Samotné snižování nákladů firem není ani v době krize efektivní. „Hledejme inovace a zlepšujme služby pro zákazníky. A také najděme řešení pro zjednodušení stavebního řízení v České republice,“ říká Juha Kostiainen, Senior Viceprezident pro urbanistiku a korporátní vztahy finské nadnárodní společnosti YIT Corporation, která pod jménem YIT Stavo působí i v Česku.
Jaký je recept vzepřít se krizi ve stavebnictví?
Pouze škrtat investiční a stavební náklady nestačí. Na realitním trhu budou úspěšní ti, kdo v rámci své komplexní strategie dokážou nacházet inovace, poskytovat lepší služby pro zákazníky a zvyšovat efektivitu svých činností.“
Jak jste naznačil, co lze zlepšovat ve fázi územního a stavebního řízení?
Porovnáme-li situaci v mateřském Finsku se situací na českém trhu, je v ČR stavební řízení příliš složité a zdlouhavé. Ve Finsku hraje mnohem větší roli než v ČR velmi pečlivé územní plánování. Je zde na 300 municipalit, které musejí při plánování a územním řízení zohledňovat velmi přísné regule, takže celý proces může trvat až 10 let. Poté je však již samotné stavební řízení velmi krátké - má už spíše jen technický charakter - a umožňuje realizaci developerských projektů v krátkém čase, což nahrává rozvoji podnikatelského prostředí. Tímto směrem by podle mého názoru měla jít i Česká republika.
Co máte konkrétně na mysli?
Nepovažuji například za efektivní, aby bylo možné vznášet námitky proti realizaci developerských projektů ve všech stadiích řízení. Má rada proto zní: zjednodušte stavební řízení v Česku, zkraťte jej a zkvalitněte proces územního plánování.“
Jaké jsou trendy dalšího vývoje?
V souvislosti s pomalým ozdravováním ekonomiky na středoevropských trzích, kde působíme, očekáváme postupný růst i v segmentu stavebnictví a rezidenčního realitního trhu. To se samozřejmě příznivě promítne i do našich aktivit. V současné době máme například vyšší ziskovost na zahraničních trzích než v mateřském Finsku. Jen v ČR máme letos ve stadiu realizace tři velké projekty – KOTI Braník, KOTI Hyacint a KOTI Green Motol.
Vraťme se zpět k tomu, co dělá město městem…
„Uplynulé dekády byly svědkem suburbanizace, kdy se lidé za bydlením stěhovali pryč z měst, aby do nich každý den dojížděli za prací. Tento trend se nyní – ve Finsku stejně jako v České republice – začíná obracet. K tomu, aby nevznikala ´města duchů´, kde po pracovní době není žádný život, města musí být konkurenceschopnější. Uchovat si nejen to, co je dělá městem – infrastrukturu, nabídku obchodů, služeb i volnočasových příležitostí – ale přinášet svým potenciálním obyvatelům i něco navíc, aby se jim zde dobře bydlelo: lepší životní prostředí, nižší emise, více zeleně i lepší spolupráci veřejného a soukromého sektoru, kdy město bude vytvářet příznivé prostředí pro vznik kvalitních rezidenčních projektů.“
Petr Bayer
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |