Slider - obrázek
Slider - obrázek
Slider - obrázek
Slider - obrázek
Slider - obrázek

V Česku vyroste první „doubledecker“ s 50 tisíci m2

25.06.2025
Eduard Železný

V Brně byla zahájena výstavba první dvoupodlažní průmyslové haly svého druhu v Česku. Tzv. “doubledecker” vyroste v Parku Brno Líšeň na místě bývalého areálu Zetoru. Po dokončení na konci roku 2025 nabídne téměř 50 000 čtverečních metrů flexibilních prostor pro výrobu, logistiku a služby. Projekt nabízí chytré řešení pro městské brownfieldy – respektuje charakter místa, přináší moderní zázemí a efektivně využívá omezený prostor.

V dvoupodlažní hale díky dvěma samostatným vjezdům pro nákladní dopravu může každé patro fungovat odděleně, což výrazně rozšiřuje možnosti využití a umožňuje flexibilní dělení prostor pro různé typy provozů. Objekt je konstrukčně navržen pro vysoké zatížení, částečně zapuštěn do svahu a připraven na náročnější výrobní technologie i automatizaci.

Brněnský doubledecker zároveň nabídne škálu udržitelných řešení od využití odpadního tepla ze spalovny přes zelenou infrastrukturu až po plánované nabíjecí stanice pro elektromobily. Značná část demoličního odpadu z původní haly je znovu využita při výstavbě, například formou betonového recyklátu do skladeb komunikací a průmyslových podlah. Aktuálně probíhají přípravné zemní práce, prostory jsou už nyní z více než 40 % pronajaté.

Kromě ozubárny se nového využití dočkají i další části areálu. Někdejší kovárna ustoupí nové hale, která je navržena na míru nájemci a jeho provozním potřebám. Demontáž původní budovy začala v květnu a má být dokončena během tří měsíců. Výstavba nové haly potrvá do konce roku a po jejím dokončení bude objekt postupně předán k provozu. Vedle nových budov dostávají dočasné využití i některé stávající objekty. Příkladem může být budova ZET9, která od června 2023 slouží jako komunitní centrum pro kulturní a kreativní aktivity. Vznikly hudební zkušebny, ateliéry, dílny i prostory pro drobné podnikání.

“Přetvořit bývalý průmyslový areál na plnohodnotnou součást města je vždy technicky i ekonomicky náročné – historie území se často promítá do složitých stavebních podmínek i vyšších nákladů. Na druhou stranu právě taková místa mají obrovský potenciál. Jsou součástí městské struktury, a pokud je pojmeme chytře, mohou nabídnout víc než kdy dřív,” říká ředitel regionální výstavby CTP Česká republika Michal Dospěl.

Projekt stojí na kombinaci kvalitní architektury, chytrých technických řešení a  spolupráce s městem Brno. V rámci dalšího rozvoje areálu vznikne nový pěší a cyklistický koridor, který propojí lokalitu se zastávkou MHD Stránská skála a odstraní letitou bariéru mezi brownfieldem a přilehlými čtvrtěmi. V plánu je také výstavba parkovacího domu s kapacitou přes 300 míst, který nabídne zázemí zaměstnancům i návštěvníkům. Aktuálně v areálu působí 22 firem s více než 1300 zaměstnanci a s pokračujícím rozvojem areálu bude počet pracovních míst růst.

“Brno má řadu průmyslových areálů, které čekají na nové využití. V Líšni se daří jeden z nich proměnit způsobem, který kombinuje moderní výstavbu, udržitelnost a respekt k historii místa. Oceňujeme, že projekt počítá také s veřejným prostorem, cyklostezkou a komunitním zázemím. Takový rozvoj je pro Brno přínosem – zvyšuje atraktivitu města pro další investory a přináší nové pracovní příležitosti,” líčí starosta městské části Brno-Líšeň Břetislav Štefan.

Areál v brněnské Líšni je historicky spojen se značkou Zetor, která zde od roku 1946 vyráběla motory a převodovky pro domácí i zahraniční trhy.

Další články k tématu