Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím. 
 
 
úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

V mladoboleslavské nemocnici začal sloužit nový pavilon onkologie

12.07.2016  |  Petr Bayer

Jedno z nejmodernějších zdravotnických středisek v Česku Klaudiánova nemocnice v Mladé Boleslavi uvedlo do provozu pavilon č. 5 pro oddělení onkologie, nukleární medicíny a hemodialýzy. Novostavba jednoduchého kubistického tvaru, jejíž fasáda kombinuje čiré a zelené sklo přišla zhruba na 110 milionů korun. Informuje o tom architektonická kancelář Obermeyer Helika.

Oblastní nemocnice Mladá Boleslav disponovala do roku 2014 pavilonem, jehož dlouhodobě nevyhovující prostory byly několikrát zatopeny spodní vodou. Nemocnice se proto rozhodla pro výstavbu pavilonu zcela nového. Ten je částečně navržen ve stopě stávající zástavby. Tři podlaží s hlavními funkcemi jsou řešena jednoduchým kubistickým tvarem, který je doplněn čtvrtým ustupujícím podlažím s technologickým zázemím. S původním objektem areálu je pavilon propojen proskleným spojovacím krčkem. Pro odlehčení celé hmoty objektu architekti zvolili obvodový plášť ze skel, která jsou v oblasti oken čirá a v okolí parapetů zelená, což zároveň umožňuje reagovat na složitou dispozici tří oddělení. K projasnění vzhledu byly přidány bílé panely, které na fasádě ruší řád a monotónnost.

„S navrhováním zdravotnických objektů má naše kancelář bohaté zkušenosti. V Česku jsme se podíleli na výstavbě či rekonstrukcích okresních a krajských nemocnic, stejně jako velkých fakultních nemocnic v Praze,“ líčí obchodní ředitel Obermeyer Helika Radomír Němeček.

V přízemí pavilonu jsou umístěny gamakamery, které slouží ke snímání a vyhodnocování gama záření z radiofarmak v tělech pacientů. Kvůli přesnosti měření a ochraně personálu byla průhledová okna z ovládacích pracovišť do vyšetřoven vyrobena ze speciálního olovnatého skla. Podobně byly upraveny i olověné dveře, a to včetně napojení zárubní. Specifické řešení se v prvním podlaží týkalo také přípravny radiofarmak a o podlaží výš ředírny cytostatik. V místnostech se nachází sterilní čisté prostředí třídy D až A. Jejich vestavba je řešena stěnovým, podhledovým, podlahovým a vzduchotechnickým systémem. Filtrace vzduchu je zde třístupňová. Komplexní systém vestavby zahrnuje stěnové panely, dveře a okna (pharma zasklení), kazetové stropy, čisté nástavce a svítidla. Druhé patro bylo vyčleněno pro 18lůžkové dialyzační středisko, v němž se pacientům čistí krev. Pro hemodialýzu je nezbytná úpravna vody, která se spolu s ostatním technologickým zařízením nachází v posledním třetím patře. Na střechu byla pro odhlučnění vzduchotechniky, klimatizace a chladicích jednotek nainstalována akustická clona ze sendvičových AKU panelů. Celá výstavba pavilonu trvala rok.

Jedním z nejnovějších projektů je přístavba a rekonstrukce Onkologického ústavu sv. Alžběty v centru Bratislavy. V tomto nemocničním areálu se propojují historické stavby kláštera se dvěma kostely a mladší zástavbou nemocnice z 50. a 70. let, proto byla přístavba navržena s maximálním ohledem na stávající části areálu. „Realizace celého projektu bude probíhat za souběžného provozu nemocnice a měla by být kompletně uskutečněna během roku 2017. Celkové náklady na stavbu byly odhadnuty na 325 milionů korun,“ dodává Němeček. Obermeyer Helika se dále podílela například na realizaci nového traumatologického centra Fakultní nemocnice na pražských Vinohradech či multioborového pavilonu krajské nemocnice v Pardubicích, na dostavbě areálu oblastní nemocnice Náchod, na rekonstrukci porodnického a dětského oddělení FN Motol v Praze nebo na rekonstrukci akutních chirurgických provozů pražské Thomayerovy nemocnice. Ze zahraničních projektů se k významným zdravotnickým zařízením řadí například rozsáhlý zdravotnický komplex Al Ajn ve Spojených arabských emirátech, který svým pacientům nabízí více než 700 lůžek.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

03.10.2019 Časopis Skypaper opět hlavním mediálním partnerem konference Výškové budovy

Nové projekty a související problematika budou tématy již 16. ročníku mezinárodní konference Výškové a inteligentní…

21.06.2019 Soutěž Česká dopravní stavba vyhlásila vítěze, Skypaper v porotě a udělil cenu

Tituly 16. ročníku celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2018 získaly Modernizace trati…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« říjen 2019 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Retro Soutěž | Akce