úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Unikátní rezidenční projekt Timber Praha má být zkolaudován koncem roku 2024

UBM Development Czechia Timber Praha
02.10.2023  |  Petr Bayer

Hrubá stavba dřevěných bytových domů projektu Timber Praha, které vznikají jako součást rezidenčního komplexu Arcus City, byla dokončena v Praze-Řeporyjích. Budovy z masivních dřevěných CLT panelů představují první vícepodlažní bytové domy ze dřeva v novodobé historii hlavního města. Zahrnují 62 jednotek s dispozicemi 1+kk až 4+kk od 39 do 110 m2. Ke každé náleží sklep, parkovací stání v podzemních garážích a balkon, terasa nebo předzahrádka. Byla prodána čtvrtina bytů, kolaudace se plánuje na konec roku 2024. Projekt je realizován na úrovni BREEAM Excellent a s energetickým průkazem v nejúspornější kategorii A.

Nad bytovými domy Timber Praha s 3 a 4 podlažími zavlála glajcha 7 měsíců od zahájení výstavby. Práce se nyní přesouvají do interiérů, v plném proudu jsou také terénní úpravy. „Stavbu jádra a pláště jsme odhadovali na přibližně 6 až 7 měsíců. Dřevostavby přinášejí výrazné zkrácení oproti betonové konstrukci, a to v tomto případě zhruba o třetinu,“ líčí ředitel projekčního oddělení UBM Development Czechia Tomáš Krejčí. „Celá nadzemní část bytových domů Timber Praha je ze smrkového dřeva. Na venkovní obklady fasády jsme zvolili modřín. Dřevo bude použito rovněž v interiérech, nejen jako pohledové na stropech obytných místností a chodeb, ale také na schodištích. Podzemní stavbu stavíme z betonu. Z něj je ještě podezdívka do 20 centimetrů nad úrovní terénu a schodišťová ramena. Jeden objekt má celé schodiště včetně výtahové šachty betonové z požárních důvodů,“ dodává.

Ke zkrácení doby výstavby a dosažení ještě vyšší kvality přispělo rovněž využití moderní technologie prefabrikace. Roboticky zhotovené díly vyrobené v továrně byly přivezeny hotové na stavbu a smontovány. Tento postup byl zvolen u dřevěných nosných konstrukcí stěn a stropů, v některých budovách Timber Praha také u koupelen.

Bytové domy v energeticky nejúspornější kategorii A mají řadu ekologických prvků, mezi které patří například žaluzie, geotermální vrty a tepelná čerpadla země-voda sloužící pro vytápění, chlazení a ohřev teplé vody. Na zelených střechách budou umístěny fotovoltaické panely pro využití elektrické energie ve společných prostorách včetně osvětlení a provozu výtahu. V rámci nejmodernějších technologií bude instalován systém Smart Home umožňující mj. ovládání videotelefonu, regulaci vytápění a chlazení či měření spotřeb energií. V podzemní garáži jsou umístěny nabíjecí stanice pro elektromobily.

Dřevo je obnovitelný a plně recyklovatelný materiál, výstavba z něj je udržitelná a energeticky méně náročná. Navíc přispívá k dekarbonizaci ve stavebnictví, jelikož dokáže pohlcovat emise oxidu uhličitého. Timber Praha použije 1800 m3 dřeva, které na sebe bude vázat 1800 tun uhlíku. V porovnání s tradiční výstavbou se emise skleníkových plynů sníží o zhruba 60 %.

„Dřevo vytváří zdravé vnitřní prostředí v interiéru. Existuje řada studií dokládajících jeho pozitivní účinky na lidské zdraví a psychiku. Snižuje stres a zvyšuje produktivitu. Vyniká dobrými izolačními a akustickými vlastnostmi. Nevylučuje toxické látky, naopak má schopnost některé z nich vázat. Přirozeně eliminuje viry a bakterie. Dřevo rovněž přirozeně reguluje vlhkost a zabraňuje jejímu kolísání,“ popisuje Josef Wiedermann z UBM.

Pro navrhování dřevostaveb v ČR ale představuje stávající legislativa zásadní omezení. Aktuálně není možné stavět ze dřeva objekty vyšší než čtyři podlaží, tzn. nad 12 metrů požární výšky. Mateřská společnost UBM Development AG přitom například ve Vídni chystá výstavbu 113 metrů vysoké kancelářské budovy Timber Marina Tower s dřevo-hybridní konstrukcí. Česká UBM se angažuje v modernizaci stávajících předpisů za účelem širšího využití dřeva v tuzemském stavebnictví. Podílela se mj. na založení odborné Platformy pro udržitelné stavebnictví ze dřeva a účastní se konferencí na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

23.05.2023 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem prestižní stavební soutěže ČDS

Jubilejní 20. ročník prestižní celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a inovace (ČDS) vyhlásí vítěze…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?

masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)
 
přehodnocení podmínek Green Dealu především co se týká racionality při dosažení termínů bezuhlíkové ekonomiky
 
dočasné pozastavení odklonu od uhlí po dobu nezbytně nutnou k překonání energetické krize
 
větší podpora energetických úspor (inovační technologie, kontrola plýtvání...)
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce