úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

V Praze-Lysolajích vyroste zahradní čtvrť se školkou a společenským domem

16.10.2019  |  Petr Bayer Aktualizováno: 15.10.2019

V městské části Praha-Lysolaje se díky spolupráci se soukromým investorem podařilo vytvořit projekt výstavby nové čtvrti s parkem a originálně pojatou mateřskou školou. Nová čtvrť nabídne několik typy bydlení v rodinných, řadových nebo atriových domech. Dále zde vyroste společenský dům s restaurací, víceúčelový objekt se zázemím pro lékaře či dům s 26 obecními nájemními byty především pro místní seniory a mladou generaci. Stavební práce začnou letos na podzim, s kompletním dokončením nové čtvrti se počítá v roce 2022.

Projekt s názvem Zátiší Lysolaje je výsledkem téměř tříletého dialogu samosprávy s investory, kterou je společnost Landia Management (dceřiná společnost Dalavrien). Na přelomu let 2021 a 2022 má být dokončena rezidenční část i veřejná vybavenost. Na nejvýše položeném místě Lysolaj přitom mělo původně po povodních v roce 2002 vyrůst sídliště pro 800 obyvatel.

„S tímto necitlivým přístupem jsme se v Lysolajích odmítali smířit a požádali jsme proto o svěření pozemků do naší správy. Bylo důležité zahájit dialog města s odborníky v oblasti urbanismu, architektury a dopravy, abychom mohli správně určit budoucí využití pozemku,“ popisuje starosta a náměstek primátora hl. města Prahy Petr Hlubuček. Přítomni byli také architekti, odborníci na dopravní řešení, řízení investic a managementu nebo sociální služby.

Díky doporučením byl původní koncept výrazně upraven i z důvodu ekonomické udržitelnosti projektu. Bude dostavěna občanská vybavenost potřebná pro městskou část, ale zároveň v přiměřené kapacitě a nákladech. Původní záměr se mj. rozšířil o nabídku dostupného bydlení pro seniory a startovacího bydlení pro mladé rodiny. „Lokalitu vnímáme jako různorodou komunitu, vícegenerační a architektonický celek se zázemím a příklad dodržení principů udržitelného rozvoje. V lokalitě bude žít různorodá skladba obyvatel, proto jsme tento koncept nazvali Město jinak,“ doplňuje Hlubuček.

Kvalita záměru zajistila také následnou dotaci od Fondu dostupného bydlení hl. m. Prahy, jež přípravy domu s obecními nájemními byty podpořil částkou 8 milionů Kč. Dalším přínosem vzešlým z workshopu se stal sousední projekt víceúčelové plochy (fotbalové hřiště, park pro majitele psů a do budoucna i dopravní hřiště s klubovnou pro děti) se zázemím pro fotbalisty, která již v režii městské části vzniká.

„Díky vstupu lysolajské strany zde ještě letos začne vznikat projekt takzvaně „na míru“, který vnímá své okolí. Budoucí majitelé domů a stavebních pozemků mají zase jistotu, že jsou v místě vítáni. Nová čtvrť bude platformou komunikace mezi generacemi, stejně jako mezi novými obyvateli a starousedlíky,“ líčí Kamil Hošták, managing partner Landia Management.

Společná byla inženýrská a projektová příprava celého záměru, stejně jako volba architekta a urbanisty. Na základě referencí a kreativního spojení obou hlavních částí lokality do funkčního celku byl vybrán přední český ateliér knesl+kynčl architekti.

Vizuálně bude díky jednotnému oplocení, mobiliáři, zeleným prvkům nebo povrchové úpravě působit lokalita a celý projekt Zátiší Lysolaje velmi kompaktně. Celá nová čtvrť je navíc navržena v šetrném duchu s množstvím zeleně. Zaujme také například autonomním systémem udržení srážkové vody pomocí akumulačních nádrží, které budou zavlažovat parky a záhony v místě, či zelené střechy. Zejména z řad urbanistů a architektů je vnímán jako modelový projekt, který by mohl být inspirací i pro jiné městské části a který navazuje na některé principy historické výstavby zahradních měst, avšak s uspokojením současných potřeb.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.