Slider - obrázek
Slider - obrázek
Slider - obrázek
Slider - obrázek
Slider - obrázek

V Brandýse nad Labem vyroste 320 bytů ve skandinávském stylu

07.07.2025
Eduard Železný

V Brandýse nad Labem byla zkolaudována první část rezidenčního areálu Na Mariánské cestě. Projekt inspirovaný skandinávským životním stylem a architekturou nabízí ve čtyřech domech 168 bytů s důrazem na komunitní život, ekologii a kvalitu bydlení. Až dvě třetiny areálu bude tvořit zeleň a již nyní jsou jeho součástí jezírka. V současné době je skoro 80 % bytových jednotek prodaných. Vybrané jednotky developer chystá k nájemnímu bydlení, z celkového objemu půjde o zhruba desetinu. Po kompletním dokončení přibude celkem 321 bytů.

Projekt vznikl v duchu filozofie hygge a na jeho architektonické podobě se podílelo londýnské studio Identity Designers. „Při návrhu rezidence Na Mariánské cestě jsme sáhli pro inspiraci do Skandinávie. Naším cílem je přenést do Brandýsa něco ze skandinávského životního stylu a filozofie harmonického života. Kultivované okolí domů plné zeleně, s vodními plochami v samém srdci areálu, lidské měřítko architektury a využití přírodních materiálů – to jsou z našeho pohledu klíčové kvality rezidence," uvádí hlavní architektka Ivana Linder.

Projekt vznikl v duchu minimalistického designu, kterému vévodí kamenné fasády tvořené bezúdržbovým travertinem. Interiéry bytů zase pracují se dřevem. Zvolené lamelové obklady přispívají nejen k odhlučnění, ale také zadržují teplo. V kombinaci s velkými okenními portály se zároveň starají o maximální prosvětlení interiérů a propojení s okolní přírodou. „Proto například volíme dynamické střídání lodžií a francouzských oken. Společně s bílou, krémovou a hnědou barvou vytváří hru světla a stínů a dodávají interiérům tu pravou eleganci,“ popisuje Linder.

Důraz na přírodní materiály, vysázené dřeviny a klidnou atmosféru místa je dalším z odkazů skandinávského pojetí rezidenčního komplexu. Ten je zároveň do značné míry energeticky udržitelný. Spoléhá na obnovitelné zdroje v podobě fotovoltaiky, tepelných čerpadel nebo bateriového úložiště, které pokrývají až 40 % celkové energetické spotřeby areálu. Součástí energetického konceptu je také smart management, který umožní každé domácnosti sledovat a regulovat spotřebu energií v reálném čase prostřednictvím online aplikace.

Zeleň, která bude po dokončení celého areálu pokrývat až 73 % celé plochy, je zavlažovaná pomocí řízeného automatického systému. Dešťová voda je tak zachycována v retenčních a zasakovacích nádržích a následně dochází k jejímu opětovnému využití. Ve vnitrobloku mezi domy se nachází dvě vodní plochy, sportovní hřiště, workoutová zóna, odpočinkové plochy, finská sauna, Kneippův chodníček a plácek pro jógu. V duchu komunitního života jsou navržena společná posezení, dětské hřiště, grill-pointy a komunitní zahrada. Počítá se také s podporou čisté mobility - součástí areálu jsou místa pro sdílená jízdní kola a koloběžky, cyklistický servis point a dobíjecí stanice pro elektromobily. Řada z těchto prostor vznikne ve druhé etapě, která se bude stavět v dalších letech.

Další články k tématu