úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

VFN v Praze projde rozsáhlou modernizací za několik miliard korun

VFN budova GPK Apolinář
23.09.2020  |  Petr Bayer

Památkově chráněný areál Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí se chystá na rozsáhlou modernizaci. Bude probíhat v několika etapách během následujících let počínaje srpnem příštího roku. Celková investice do modernizace areálu VFN se bude pohybovat v řádu několika miliard korun.

Kromě vybudování nového pavilonu kliniky hematologie se modernizace prostor dočkají gynekologicko-porodnická klinika v Apolinářské ulici, klinika kardiologie a angiologie a také kliniky psychiatrie a chirurgie. Nyní se připravuje digitální pasportizace, během níž se do online databáze shromažďují informace o stavebně-technickém stavu budov a prostor VFN. Zpracovaná data jsou základem pro zavedení jednotného online systému pro budoucí údržbu a správu. Zároveň také umožní provést plánovanou rekonstrukci s využitím moderní technologie BIM, která je nejen u veřejných zakázek významným pomocníkem při dodržování stanoveného rozpočtu a časového harmonogramu. Projekční a inženýrské práce v systému BIM zajišťuje společnost Archcom ve spolupráci se Studiem Acht.

Jako jedna z prvních se částečné modernizace dočká gynekologicko-porodnická klinika v historické budově bývalé Zemské porodnice v Apolinářské ulici. Ústav patří k největším zařízením v ČR i Evropě a je jednou z největších budov v areálu VFN. K jeho základním posláním patří nejen léčebná, ale také pedagogická a vědecko-výzkumná činnost. Pracují zde zaměstnanci VFN i 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. V první fázi proběhne rekonstrukce a modernizace porodních pokojů včetně jednotlivých technologií a dále zázemí pro pacientky a lékaře. V současnosti se již pracuje na technické pasportizaci; všechny projekční práce jsou prováděny s využitím BIM. Vznikne vícerozměrný model modernizovaných staveb, který bude sloužit jako otevřená databáze o budovách a umožní efektivní předávání dat mezi účastníky stavebního procesu a správy nemovitostí. Při modernizaci areálu VFN se využívá software BIM 5D, který nad rámec 3D modelu zohledňuje další dvě významné funkcionality: harmonogram výstavby a čerpání nákladů (4D) i cenové relace stavebních prací (5D). 

„Zavádění procesů BIM ve správě budov je velkou výzvou do budoucna pro každého klienta, avšak projekční práce v systému BIM jsou základem a odrazovým můstkem k celkové digitalizaci správy v rámci facility managementu,“ říká Martin Malý, ředitel  Archcom, který se na projektování a výstavbu v BIM 5D specializuje. V tomto systému jsou veškerá data sdílena v reálném čase a online na zabezpečené cloudové platformě. „Výstavba nového projektu na zelené louce se bude od rekonstrukce vždy lišit, nicméně principy využívání BIM technologie zůstávají v obou případech stejné. Při rekonstrukcích je BIM pomocníkem, který umožňuje lepší prostorovou koordinaci ve stávajících prostorách. Budova bývalé Zemské porodnice je památkově chráněným objektem a všechny stavební úpravy se musí koordinovat s památkáři, takže BIM značně usnadňuje i celkové řízení projektu. Navíc veškeré nákladové informace jsou na jednom místě a lehce kontrolovatelné, což je nejen u veřejných zakázek žádoucí,“ doplňuje.

Do roku 2025 by měl být ve VFN kompletně zavedený BIM systém včetně databáze pro správu a řízení budov v areálu. Současné projekční práce a výstupní dokumentace v BIM 5D připravují podklady pro vznik této BIM/FM databáze. Společnost Archcom byla pověřena také přípravou konceptu části databáze BIM/FM v návaznosti na stavebně-technické investice v areálu v dalším období. „Od zavedení BIM pro správu areálu si slibujeme větší přehlednost a celistvost všech informací v jednom virtuálním modelu budovy a jeho FM databázi. Uživatelem těchto digitalizovaných dat přitom nebude pouze správa budov, ale i všechna navazující oddělení v rámci zajišťování denního chodu nemocnice,“ líčí vedoucí investičního odboru VFN Jan Novák.

Modernizace části Zemské porodnice v Apolinářské ulici začne příští rok v srpnu a bude probíhat 5 měsíců. Stavební práce budou rozděleny do několika etap, aby co nejméně ovlivnily komfort zaměstnanců i pacientů. „Můžeme poskytnout zkušenosti s výstavbou zdravotnických zařízení v ČR. Areál na Karlově náměstí má svoje kulturně-historické návaznosti a při práci musíme skloubit řadu zdánlivě protichůdných požadavků účastníků výstavby,“ uzavírá ředitel Studia Acht Václav Hlaváček.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce