úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Vláda schválila návrh zákona o realitních makléřích, chce kultivovat trh

23.01.2019  |  Petr Bayer Aktualizováno: 22.01.2019

Vláda schválila návrh nového zákona o realitním zprostředkování, dosud činnost makléřů jen obecně upravuje živnostenský zákon. Dosavadní volná živnost se má změnit na vázanou, přičemž tato služba by měla být nadále poskytována osobami s nezbytnými znalostmi. Cílem je zvýšit důvěryhodnost a prestiž poskytovatelů těchto služeb a celková kultivace trhu. Návrh nyní posoudí Poslanecká sněmovna.

Stávající právní úprava údajně nedostatečně chrání klienty realitních kanceláří, problémem je především fakt, že na profesi realitního zprostředkovatele nejsou kladeny žádné odborné nároky. Realitní zprostředkovatelé také nemusí být povinně pojištěni, což ztěžuje klientům vymáhání náhrady za případnou způsobenou škodu. Zákon má zkvalitnit vztahy mezi realitními zprostředkovateli a klienty a přiblížit podmínky podnikání k ostatním státům EU. Cílem navrhovaného zákona je harmonizace podmínek s evropskou směrnicí AML týkající se praní špinavých peněz a financování terorismu. V důsledku toho lze očekávat zvýšení konkurenceschopnosti českých realitních zprostředkovatelů na evropském trhu.

Podle některých firem však návrh zákona nereflektuje zásadní skutečnost. „Zatímco trh realitních kanceláří a makléřů stagnuje, je na vzestupu takzvaný trh přímý, na kterém prostřednictvím inzertních portálů prodávají nebo pronajímají své nemovitosti přímo majitelé. Tímto způsobem se v současnosti prodá nebo pronajme pětina všech nemovitostí a toto číslo každoročně stoupá. A ve chvíli, kdy díky zákonu dojde k výraznému omezení makléřů, důležitost přímého trhu dále naroste,“ komentuje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky.cz

Činnost realitního zprostředkovatele bude podmíněna potřebnou kvalifikací (buď vzděláním, nebo kombinací vzdělání a praxe, případně dosažením vzdělání v oblasti profesní kvalifikace). Budou muset mít vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie, financí, marketingu a obchodu nebo stavebnictví. Další možností je vyšší odborné nebo středoškolské vzdělání s maturitou a tři roky praxe. Stejnou váhu bude mít získání osvědčení o profesní kvalifikaci na základě složení státem certifikované zkoušky. Tato podmínka platí jak pro podnikatele, tak pro osoby, jejichž prostřednictvím je živnost vykonávaná.

Novinkou, která má posílit jistotu a důvěru klientů, je povinné pojištění odpovědnosti realitních zprostředkovatelů za způsobenou újmu, stanovení písemné formy pro smlouvu o realitním zprostředkování, jejích povinných náležitostí a maximální výpovědní doby, stanovení povinnosti realitního zprostředkovatele dokládat klientovi některé písemnosti (doklad o pojištění, výpis z veřejného seznamu apod.) či podrobnější úprava provize. Nad rámec přestupků upravených živnostenským zákonem jsou rovněž přestupky realitního zprostředkovatele za chybějící pojištění.
 
Návrh zákona rovněž vymezuje, co realitní zprostředkovatel nesmí, například nabízet úschovu peněz z realitní smlouvy. „Musíme si uvědomit, že je tady spousta takzvaných garážových makléřů, kteří tuto činnost nemají jako svoje povolání. Tam přesně zákonem cílíme. Aby realitní makléři byli pojištěni, měli kvalifikaci a měli to jako povolání,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Implementace uvedené směrnice AML je navržena jako podmínka bezúhonnosti fyzických osob v postavení skutečných majitelů nebo v postavení statutárního orgánu, zástupce právnické osoby v tomto orgánu nebo v postavení obdobném. Bude kontrolována živnostenskými úřady.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« květen 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.