úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

V březnu bude známa podoba unikátního komplexu staveb v Praze 3

04.01.2019  |  Petr Bayer

Na konci letošního března budou známy výsledky finálního kola mezinárodního workshopu na komplex budov, který vyroste na místě bývalého Telecomu v Praze 3 na Žižkově. První kolo začalo v létě 2018, do dalšího bylo v prosinci vybráno 12 finalistů z téměř stovky architektonických ateliérů 30 zemí světa. Mezi nimi jsou i světoznámí architekti Sou Fujimoto (Japonsko), Ian Ritchie (Británie) a Richard Meier (USA). České „barvy“ hájí Eva Jiřičná, Petr Pelčák, Radek Kolařík nebo Petr Bouřil.

Central Group koupil areál bývalého Telecomu o velikosti 40 tisíc m2 od společnosti Cetin ze skupiny PPF v roce 2017. Cetin areál dále užívá v nájmu, než se přestěhuje do nového sídla v Praze 9 u O2 areny. Nový majitel plánuje celý areál postupně zbourat z důvodu extrémně vysokého množství škodlivého azbestu ve stavbách a nemožnosti tyto technologicky specifické stavby využít k jiným účelům. Věž, otevřená před 48 lety, byla ve své době nejvyšší budovou Československa, s rozvojem nových technologií však svému účelu dosloužila.

„Výška současné nefunkční telekomunikační věže je kolem 80 metrů a v Praze jsou na vyšší a dominantní stavbu v této lokalitě zvyklí. Proto jsme v rámci poroty workshopu přesvědčeni, že na tomto místě by bylo správné postavit nový komplex architektonicky unikátních staveb, který by výškově gradoval směrem k ulici Želivského, kde by mohlo vzniknout centrum nového Žižkova. Tento logický směr potvrdil i probíhající mezinárodní architektonický workshop,“ říká šéf Central Group Dušan Kunovský.

Šéfem poroty je známý architekt a vysokoškolský profesor Zdeněk Fránek a v porotě jsou dále architekt Josef Pleskot, hlavní autor pražského metropolitního plánu Roman Koucký a známý architekt David Vávra. Sestavu pěti porotců pak doplňuje developer Kunovský. Zda se vybraná stavba bude realizovat nebo nikoli, podobně jako Kaplického „Chobotnice“, bude po rozhodnutí poroty záležet na politicích z magistrátu a z Prahy 3 a odborném názoru Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR).

Central Group vedle areálu bývalého Telecomu již dokončil projekt Residence Garden Towers s 700 byty. Naproti Telecomu v místech severní části Nákladového nádraží Žižkov, který koupil v minulých letech od zahraničního investora, připravuje projekt Parková čtvrť. Hlavním urbanistou a architektem projektu na více než 140 tisících m2 je architekt Jakub Cigler. Na jeho zrodu se bude podílet devět architektonických ateliérů s celkem 21 různými architektonickými koncepty. Ty se budou v nové čtvrti kombinovat, aby lokalita měla jednotící styl a zároveň byl každý bytový dům architektonickým originálem.

Medailonky vybraných účastníků

Sou Fujimoto (1971) je jedním z nejznámějších japonských architektů. Rodák z ostrova Hokaido promoval na Tokijské univerzitě a v roce 2000 založil své vlastní studio – Sou Fujimoto Architects. Jeho práce oslovuje odborníky z architektonické obce, ale i širší veřejnost. Je známý hlavně neotřelou prací s prostorem, ke kterému ho podle jeho vlastních slov inspiroval Albert Einstein s jeho teorií relativity. Fujimotova práce je ovlivněna i budovami z rýsovacího prkna katalánského architekta Antoni Gaudiho. Většina jeho projektů je realizována v Japonsku, jsou lehké, prosvětlené a z počátku jeho kariéry byly charakterizovány prací s malými prostory. Kromě obytných domů Fujimoto navrhl například pavilon Serpentine Gallery v Londýně, nebo obytnou věž ve francouzském Montpellier (na obrázku). V současnosti učí na univerzitách v Tokiu a Kjótu.

Britský architekt Ian Ritchie (1947) po vystudování Univerzity Johna Moorese v Liverpoolu, studoval urbanistiku v Japonsku a nakonec promoval na londýnské Westminsterské univerzitě. Ritchie v roce 1981 založil studio Ian Ritchie Architects a téhož roku se spolu s Petrem Ricem a Martinem Francisem stal zakládajícím členem inženýrské firmy Rice Francis Ritchie. Ta se podílela i na realizaci Obrácené pyramidy před muzeem v Louvru. Ritchie podle svých slov hledá v architektuře zejména krásu a to se přirozeně ukazuje i v jeho cenami ověnčeném díle. Dobrým příkladem je veslařský areál London Regatta Centre nebo rezidenční komplex Roy Square (na obrázku).

Architektem, který již v Praze zanechal svou stopu a chtěl by si to zopakovat je Američan Richard Meier (1934), člen skupiny zvané „New York Five“. Vystudoval architekturu na Cornellově Univerzitě v New Yorku. Vlastní ateliér si otevřel v roce 1963. Pro jeho práci je typická hra s geometrickými částmi hmoty a je pro něj příznačná bílá barva, kterou považuje za nejkrásnější. To vše se snoubí v jednom z jeho nejrannějších projektů – obytném domě Frederick J. Smith House (na obrázku). Mezi jeho nejvýznamnější stavby patří například Muzeum současného umění v Barceloně či bytové domy na Perry Street a Charles Street v New Yorku. Pro Prahu navrhl přestavbu její nejvyšší budovy City Tower, která stojí na Pankráci.

České a zároveň britské barvy ve workshopu hájí Eva Jiřičná (1939), která po absolvování architektury na pražské ČVUT vystudovala i AVU v ateliéru Jaroslava Fragnera. V létě 1968 odjela na stáž do Londýna, odkud se po okupaci již nevrátila. Proslavila se zejména díky interiérům módních obchodů a butiků v Londýně a New Yorku. Pro její stavby je charakteristické použití skla a betonu, je známá i díky návrhům skleněných schodů. V současné době má dva architektonické ateliéry, jeden v Londýně a druhý v Praze. Navrhovala například výstavní prostory londýnského muzea Victoria and Albert nebo interiéry pražského Tančícího domu. Mezi její novější díla patří návrh rezidenční budovy v Holešovicích.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.