Jeden úřad, jedno razítko, jedno povolení. A navíc jedno úložiště dat a jeden výklad stavebního práva. Vláda schválila věcný záměr nového stavebního zákona, který má toto umožnit. Nyní dojde ke zpracování paragrafového znění, aby platilo: povolení za 60 dnů, do roku i s přezkumem. Nová legislativa by měla být poslána do Parlamentu ČR v první polovině roku 2020.
„Projednat a prosadit takto radikální změnu současného stavu legislativy v oblasti stavebnictví je velmi složité a hledání kompromisů obtížné, je to ale také nesmírně důležité pro další rozvoj ČR. Ráda bych poděkovala všem resortům a dalším organizacím a institucím za vstřícný a konstruktivní přístup při přípravě a projednání návrhu věcného záměru,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Ve schváleném věcném záměru jsou obsaženy zásadní změny, které mají odstranit překážky bránící vydání příslušného povolení stavebním úřadem či proces neúměrně prodlužující. Obecně bude vedeno pouze jedno řízení, na jednom úřadu, s jediným výsledným rozhodnutím, a to s cílem zahájení realizace stavby do roku od podání úplné žádosti o vydání rozhodnutí o povolení stavby, včetně případného odvolání proti tomuto rozhodnutí a soudního přezkumu.
„Všechno to vypadá až moc pozitivně. Pokud by se tohle všechno opravdu podařilo, znamenalo by to výraznou změnu k lepšímu. Přesto bychom se neměli nechat ukolébat krásnými záměry a raději vyčkat na konečnou podobu zákona. Výrazně do ní totiž mohou zasáhnout poslanci a senátoři. Současná novela totiž není po chuti hlavně představitelům samospráv, kteří se bojí, že jim vezme jejich pravomoci do povolovacího procesu vstupovat a ovlivňovat jej. To sice ani nyní neměli, reálně se to ale často dělo. I proto existují obce a městské části, kde se staví výrazně méně než v sousedství,“ komentuje generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.
Příprava rekodifikace byla zahájena v roce 2017, kdy Ministerstvo pro místní rozvoj předložilo vládě materiál „Rekodifikace veřejného stavebního práva - Základní teze“, který pojmenoval klíčové problematické okruhy veřejného stavebního práva a definoval oblasti, které je třeba změnit. V září 2018 byl vládě předložen materiál „Rekodifikace veřejného stavebního práva, informace o hlavních směrech a cílech rekodifikace“, jehož cílem bylo seznámit členy vlády s rozsahem a roztříštěností právní úpravy veřejného stavebního práva. Bylo představeno právní okolí ke stavebnímu zákonu, které tvoří zhruba 80 zákonů a řada dalších právních norem, včetně stovek technických.
Věcný záměr byl zpracován ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR. Na návrhu spolupracovali odborníci na správní právo z akademické obce, advokacie i justice, zapojena byla řada expertů z řad projektantů, bezpečnostních složek, zdravotnictví, urbanismu, stavebních firem, provozovatelů infrastruktury, ekologů, ekonomů či historiků.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |