Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. 
 
 
úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

V Česku je již 155 „zelených“ budov, o 10 % více než před rokem

Foto Skypaper
28.12.2017  |  Petr Bayer

V Česku roste nejen výstavba energeticky úsporných domů a počet certifikovaných objektů, ale společnost se začíná mnohem více zajímat i o kvalitu vnitřního prostředí budov, v nichž trávíme až 90 % svého času. V souvislosti s tím stoupá také počet firem věnujících se různým oblastem šetrné výstavby od vývoje stavebních technologií přes hospodaření s vodou až po udržitelné materiály a recyklaci odpadů. „V letošním roce jsme zaznamenali téměř 10% meziroční nárůst počtu certifikovaných budov. Aktuálně jich je v Česku celkem 155, z nichž 65 % tvoří stavby s certifikací BREEAM,“ říká výkonná ředitelka České rady pro šetrné budovy (CZGBC) Simona Kalvoda.

„Současně evidujeme rostoucí zájem společností o členství v Radě, ztotožňujících se s principy šetrného stavebnictví a dlouhodobě udržitelných řešení. To považujeme za pozitivní vývoj i ve vztahu k naplnění naší tzv. Vize Nula, kterou chceme v Česku směřovat k výstavbě budov s nulovou zátěží na prostředí. Klíčová jsou z tohoto důvodu především koncepční řešení, ať už se jedná o problematiku Smart Cities, energetického managementu, hospodaření s vodou, oběhového hospodářství či vnitřního prostředí budov,“ poznamenává Kalvoda.

Významnou aktivitou Rady v letošním roce bylo zahájení projektu o stavu vnitřního projektu v českých školách. Do pilotní fáze se zapojily dvě školy, v nichž prováděná měření koncentrace škodlivého oxidu uhličitého (CO2), kvality osvětlení a akustiky poukázala na nevyhovující původní stav a jasné zlepšení po instalaci potřebných opatření. Rada proto bude tento projekt nadále rozšiřovat a pomáhat tak dalším školám, aby děti i učitelé trávili čas v lepším a zdravějším prostředí. Ve spolupráci s aliancí Šance pro budovy byla zapojena do nastavení dotačních programů, například výzev Nová zelená úsporám, Operační program Životní prostředí či Strategie renovace budov v ČR.

„V příštím roce budeme zase o krok blíž ke zlomovému roku 2020, kterým legislativa EU zavazuje ČR k energetické účinnosti a šetrné výstavbě. Podle směrnice EPBD II se mají od roku 2020 stavět pouze budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Vzhledem k tomu, že podle údajů EU činí podíl budov na celkové spotřebě energie 40 % a nadále roste, je tento krok správnou cestou. Je nutné významně snížit spotřebu a využívat obnovitelné zdroje. Inspirativním příkladem nám mohou být skandinávské země, kde jsou udržitelnost rozvoje a respekt k okolnímu prostředí neoddělitelnou součástí tamějšího životního stylu,“ dodává Kalvoda.

  „Na střechy prodejen, kde je to možné, instalujeme fotovoltaické panely a abychom dosáhli certifikace BREEAM Excellent, soustředíme se na využívání různých obnovitelných zdrojů energie a technologií,“ přibližuje country manager IKEA Nicole Erdmann. „Zároveň je potřeba řešit také mikroklima bytů a domů, a to zejména větrání. Současné monolitické stavby v tomto ohledu nepochybně zaostávají,“ uvádí projektový manažer VKM Solutions Alexandr Bory. „Pro zvýšení standardu výstavby v ČR je klíčová změna uvažování všech subjektů z krátkodobého horizontu na ten dlouhodobý, ať už ve vztahu k zadávání investic, projektování a realizaci budov či optimalizaci ekonomiky provozu. Stěžejní je zejména úprava legislativy, která by neměla obsahovat zbytečné administrativní kroky, aby její implementace mohla být co nejsnazší,“ hodnotí jednatel Asio New Karel Plotěný.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

19.12.2017 Průzkum Skypaper: Růst letos očekává téměř polovina stavebních firem

Stavební firmy mírně zvyšují svůj optimismus a růst v letošním roce hlásí 47,3 procenta z nich oproti 45,3 % na jaře…

28.11.2017 Soutěž ČEEP zná vítěze, Skypaper udělil cenu za celospolečenský přínos

V budově CIIRC ČVUT Praha byly slavnostně předány tituly a další ocenění již 15. ročníku celostátní soutěže Český…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2018?

růst vyšší než 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles více než 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« leden 2018 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
tel.:+420 466 304 732
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce