úvod | tisk | napište nám |
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.
 -S nadhledem ve světě stavebnictví a realit.

Národní divadlo si obléká nový kabát

Generální opravy fasády historické budovy Národního divadla pokračují. Práce budou probíhat až do konce roku 2015.

První etapa prací byla zahájena začátkem června loňského roku. Během divadelních prázdnin stačili pracovníci zhotovitelské firmy, OHL ŽS, a.s., provést těžší bourací práce, odstranit nátěry a vyměnit sochařské prvky. Tato fáze generální opravy bude končit v květnu letošního roku.

„Práce na fasádě zatím probíhají podle plánu a bez komplikací. Náročná oprava zatím také nijak nenarušuje dopravu kolem Národního divadla ani hrací plán našich uměleckých souborů,“ říká Miroslav Růžička, zástupce technicko-provozního ředitele Národního divadla (ND). Projektovou dokumentaci vypracoval OMNIA projekt, celkové náklady rekonstrukce mají dosáhnout přibližně 79 milionů Kč bez DPH.

Voda, pára, abraziva

Vlastní generální oprava fasád byla zahájena touto první etapou, v rámci které bude opravena severní fasáda historické budovy ND a všechny balkony a terasy. Do poloviny července probíhaly doplňující restaurátorské průzkumy, jejichž účelem bylo ověřit a stanovit způsob čištění a úroveň vyčištění. Během prázdnin probíhala oprava hlavních vstupních dveří, zárubní a dalších truhlářských prvků v místech přístupných veřejnosti, aby tato činnost neomezovala provoz divadla v nové divadelní sezoně. Byly odstraněny staré nátěry a opravena drobná poškození. Odvezena a opravena byla také světla ve vstupním prostoru a na lodžii. V restaurátorských dílnách přitom současně probíhají repase, včetně výroby replik zámečnických konstrukcí.

Na rekonstrukci fasády se podílí i firma Kärcher, která podporuje restaurátorské práce svým know-how a poskytnutím čisticí techniky tak, aby mohly být z fasády divadla šetrně odstraněny nánosy nečistot poškozujících kámen. „Bezplatné zapůjčení vysokotlakých čističů s ohřevem, tryskacích systémů, mokro-suchých vysavačů a dalších přístrojů je vítaná pomoc a šance šetřit náklady,“ upozorňuje Růžička.

Během léta proběhly díky příznivému počasí v maximální možné míře bourací práce podlah na balkónech a terasách, kde jsou v současnosti pokládány nové hydroizolace a řemeslníci zahajují práce na pokládce kamenných dlažeb. K čištění kamenných fasád je používáno omytí tlakovou vodou, párou, chemické čištění a abrazivní metoda čištění, tedy tryskání za sucha a mokra velmi jemnou skelnou struskou. 

Poškozené části balustrád, sloupky a římsy byly vyměněny za kopie z přírodního pískovce. Kámen i omítky byly na exponovaných místech chemicky hydrofobizovány a následně retušovány tak, aby jejich barevný tón korespondoval se zbytkem fasády. Cílová úroveň vyčištění této i ostatních částí fasád ND je patrna na severní straně tamburu. 

Způsob čistění fasády

Bohatě zdobená fasáda Národního divadla vybudovaného v letech 1868 až 1881 v
novorenesančním stylu sestává převážně z pískovce a omítky. V letech 1977 až 1983 byla při první rekonstrukci fasáda vyčištěna a opatřena, jak se později ukázalo, neadekvátním akrylovým nátěrem, který bude v průběhu současného restaurování odstraněn. Od té doby se kromě toho na povrchu usadily také prach a biologické a emisní nečistoty. Černé, částečně velmi pevně ulpívající nečistoty a krusty nenarušují pouze vnější vzhled budovy, ale poškozují i substanci přírodního kamene.

Ve spolupráci s vlastníkem budovy, restaurátory a zástupci příslušného úřadu památkové péče provedli odborníci z firmy Kärcher před započetím restaurátorských prací testy a stanovili nejlepší metodu čistění. Na základě tohoto vyhodnocení se používá metoda suchého otryskávání a jako tryskací prostředek mletý skleněný prach s tvrdostí  6-7 stupnice tvrdosti Moh a velikostí zrn od 0,04-0,08 milimetru. Těžce přístupná místa na zdobných a uměleckých prvcích z kamene jsou ošetřena chemickým prostředkem pro odstraňování nátěrů a následně očištěna pomocí vysokotlakého čističe s ohřevem. Potřebné přístroje zahrnují rovněž tryskací systémy, mokro-suché vysavače. 

V posledních 30 letech se Kärcher sponzorsky podílel na celém světě na více než 90 projektech čistění historických památek. Tak byly například vyčištěny kolonády na náměstí sv. Petra v Římě, přes 3300 let staré Memnonovy kolosy v egyptském Luxoru, památník amerických prezidentů Mount Rushmore či socha Krista Spasitele v Rio de Janeiru. „Mezi tyto významné světové projekty bezpochyby patří spoluúčast na rekonstrukci fasády Národního divadla v Praze,“ dodává firma.

Petr Bayer

 

Odběr newsletteru

Aktuality

14.06.2022 Skypaper opět hlavním mediálním partnerem soutěže ČDS&T, vítěz bude znám v září

Již 19. ročník celostátní soutěže Česká dopravní stavba, technologie a výrazná inovace v dopravě (ČDS&T) otevřel své…

15.09.2020 Skypaper hlavním mediálním partnerem konference Chytrá a čistá mobilita

Dopravní trendy budoucnosti jsou hlavním tématem 7. ročníku konference Chytrá a čistá mobilita, která se uskuteční…

Archiv aktualit

Rychlé vyhledávání

Anketa

Fotogalerie

Fotogalerie

Kalendář akcí

«« červenec 2022 »»
 
po
út
st
čt
so
ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 

Kontakt

Petr Bayer
Jilemnického 2238
53002 Pardubice
Česká republika
mobil:+420 602 309 872
e-mail:bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz
 
 
O nás | Novinky | Newsletter | Akce | Památky | Personálie | Stavba | Kontakt | Skyscrapers | Rozhovor | KARIÉRA | Fotogalerie | Názory čtenářů | Pomáháme dětem | Partnerská sekce | GDPR | Akce