úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Výstavbu koncertního sálu v Praze posoudí mezinárodní konsorcium

19.08.2020  |  Petr Bayer

Konsorcium vedené proslulým ateliérem Henning Larsen na základě vítězství ve veřejné soutěži zpracuje analýzu využitelnosti k výstavbě koncertního sálu „Vltavské filharmonie“ v pražských Holešovicích. Výsledky budou jedním z důležitých podkladů pro rozhodnutí hlavního města Prahy, zda v projektu pokračovat v dalších navazujících etapách. Praha zvažuje umístění moderního sálu v lokalitě Bubny – Zátory poblíž metra Vltavská. Mělo by se jednat o zásadní impuls k postupné revitalizaci celého území.

Stavba moderního koncertního sálu v Holešovicích začíná po více než 10 letech diskusí a dostávat reálné obrysy. Konsorcium firem Henning Larsen s Buro Happold a AEA Consulting již v těchto dnech podepsalo smlouvu. Všichni členové konsorcia mají zkušenosti s přípravou i tvorbou projektů špičkových koncertních sálů v Evropě. Jedná se například o koncertní síň Harpa v islandském Reykjavíku, Dánskou Národní operu v Kodani nebo o budovu Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu v Katowicích.

„Moderní architektura v Praze nemůže skončit jen u Tančícího domu. Nechceme mít z našeho města skanzen. Rád bych tu viděl vznikat další stavby světového významu. Věřím tomu, že nový koncertní sál by takovou stavbou mohl být,“ říká primátor Zdeněk Hřib.„Prestiž a zkušenosti konsorcia vedeného Henning Larsen s podobnými projekty po celém světě jsou pro nás zárukou zpracování kvalitní analýzy, která nám pomůže v dalším rozhodování,“ dodal náměstek primátora Petr Hlaváček. „Praha je jedním z nejkrásnějších měst na světě, místem bohatým na historii a kulturu, a přispívat k tomuto dědictví je velká čest,“ doplnil Andrew Lang, Business Development Coordinator, Henning Larsen Architects.

Pro další rozhodnutí, která budou znamenat mj. už i schválení investic v řádu stovek milionů až miliard korun, chce mít Praha k dispozici co nejvíce komplexních údajů. Výsledná analýza bude hotova na konci roku 2020. Stavba „Vltavské filharmonie“ se má stát zásadním impulsem k postupné revitalizaci celého zanedbaného území Bubny-Zátory a udělat z něj novou městskou čtvrť a další přirozené centrum přitažlivé i pro zahraniční turisty.

Odborníci z konsorcia vedeného Henning Larsen zpracují i komplexní analýzu týkající se veškerých ekonomických nákladů, včetně provozních, a předloží i různé varianty využití nové budovy. Studie též navrhne optimální varianty koncepce sálu a jeho zasazení do území na levém břehu Vltavy. Pokud zastupitelstvo rozhodne o pokračování příprav projektu, začne se pracovat na dalších plánovaných etapách. V druhé fázi bude vyhlášena architektonická soutěž a na jejím konci by měla být připravena projektová dokumentace pro výběr zhotovitele. Třetí fáze zahrnuje samotnou stavbu. Ta by zatím podle předběžného časového harmonogramu mohla být zahájena v roce 2027. Dokončení budovy je plánováno na rok 2032.  

Praha jako jedna z nejvýznamnějších evropských metropolí nový koncertní sál světových parametrů podle vedení města potřebuje nejen kvůli udržení statutu kulturního centra ČR i Evropy. Současné sály (Smetanova síň v Obecním domě a Dvořákova síň v Rudolfinu) nevyhovují standardům 21. století. Poslední podobná stavba vznikla v Praze před více než sto lety (Smetanova síň v roce 1912), což je v porovnání i s menšími evropskými městy nedostatek.  

Členové konsorcia:

Společnost Henning Larsen byla založena a sídlí v Kodani. Své pobočky i projekty má ale rozmístěny po celém světě. Kromě architektury se její tým odborníků specializuje na krajinný, interiérový a grafický design. K jejím nejvýznamnějším současným projektům patří např. již uvedená Harpa Concert Hall v islandském Reykjavíku, Moesgaardovo muzeum v Kodani, Univerzita vědy a techniky v Hongkongu či NEO Kongresové centrum v Bruselu. V Praze půjde o její první významnou aktivitu.          

Buro Happold – opět společnost s mezinárodní působností poskytující konzultace, inženýrské a projekční služby v oboru stavebnictví. Působí na 24 místech po celém světě. K jejím významným referencím v oblasti kultury patří Dánská národní opera v Kodani či budova Národního symfonického orchestru Polského rozhlasu v Katowicích. Z dalších potom např. rekonstrukce stanice Thameslink Station v Londýně či Trade Logistics Cluster v keňské Mombase.

AEA Consulting (evropskou centrálu má v Londýně, jinak sídlí v New Yorku) – nadnárodní společnost, zpracovávající finanční modely či analýzy staveb a jejich následného provozu. Od roku 1991 úspěšně realizovala více než 1 000 projektů ve 35 zemích. Mezi její nejznámější reference patří finanční model pro The Shed v New Yorku (na unikátní budově v Hudson Yards na Manhattanu) nebo komplex Stavros Niarchos Foundation v Athénách.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

28.06.2024 Soutěž Česká dopravní stavba zná vítěze

Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

13.06.2023 Soutěž ČDS zná vítěze, Skypaper ocenil silnici v CHKO Slavkovský les

Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« listopad 2024 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce