úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Zahálka nabídne přes 800 bytů a vrátí na mapu Prahy Zátišský potok

Zátišský potok vizualizace
17.09.2021  |  Petr Bayer

Zahálka, jeden z největších novodobých rezidenčních projektů v Praze, nabídne celkem přes 800 bytů. V první etapě vzniklo 240 bytů ve dvou bytových domech. „Prodej jsme letos dokončili, všechny byty mají již majitele. V dalších etapách vznikne dalších téměř 600 bytů. Aktuálně je v realizaci druhá fáze projektu s 236 byty, přičemž 180 je již prodáno,“ říká generální ředitel Horizon holding Yishay Furman. Spuštění poslední etapy plánuje developer na podzim letošního roku.

Díky projektu se do původního koryta i na mapu Prahy po několika desetiletích vrátí spodní tok Zátišského potoka, který zprava přitéká do Vltavy na hranici Hodkoviček a Modřan. Část potoka před jeho ústím do řeky padla v 70. letech minulého století za oběť průmyslové výstavbě a byla zahloubena do země. Poté, co výrobní areál přestal sloužit původnímu účelu a zchátral, se ale otevřela cesta k obnově. Podobu navrhl atelier Flera pro společnosti Karlín Group a Horizon Holding. Projekt revitalizace potoka nyní získal stavební povolení.

Celkem se postupně revitalizuje čtvrt kilometru spodní části potoka. První část již byla realizována, nyní se obnoví 140 metrů dlouhý úsek, který bude přístupný veřejnosti. Práce na navrácení této části potoka do původního koryta budou zahájeny ještě před koncem letošního roku a dokončeny na jaře 2022. „Od počátku jsme se pro tuto možnost nadchli a udělali jsme vše pro rychlou revitalizaci. Projekt navrhli odborníci z ateliéru krajinné architektury Flera, kteří s námi na celém projektu stavby nové čtvrti Zahálka spolupracují a mají na starosti jeho zelenou část,“ uvedl Jan Ludvík z Karlín Group.

Pro potok se vytvoří nové koryto, které se vymaže jílem a zpevní kamenným zásypem. „K břehům vysadíme pobřežní rostliny. Do místa se vrátí biodiverzita, vodní živočichové jako kachny nebo ledňáčci. Voda se bude také pomalu vsakovat do okolních ploch a rostliny budou díky tomu lépe prosperovat. Zlepší se i mikroklima v místě,“ sdělil architekt Tomáš Sklenář z Atelieru Flera. Celkové náklady na revitalizaci dosáhnou 6 milionů korun.

Celkem má Zátišský potok délku přes tři kilometry a zejména ve své střední části je významným krajinným prvkem. V biologicky velmi cenných úsecích Zátišského potoka žije i několik chráněných živočichů. Revitalizace spodní části potoka byla navržena tak, aby ani při velké vodě nehrozily záplavy. „Maximální rozlivy byly spočítané tak, aby potok neopustil nikdy koryto. V případě, že se voda vyleje na blízké golfové hřiště, potok se uzavře a čerpadla budou vodu tlačit zpátky do Vltavy,“ líčí Sklenář.

I díky práci krajinných architektů je Zahálka jedním z nejosobitějších rezidenčních počinů posledních let oceňovaným odbornou i laickou veřejností.  Kvalitní architektura je zasazená do městského parku s desítkami stromů, hřišti a loukami. „V blízkosti břehů obnoveného potoka vytvoříme sezení s možností grilování, což v kombinaci s tekoucí vodou a pobřežní vegetací bude vytvářet příjemné prostředí pro trávení volného času. V okolí zachováme vzrostlé topoly a dosadíme další stromy. Potok bude mít ve spodní části šířku asi 5 metrů, průtok ale bude pozvolný s mělkou vodou bezpečnou i pro dětské hry,“ doplnil Sklenář.

Navracení potoků z podzemí do původních koryt je podle odborníků jednou z cest, jak napomoci k návratu chybějící vody do krajiny. Experti z projektu Živá voda například nedávno spočítali, že pokud by se takto podařilo obnovit všechny „zmizelé“ vodní toky v Česku, podařilo by se v krajině zadržet vodu v objemu deseti Orlických přehrad.

Další články k tématu

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« srpen 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce