úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Zvýšená poptávka po nových bytech převyšuje nabídku ve všech regionech ČR

16.10.2018  |  Petr Bayer

Developerské společnosti letos v Praze zvýší množství nabízených rezidenčních nemovitostí o 3,3 %, v regionech dosáhne růst nabídky 2,5 %. Poptávka však opět převýší nabídku, a to ve všech regionech. Dále ji navyšuje očekávané zpřísnění podmínek pro čerpání hypoték, které má vejít v platnost v říjnu letošního roku. Tento krok však podle developerů dlouhodobě zvýší především zájem o pronájmy a poptávku po levnějších nemovitostech. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q3/2018 CEEC Research ve spolupráci s KPMG Česká republika.

Pro rok 2019 očekávají developerské firmy v regionech zpomalení růstu nabídky na 1,8 %, v hlavním městě však bude růst dále pokračovat na přibližně stejné úrovni jako doposud (3,1 %). “Situace na trhu rezidenčních nemovitostí zůstane nezměněna v tom smyslu, že objem poptávky bude stále nad úrovní nabídky. Nicméně, s ohledem na výši cen i regulační opatření ČNB, očekávám meziroční pokles poptávky a snížení tempa cenového růstu,” uvádí Pavel Kliment, partner KPMG ČR

„Odhadovat vývoj nabídky a poptávky v roce 2019 je nejtěžší a nejméně předvídatelný úkol za několik posledních let. Na jedné straně budou působit restrikce ČNB a fakt, že cenová úroveň rezidencí již naráží na reálné možnosti kupujících, na druhé straně vlivem nedostatečné nabídky stále budou subjekty, které budou ochotny kupovat s vidinou bezpečné a výnosné investice. Předpokládal bych tedy stagnaci na obou stranách trhu, který bude vykazovat obdobná čísla jako loni a letos,“ říká Ján Horváth, CEO divize Real Estate, CTR group.

„V Praze se v posledních letech staví jen o pár procent více bytů než stačí k pouhé reprodukci bytového fondu (3 – 5 tisíc bytů). Tento trend bude velmi podobný v nabídce a poptávka mírně klesne. Dle předběžných odhadů na hypotéku nově nedosáhne 8 % současných žadatelů o úvěr, což by mohlo přibrzdit aktuálně i stále výrazný růst cen nemovitostí,“ míní Irena Houžvičková, manažerka prodeje SATPO management „Nabídka bude stále nedostatečná, proces povolování staveb je natolik netransparentní a stát nedodržuje lhůty, že není možné oživit trh dostatkem bytů. S tím bude souviset dle mého názoru stagnující poptávka, která se ale bude jevit jako rostoucí,“ dodává Ivor Ševčík, CEO, All Inclusive Development.

Největší nárůst poptávky je očekáván v Praze, kde dosáhne 3,9 % v roce 2018 a 3,2 % v roce 2019. V regionech v tomto roce predikují ředitelé developerských firem růst poptávky o 3,0 % a v příštím o dalších 2,2 %. „Poptávka po nových bytech je silná zejména kvůli snaze zájemců o hypotéku získat úvěr ještě před zavedením přísnějších doporučení ČNB, která začnou platit od října. V dalším období lze předpokládat, že zájem o nové byty mírně poleví. To se odrazí pravděpodobně také na výsledcích za celý příští rok, kdy může poptávka jen v Praze klesnout i pod hranici 5000 prodaných bytů. Nabídka bude hlavně záviset na přístupu úřadů k povolování nových projektů a ekonomickém očekávání veřejnosti,“ komentuje Marcel Soural, předseda představenstva Trigemy.

Zvýšenou poptávku po rezidencích kvůli očekávanému zpřísnění podmínek pro čerpání hypotečních úvěrů od října letošního roku dosud zaznamenaly dvě třetiny ředitelů developerských firem. Zbývající třetina developerů se u svých zákazníků s podobným trendem do této chvíle nesetkala. „Žádný mimořádný skok neevidujeme, což ale může být dané i skutečností, že se zaměřujeme na střední a vyšší segment zákazníků, takže na naše prodeje by chystaná regulace měla mít pouze minimální dopad, pokud vůbec. Výrazný dopad bude určitě mít u masovějšího trhu,“ říká Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl

Z důvodu zpřísnění kritérií pro hypoteční úvěry dojde podle ředitelů především k výraznému nárůstu poptávky po pronájmech (88 %). V menší míře developeři počítají s růstem poptávky po levnějších nemovitostech (56 %) a obecným poklesem poptávky po rezidenčních nemovitostech (44 %). Snížení počtu nových developerských projektů avizuje 22 % ředitelů.

Další články k tématu 

 

Odběr newsletteru

Aktuality

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

27.02.2020 Časopis Skypaper opět v porotě ČDS a udělí cenu za celospolečenský přínos

Již 17. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba (ČDS) přijímá přihlášky za zvýhodněných podmínek do 6. dubna…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Jaký vývoj očekáváte ve vaší stavební firmě v roce 2021?

růst nad 5 %
 
růst do 5 %
 
stagnaci
 
pokles do 5 %
 
pokles nad 5 %
 

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« duben 2021 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce
Souhlasím.
Tato stránka využívá cookies za účelem zkvalitňování svých služeb. Setrváním na této stránce dáváte souhlas s jejich užitím.