Senát schválil nový zákon o realitním zprostředkování a beze změny jej postoupil k podpisu prezidentovi. Cílem je zejména posílit ochranu klientů realitních zprostředkovatelů a toto podnikání přiblížit podmínkám ostatních států EU. Účinný by měl být od začátku příštího roku. Makléři se ale domnívají, že nebude efektivní.
„Zákon zavádí jasná pravidla pro realitní trh a ochranu zájmů občanů, kteří do nemovitostí investují své celoživotní úspory. Hlavním cílem navrhovaného zákona je proto upravení a jasné vymezení vztahů v oblasti realitního zprostředkování,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. „Současná podoba regulace nebude mít takový efekt. Chybí dozorový orgán, který by udával jasný směr a výklad pro všechny realitní zprostředkovatele,“ míní jednatelka Fincentrum Reality Andrea Daňhelová.
Návrh zákona mj. počítá s povinností zařazení činnosti realitního zprostředkovatele do vázaných živností, jejichž provozování je podmíněno kvalifikací. Zprostředkovatelé budou muset mít odborné vysokoškolské vzdělání nebo vyšší odborné či středoškolské kombinované s povinnou tříletou praxí. Stejnou váhu bude mít získání osvědčení na základě složení státem certifikované zkoušky nebo specializovaný kurz MBA v kombinaci s rokem praxe. Podobná podmínka k této, jež platí pro podnikatele, platí i pro osoby, jejichž prostřednictvím je živnost vykonávaná.
„Jenže v tom je právě problém, kdo bude praxi u současných makléřů kontrolovat? Ideální by bylo založit například obdobu oborové komory, která by byla pod záštitou státu. Například finanční poradce hlídá Česká národní banka. Dozorový orgán bohužel zákon vůbec neřeší,“ upozorňuje Daňhelová. Současní makléři by s nově nastavenými podmínkami neměli mít problém. Buď prokáží vzdělání, nebo doloží praxi, kterou nikdo pořádně nezkontroluje. „Efekt zredukovat realitní zprostředkovatele tak nebude zcela funkční. Spíše tím dáme překážku těm, kteří chtějí v tomto oboru začít pracovat. Nováčci budou muset složit zkoušku, ale z čeho přesně, to nám opět není zcela jasné,“ dodává.
Novinkou, která by měla posílit jistotu a důvěru klientů, je povinné pojištění odpovědnosti realitních zprostředkovatelů za způsobenou újmu, nebo stanovení písemné formy pro smlouvu o realitním zprostředkování a maximální výpovědní doby. Dále zákon stanoví povinnost realitního zprostředkovatele dokládat klientovi některé písemnosti (doklad o pojištění, výpis z veřejného seznamu apod.) či podrobněji upravuje výplatu provize makléři.
Regulace makléřů je přitom potřeba, v Česku jich funguje 15 tisíc. „Pokud bychom to porovnali s Německem, kolik je tam makléřů na počet obyvatel, měli bychom mít v Česku kolem 5000 makléřů, vyčísluje Daňhelová, která základní směr zákona vítá. „Naštěstí zákon dostátá postupně lepší rámec,“ naráží hlavně na nejasnost kolem poskytnutí úschovy finančních prostředků. Tu nesměly realitní kanceláře nabízet, zároveň ji zákon nezakazoval. „Jsem ráda, že v pozměňovacích návrzích byla akceptována možnost poskytnout úschovu a nastavila se jasná pravidla,“ dodala.
Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…
Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…
Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?
růst nad 5 %Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |