úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Vltavská filharmonie odhalí tvář v květnu 2022, stát má zhruba 6 miliard Kč

Vltavská filharmonie - území
23.08.2021  |  Petr Bayer

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) dnes vyhlásil mezinárodní architektonickou soutěž o návrh stavby nové Vltavské filharmonie. Porota v květnu 2022 vybere vítězný návrh budovy pro nový koncertní sál, který bude stát v Praze Holešovicích u stanice metra Vltavská. Soutěžící si za oceněné návrhy na skicovném rozdělí 18 milionů korun, celkové náklady na vybudování Vltavské filharmonie mají podle odhadů dosáhnout 6,1 miliardy korun. Nový koncertní sál by měl být dokončen v roce 2031.

Předběžný zájem zúčastnit se soutěže prozatím potvrdilo na 60 studií z celého světa včetně ČR. „Pět subjektů především z řad renomovaných architektonických studií světa bude k účasti vyzváno přímo. Jsou to Diller Scofidio + Renfro, Snøhetta, Ateliers Jean Nouvel, David Chipperfield Architects a Sanaa. Očekáváme též hojnou účast českých architektů, protože soutěž je mimořádně otevřená, takže i oni mají velkou šanci uspět,“ líčí předseda poroty Michal Sedláček.     

Posledním dnem pro podání přihlášek je 30. září 2021. V říjnu 2021 porota soutěže k pěti již vyzvaným vybere dalších 15 týmů. V soutěži tak bude pokračovat 20 týmů, což je v mezinárodním srovnání raritní počet. V březnu 2022 soutěžící odevzdají své architektonické návrhy Vltavské filharmonie a jejího bezprostředního okolí. Členy poroty jsou Andreas Cukrowicz (zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži koncertního sálu v Mnichově), Tina Saaby (někdejší městská architektka Kodaně) či Peter Gero (v Hamburku se podílel na vzniku nové čtvrti Hafen City). Z českých architektů jsou jejími členy Josef Pleskot, Marcela Steinbachová či Martin Krupauer (vedoucí projektový manažer Vltavské filharmonie).

„Věřím, že Praha i ČR se díky této architektonické soutěži, kde nám své umění předvedou špičky světové architektury, dočká jedinečné moderní budovy. Díky velkému zájmu českých i světových architektů očekáváme nadčasové návrhy, které posunou již tak bohatou architekturu Prahy ještě o stupeň výše. Jsem rád, že projekt Vltavské filharmonie má podporu napříč politickým spektrem,“ řekl primátor Prahy Zdeněk Hřib, který je rovněž členem poroty.

„Bez nové architektonické ikony Prahy, která vzejde ze soutěže, bychom těžko nastartovali přeměnu celého území Bubny-Zátory. Spojení budovy Vltavské filharmonie s Vltavou bude pokračováním tradice významných veřejných staveb podél řeky a umocní její význam jako nové architektonické dominanty města. To potvrzují zkušenosti z jiných zemí a měst, ať už například z Hamburku nebo Kodaně,“ dodáva 1. náměstek primátora Petr Hlaváček.             

Po ukončení architektonické soutěže budou po uzavření smlouvy s ítězem zahájeny práce na projektové dokumentaci a získání povolení k zahájení stavby. Tato druhá etapa projektu by měla být dokončena v roce 2025. Její náklady jsou odhadovány 750 milionů korun. Finální třetí etapa by měla začít výběrem zhotovitele stavby během roku 2026. Se zahájením stavebních prací se počítá v roce 2027. Přímé stavební náklady samotné stavby budovy Vltavské filharmonie byly k lednu 2021 odhadovány na 4,9 miliardy korun. Ekonomické analýzy doporučují jako nejvýhodnější variantu investici rozdělit mezi stát, hlavní město a soukromý sektor.

Vltavská filharmonie by měla mít tři sály. Hlavní koncertní pro 1800 diváků, malý sál pro komorní hudbu s kapacitou 700 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 500 míst. Hlavní koncertní sál nabídne špičkovou akustiku, dokonalé prostorové a vizuální parametry a zázemí odpovídající standardům 21. století. V budově naleznou zázemí i oba významné pražské orchestry, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK a Česká filharmonie. Součástí stavby bude i hudební oddělení Městské knihovny a další kreativní prostory, které se stanou dalším důležitým pilířem stavebního programu budovy. Architektonicky výrazná budova Vltavské filharmonie na břehu Vltavy se stane iniciátorem revitalizace území Bubny-Zátory. Vltavská filharmonie se tak stane novým kulturním centrem Prahy a celé České republiky.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce