřebují žádnou dodanou elektrickou energii, ale dokonce část energie vrací zpět do sítě. Přál bych si více takových staveb v ČR, jak soukromých, tak i státních. S architekturou EcoStruxure Building pokrýváme kompletně řízení energií tak, že integrujeme instalovaná zařízení do opevněné softwarové platformy. Ta umožňuje kromě řízení a monitoringu i analytické nadstavby. Díky tomuto systému může být v budově optimalizován provoz během celé její životnosti.

Jsou nějaké aktuální trendy v dodávkách digitálních technologií pro realitní trh?

Trendy udává vždy investor a je na nás, jakými způsobem ho dokážeme oslovit a přizpůsobit se jeho požadavkům. Zároveň ale nesmíme zapomenout na udržitelnost a ekologii, ty jsou u nás vždy na prvním místě. Chytrá a velmi úsporná budova s plně integrovaným řešením řízení a monitoringu se totiž nedá postavit klasickým postupem, kdy generální dodavatel odděleně a bez návaznosti „tendruje“ dílčí zakázky. Osvícený investor by naopak měl nahlížet na jednotlivé části projektu jako na ozubená kolečka, která do sebe musí zapadat a udržovat vše v chodu. Již ve fázi návrhu by měl přemýšlet nad plným využitím potenciálu veškerých zdrojů, a to jak směrem k budově, tak i jejím uživatelům. Pokračujícím trendem bude důraz na kybernetickou bezpečnost systémů, zapojení obnovitelných lokálních zdrojů a jejich řízení. V návaznosti na rozvoj elektromobility budou růst požadavky i nároky na dobíjecí stanice.

V souvislosti se stavebnictvím se dnes často mluví o využívání virtuální reality. Jaká je podle vás její budoucnost?

Nadšeně sleduji, jak virtuální realita vstoupila do našeho oboru. Nacházíme její uplatnění při diagnostice, servisu, údržbě apod. Přináší větší efektivitu, propojení a integrace od fáze návrhu přes asistovanou realizaci až po uvedení do provozu a následný servis. Další rozvoj AR lze čekat s postupným zaváděním systémů BIM ve stavebnictví.

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce