Tři ze čtyř největších science center v Česku, která ročně navštěvují statisíce žáků a pedagogů, se kvůli koronaviru dostaly do existenčních potíží. Chybějí peníze na provoz i výplaty a hrozí tak, že české školy přijdou o unikátní možnost doplnění výuky a veřejnost o atraktivní „chytrou zábavu“. Centrem, které je nejvíce stabilizované, je brněnská VIDA!, která je příspěvkovou organizací Jihomoravského kraje. Česká asociace science center (ČASC) nyní žádá o pomoc stát i soukromý sektor.
„Science centra byla vybudována s jasnými záměry. Po vzoru úspěšných zahraničních projektů se stala hlavními popularizátory a komunikátory vědy a vědeckých výstupů dětem a veřejnosti. Stala se významným hráčem na poli neformálního vzdělávání a nabídla školám možnost atraktivního doplnění výuky, zejména v oblasti přírodních a technických oborů. Nyní hrozí, že investice za 2,6 miliardy může být odsouzena k zániku,“ varuje ředitelka asociace Kateřina Chábová. Ročně přivítají centra v Ostravě, Liberci, Plzni a Brně na 1,7 milionů návštěvníků nejenom z ČR, ale i ze zahraničí.
„Nabízené programy pro školy jsou na dlouhé měsíce obsazeny, školy využívají jak odborného zázemí, lektorů, tak unikátně vybavených prostor, laboratoří a dílen. Nyní hrozí zánik špičkových pracovišť i léta budovaných týmů odborných pracovníků. V iQLANDII budeme nuceni propustit až 30 % zaměstnanců,“ upozorňuje předseda správní rady ČASC a ředitel liberecké iQLANDIE Pavel Coufal. „Science centra mají zázemí a materiálové vybavení, které se se školou nedá srovnat. Já sám tu mám příležitost poznat, jak lze výuku dělat jinak a řadu prvků následně využít i v hodinách. Navíc se mi v tomto neformálním prostředí podařilo u řady dětí objevit talent nebo nadání, které jinak ve formálním prostředí zůstává skryto,“ chválí spolupráci se science centrem Svět techniky v Ostravě učitel chemie Ondřej Kubes.
Nyní žádají science centra o pomoc nejenom stát, ale i potenciální donátory či sponzory ze soukromého sektoru a také veřejnost. Přispět mohou lidé například tím, že si již nyní koupí vstupenky či permanentky, které využijí po znovuotevření center. „Jsem přesvědčen, že podpora science center a investice do nich jsou nejlevnějšími a nejefektivnějšími způsoby, jak v krátké době zpřístupnit školám i české veřejnosti exponenciálně se rozvíjející technologie, ať už jde o umělou inteligenci, kvantové počítače, 3D tisk, 5G sítě, Blockchain, CRISPR editace genomu, Brain – Computer interface a další,“ říká ředitel plzeňské Techmanie Vlastimil Volák.
„Přínos science center vidíme i v oblasti společenské. Jsme místem, kde může celá rodina smysluplně trávit svůj volný čas. VIDA! science centrum se za pouhých pět let stalo jedním z nejnavštěvovanějších míst jižní Moravy a je příznivě vnímáno veřejností (sociální sítě, recenze atd.). VIDA! však není pouze institucí regionálního významu, stala se také významným turistickým místem, kam směřují školy, rodiny, skupiny i jednotlivci z celé ČR i okolních zemí,“ uzavírá ředitel Lukáš Richter.
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |