úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Vládní plán stavbařům příliš nepomůže, bude realizován možná z poloviny

21.03.2019  |  Petr Bayer

Národní investiční plán do roku 2030 při plánování budoucích zakázek většině stavebních společností nepomůže, o něco optimističtější jsou inženýrské firmy. Největší část ředitelů stavebních společností se domnívá, že NIP bude naplněn z 50 až 74 %. Zapojení Hospodářské komory ČR do příprav novely Stavebního zákona povede podle stavařů k jejímu zkvalitnění. Změnou, která by českému stavebnictví nejvíce prospěla, je zredukování počtu dotčených orgánů. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2019 CEEC Research.

Nadpolovičních 58 % ředitelů stavebních společností se domnívá, že NIS do roku 2030 při plánování jejich zakázek nijak nepomůže. Alespoň částečnou pomoc v plánovacím procesu od něj očekávají dvě pětiny stavebních firem, výraznou pomoc pouze 3 % dotázaných. Výjimku tvoří společnosti zaměřené na inženýrské stavby, které částečnou pomoc od NIS avizují v 61 % případů, plnou důvěru má u stejného poměru respondentů jako v jiných sektorech.

„Národní investiční plán může pomoci k odhadu objemu státních zakázek, tedy kapacit, které bude možné v tomto sektoru uplatnit, avšak plánovat konkrétní zakázky na úrovni stavební firmy lze u veřejných zakázek až po úspěšné účasti ve výběrovém řízení,“ říká generální ředitel Pozemního stavitelství Zlín Miroslav Lukšík. „Jistě by takový plán byl prospěšný pro dlouhodobou představu a plánování kapacit a investic do lidských a výrobních zdrojů. Na druhou stranu je potřeba mít na mysli, že každá vláda může mít jiné priority naplnění rozpočtů. Dalším faktorem ovlivňujícím dlouhodobě plánované investice jsou ekonomické cykly. A do roku 2030 jistě bude ekonomická výkonnost kolísat,“ dodává obchodní ředitel, SITEL Pavel Schlitter.

Největší část ředitelů (37 %) předpokládá naplnění NIS na 50 – 74 %, dalších 29 % očekává dodržení plánu na 25 – 49 %. Více pesimistické jsou velké stavební firmy, kde 59 % hovoří o dodržení plánu v rozmezí 0 – 50 %. „V této chvíli jej beru spíše jako vizi, co v Česku chybí vybudovat, aby se zlepšily životní podmínky obyvatel, pro podnikání a ekonomickou prosperitu. U dopravní infrastruktury víme léta, co je třeba, abychom se vyrovnali vyspělým západoevropským zemím. Pro plánování zakázek nám fakt, že se tvoří národní investiční plán do roku 2030, nepomůže. Od roku 1989 se 30 let snažíme zmíněný deficit dohnat,“ míní Martin Hart u Koma Modular.

Na státní investice by měl dohlížet speciálně vyčleněný orgán, na čemž se shodlo 82 % stavebních společností. Polovina ředitelů má za to, že pro tuto funkci stačí již některé z existujících ministerstev. Pětina by naopak uvítala zcela nové specializované ministerstvo a 7 % by dohled svěřilo vládní radě. Pro vytvoření ministerstva spravujícího státní investice jsou ve větší míře velké stavební společnosti (35 %) a inženýrské firmy (28 %).

Alespoň částečné zkvalitnění nového Stavebního zákona si od zapojení Hospodářské komory ČR do jeho přípravy slibují dvě třetiny stavebních firem, výrazné zkvalitnění očekává 14 %. Pětina dotázaných naopak zlepšení nepředpokládá. K návrhům nového zákona zveřejňovaným na webu HK ČR se 58 % stavařů neplánuje vyjadřovat. Více než třetina prezentuje, že bude zasílat podněty a připomínky alespoň občas a jen 5 % tak hodlá činit pravidelně.

„Důležité je ale i zapojení samotných firem a jejich postřehů z praxe. Všichni voláme po zredukování schvalovacích orgánů a vydání jednoho právního předpisu obecných požadavků na výstavbu. Určitě pomůže i zavedení kauce při napadnutí stanoviska rozhodovatele, protože se tak zabrání řadě zbytečných obstrukčních jednání,“ říká předseda představenstva Hochtief CZ Tomáš Koranda. „Společným cílem by měla být kvalitní legislativa. Jestli návrh do diskuze vytvoří HK, anebo státní instituce, by mělo být jedno. Důležitější budou závěry z veřejného projednání návrhu,“ míní ředitel HBH Projekt Radovan Hrnčíř.

Změnou ve Stavebním zákoně, která by nejvíce prospěla českému stavebnictví, je zredukování počtu dotčených orgánů. Za další významné pozitivní změny považují zavedení kauce při napadnutí stanoviska a jednoho právního předpisu obecných požadavků na výstavbu. Nejmenší přínos vidí stavaři v možnosti podávat dokumentaci v elektronické podobě.  

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.