Stavební společnosti se z 96 % obávají negativního dopadu současné situace na objem veřejných zakázek. U projektových společností to je 90 %. Vyplývá to analýzy Ekonomické dopady COVID-19 CEEC Research.
Ředitelé stavebních společností mají v průměru nasmlouvané zakázky na 10 měsíců dopředu. Více zakázek než ve stejném období loni to představuje pro 45 % z nich, pro dvě pětiny se nezměnily a pouze 15 % dotázaných zaznamenalo zkrácení doby. Některé z těchto zakázek však mohou být zrušeny nebo odloženy. Ředitelé hodnotí spokojenost s průběhem veřejných výběrových řízení na 6 bodů z 10 možných.
„Zaváděná opatření týkající se zamezení šíření pandemie koronaviru budou mít za následek zpomalení ekonomiky, propad v příjmech státního rozpočtu s dramatickým nárůstem mimořádných výdajů. Takto deficitní rozpočet povede, podobně jako při minulé krizi, k následnému významnému omezení výdajů do veřejných investic. Dá se očekávat, že některé veřejné zakázky budou pozastaveny, soutěže zrušeny nebo odloženy dle priority,“ varuje ředitel Hochtief CZ Tomáš Koranda.
„Doufám, že po překonání současného restriktivního období bude vliv pandemie na veřejné zakázky pozitivní. Zejména ve smyslu intenzivních veřejných investic do dopravní infrastruktury, které jsou u nás dlouhodobě poddimenzované, a které tolik potřebujeme. Výstavba vnějšího a vnitřního obchvatu Prahy, pokračování pražského metra, výstavba mostů, železniční koridory a tunely, dálnice – to všechno jsou stavby, jejichž urychlené zahájení pomůže nejen stavebnímu sektoru a na něj navázaným tisícům řemeslníků a pracovníků dělnických profesí, ale také rozvoji ekonomické prosperity celého regionu ve střednědobém a dlouhodobém horizontu,“ míní jednatel TBG Metrostav Jakub Šimáček.
Podle ředitelů stavebních společností bude mít současná situace vliv na snížení počtu veřejných stavebních zakázek (71 %) a také na prodloužení doby vysoutěžení zakázky (53 %). Dvě třetiny dotázaných se domnívá, že bude vyšší zájem se k těmto zakázkám hlásit a více než dvě pětiny se obává, že přinese větší soutěžení na cenu (43 %). Pouze 14 % se domnívá, že současná situace povede naopak ke zvýšení počtu veřejných zakázek. „Veřejné zakázky tvoří jen zlomek našeho obratu, ale mohou zásadně ovlivnit trh stavebních prací. Soukromý sektor jistě zpomalí a bude očekávat, co se bude dít v jednotlivých segmentech průmyslu. A tady by navýšení objemu veřejných zakázek mohlo pomoci stavebnictví zásadně,“ říká jednatel Tyros Loading Systems Ivo Luňák.
Projektové společnosti mají nasmlouvané zakázky v průměru na 8 měsíců dopředu. Pro 57 % se jedná o stejnou dobu jako témže období loni. Třetina zaznamenala růst délky tohoto období a desetina pokles. V průměru společnosti vyhrají 42 % zakázek z těch, na které podají nabídku. Ředitelé počítají především se snížením počtu veřejných projektových zakázek (81 %) a s vyšším zájmem o zakázku (64 %). Polovina dotázaných počítá i s prodloužením lhůty pro vysoutěžení zakázky a s větším soutěžením na cenu (45 %). Pouze 4 % dotázaných očekávají zvýšení počtu veřejných zakázek.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |