úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

V Praze se očekává mírný pokles nájmů, v regionech růst

ilustračka-byty2
30.06.2020  |  Petr Bayer

V Praze se dále očekává mírný pokles cen nájmů, v regionech jejich růst. „Zatímco Praha pociťuje propad cen již od března, do krajských měst se tento trend začal více přenášet až v květnové nabídce pronájmů. Mírný pokles zaznamenaly počátkem června Brno (-2,2 %), Ostrava (-2,7 %) nebo Zlín (-6,3 %). V některých krajských městech ale nájmy dále rostou, příkladem je Hradec Králové (6,6 %), Pardubice (16,7 %) nebo Jihlava (11,6 %),“ říká manažer Fondu Českého Bydlení David Fogad na základě dat webu realitymix.cz

„Na rozdíl od Prahy nebo Brna v regionech nastávala jen ve velmi omezené míře dvojí dynamika trhu práce, kdy zaměstnanci nadnárodních korporací či rychle rostoucích sektorů IT nebo bankovnictví benefitovali z rychlého růstu mezd a jejich zvýšená kupní síla, a také zvýšená migrace do daných měst, tlačila ceny nájmů nahoru,“ míní spoluzakladatel Fondu Jakub Kořínek. „Paralelně existovala část trhu, která dynamickým růstem mezd zasažena nebyla, a nájmy se tak pro zaměstnance stávaly často až nedostupnými. Ve městech jako Plzeň, Liberec, Ostrava či Ústí nad Labem byl tento jev ojedinělý, a přestože nájmy procentuálně rostly, stále se držely v mezích dosažitelných pro osoby s průměrným příjmem, a tak nevidím důvod k jejich poklesu, a to i za situace jistého hospodářského poklesu či zvýšení nezaměstnanosti,“ dodává.

Zásadním důvodem pro rozdílný cenový vývoj může být i skutečnost, že krátkodobé pronájmy hrají výraznější roli pouze v Praze a několika dalších, turisticky atraktivních, městech. Ve zbytku republiky je fenomén krátkodobého bydlení a jeho vliv na lokální realitní trh zanedbatelný. „Cenový vývoj se může v letošním roce ještě změnit, obecně se ale neočekává, že by mělo u nájmů v krajských městech a dalších regionálních centrech docházet k výraznějšímu zlevnění. Je možné, že aktuální krize spojená s nejistotou povede ke sníženému zájmu o koupi bytů. Trhu nájemního bydlení však může tato situace paradoxně prospět, nakolik se může zvednout poptávka právě po nájemním bydlení jako dočasné alternativě k bydlení vlastnickému,“ líčí Kořínek.

„V Praze byli majitelé a správci bytů z krátkodobých pronájmů nuceni najít jiné způsoby zajištění příjmů a z velké části se proto rozhodli dát byty k dlouhodobému pronájmu za účelem alespoň částečného pokrytí ztrát. To v Praze vedlo na konci prvního čtvrtletí k meziročnímu nárůstu bytů k pronájmu o 71,8 % na 12 371 bytů. Trh očekával, že dojde k plošnému a výraznému poklesu cen nájemného, ovšem nestalo se tak. V Praze došlo dle dat společnosti Trigema k plošnému poklesu cen nájemného o 0,9 % na průměrnou hodnotu 22 011 Kč, nejvíce se propad cen dotkl turisticky atraktivních lokalit,“ vyčísluje Fogad.

Ceny bytů v regionech pokračovaly v růstu i v roce 2020, na meziroční bázi došlo mezi dubnem 2019 a dubnem 2020 k růstu prodejních cen ve všech krajských městech, v některých okresech dokonce dvoucifernému. Dle dat z webu reas.cz, který analyzuje skutečné transakční ceny evidované katastrem nemovitostí, došlo k největšímu růstu cen v okrese Ústí nad Labem (15,30 %) a Pardubice (12,01 %). Naopak nejmenší růst byl zaznamenán v Olomouci (4,1 %) a Brně (4,62 %).

„Pronajímatel bytu určeného k dlouhodobému pronájmu v okrajových částech Prahy a dalších regionech ČR se nyní nemusí příliš obávat poklesu výnosu. Při pohledu do minulosti lze dokonce očekávat, že se jeho výnos bude dále mírně zvyšovat. Riziko však přetrvává v podobě nájemníka, jehož ekonomická situace se může vlivem krize zhoršit. U majitelů větších portfolií bude výhodou větší diverzifikace,“ míní Fogad.

„Pro investora je v této situaci zajímavé dále sledovat trh. Zrušení daně z nabytí mu může snížit akviziční náklady a propad trhu krátkodobých pronájmů má potenciál vygenerovat zajímavé investiční příležitosti, které by se za jiných okolností na trh pravděpodobně nedostaly,“ uzavírá Kořínek.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červenec 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce