Počet veřejných projektových zakázek zadaných v roce 2018 je dostatečný pro polovinu projektových kanceláří (47 %), obdobný názor mají i na jejich hodnotu. Rozhodování o podání nabídky ovlivňuje především dobrá zkušenost se zadavatelem a realizace v okolí působnosti dané firmy. Nejmenší zájem mají projektanti o zakázky soutěžené na nejnižší cenu. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2018 CEEC Research.
Počet zadaných veřejných projektových zakázek hodnotí jako částečně dostatečný 42 %, o nedostatečném počtu ukončených soutěží hovoří 11 % projektových firem. Kanceláře se účastní výběrových řízení v 64 % případů, úspěšnost se pohybuje v průměru 35 %. Zbývajících 36 % projektových společností nemá o veřejné zakázky zájem. „V rozhodování je hlavním faktorem, zda se nákladově vejdeme do představ zadavatele se zohledněním cenového boje na trhu. Bereme v úvahu často i kapacitní možnosti, ale rozhodujeme také podle vzdálenosti místa plnění zakázky od našeho sídla, podle historického vztahu k zadavateli a jeho pracovníkům, či podle toho, zda by nám zakázka mohla doplnit naše referenční portfolio. Snažíme se odhadnout i další rizika, hlavně procesní, která by se mohla při eventuálním plnění zakázky negativně projevit,“ říká předseda představenstva Pudis Martin Höfler.
„Nejdůležitějšími parametry jsou pro nás ekonomika zakázky, přijatelná míra rizik a standardních smluvních i platebních podmínek. Současně sledujeme reálné využití vlastních kapacit a také upřednostňujeme zakázky, kde zadavatel využívá vícekriteriální hodnocení, kde můžeme pracovat i s naší odborností a referencemi. Výhodou je samozřejmě i realizace v blízkosti naší působnosti,“ dodává předseda představenstva Hochtief CZ Tomáš Koranda.
„Nejzásadnější je vytížení vlastních kapacit na období, ve kterém se předpokládá realizace zakázky v případě úspěšně podané nabídky. Zvažujeme též požadovanou délku lhůty realizace zakázky, která někdy bývá nereálně krátká, a posuzujeme i další podmínky v zadávací dokumentaci a návrhu smlouvy s objednatelem. Rozhodujeme se také podle toho, jestli máme historickou vazbu na předchozí stupeň projektu, jak dobře známe investora a jakou máme zkušenost ze vzájemné spolupráce,“ líčí předseda představenstva Dopravoprojektu Brno Aleš Trnečka.
„Kritériem číslo 1 je téma projektu resp. zadání, musí být pro nás zajímavé. Dále rozhoduje klient, následně posuzujeme kritéria výběru, upřednostňujeme vícekriteriální hodnocení. V případě hodnocení na nejnižší cenu, dáváme takovou, za kterou bude možné zakázku kvalitně zpracovat, i když si tím snížíme šance na získání zakázky. Nezúčastňujeme se soutěží, kde je požadováno v nabídce částečné plnění, např. návrh ideového řešení projektu. Rozhodující mohou být i neakceptovatelné platební podmínky,“ doplňuje hlavní architekt kbd&p architects.ho Karel Bařinka.
Informace o nově vypsaných veřejných projektových zakázkách přitom ve firmách nejčastěji získává interní specialista hledající na více serverech (31 %), na webové stránky Věstníku veřejných zakázek se projektanti spoléhají v 29 %. Externím společnostem tuto činnost svěřuje 15 % dotázaných. Zbylých 24 % používá jiný způsob jako například přímou poptávku, kombinaci výše uvedených a další.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |