úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

V ČR se chystá řada nákupních center, začne stavba Savarinu v centru Prahy

Savarin, Zdroj: Crestyl
23.02.2021  |  Petr Bayer

Přes významný růst e-commerce se v Česku vznikne řada nových obchodních center. Jedním z důvodů je příchod dalších nových značek, už loni jich přibylo 25 většinou z módy a módních doplňků. Developeři pokračují v ambiciózních plánech větších retailových projektů, stavební boom zaznamenávají zejména retailové parky v okolí menších regionálních měst. V nejnovější analýze to uvádí BNP Paribas Real Estate.

Tradičně je téměř polovina developerských projektů soustředěna v Praze a okolí. Na jaře se očekává dokončení kancelářského a obchodního centra Bořislavka Centrum v Praze 6 (10 100 m2) a retailového projektu Spektrum Čestlice (6600 m2). Dle plánu probíhá rekonstrukce a rozšíření OC Řepy na Praze 6 (14 500 m2), dokončení je naplánováno na přelom května a června 2021. Odloženo ale bylo rozšíření Metropole Zličín, pandemie odsunula i otevření konceptu Primark v dokončeném objektu The Flow Bulding na Václavském náměstí.

K letos nejvíce očekávaným projektům patří zahájení výstavby vícefunkčního projektu Savarin v centru Prahy se 35 000 m2 pronajímatelných ploch. V první fázi bude rekonstruován historický palác v ulici Na Příkopě. „Jde o rozsáhlý záměr, Praha však v maloobchodu nedosáhla takové nasycenosti jako Hradec Králové nebo Olomouc. Jisté však je, že Savarin bude muset reagovat na proměnu chování zákazníků i návštěvnost centra,“ konstatuje s poukazem na uzavření některých jednotek na hlavních pražských nákupních třídách vedoucí oddělení poradenství BNP Paribas Real Estate Kamila Breen,

Zatímco v Praze připadá na 1000 obyvatel zhruba 850 m2 obchodních ploch, v Olomouci je to přes 1500 m2. V Hradci Králové, kde mj. došlo k propojení OC Atrium a sousedního objektu Tesco, je saturace ještě o něco vyšší. Podle BNP Paribas bude vzhledem k saturaci trhu obchodních center a vlivu pandemie snížena výkonnost některých center a poroste neobsazenost.

V Brně byla pozastavena modernizace Avion shopping parku, odloženo bylo rozšíření Nákupního centra Královo Pole. Naopak během krátké doby bude dokončena rekonstrukce v OC Futurum, jež rozšířilo svou plochu o 3000 m2. Dva významné projekty byly oznámeny v krajských městech. V bývalé části Baťovského areálu ve Zlíně vznikne komplex Fabrika Zlín s 27 400 m2 nákupních ploch. Ve druhé polovině letošního roku souběžně s retailovou částí má být zahájena i výstavba sportovišť a dalších volnočasových aktivit. V Pardubicích v prostorách bývalého lihovaru developer Redstone plánuje zahájit stavbu nákupního centra Galerie Pardubice. V komplexu bude vedle obchodů a služeb rovněž hotel a restaurace. Centrum nabídne 50 000 m2 pronajímatelné plochy.

V segmentu retailových parků byl loni dokončen Retail Park Choceň (5010 m2), stejně jako první fáze Retail Parku Ovčáry (6800 m2). Mezi největší projekty patří Aventin Jihlava s klíčovým nájemcem Lidl. Developer ohlásil i nové řetězce přicházející na český trh. Celkem nabídne 38 tisíc m2, první etapa se otevře letos na jaře.

Nájemné kleslo v Praze nejen v nákupních centrech, ale i na tzv. high streets, v některých případech i dvouciferně. Dopady Covid-19 se mohou vedle zpoždění promítnout i do vytížení center, u nichž může růst neobsazenost. Vlastníci i developeři se tomu snaží zabránit nižším nájemným i flexibilnějšími podmínkami – například smlouvami na kratší dobu nebo větším významem tzv. obratovného nájemného. „Nejistota spojená s dalším vývojem retailu se odráží na růstu výnosů. S rizikem klesá zájem investorů, ač se pokles cen zatím na trhu neprojevil díky chybějícím transakcím. Předpoklad pro tento rok zatím nenaznačuje, že by se tento trend výrazným způsobem změnil,“ uzavírá Markéta Křížová z BNP, podle které yield u obchodních center projde v následujících letech výraznou změnou.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce