Řadu projektů uskuteční v letošním roce společnost KF Development z holdingu Prosperita. „Po deseti letech přípravných prací jsme těsně před získáním změny územního plánu pro areál bývalého Nuselského pivovaru v Praze 4,“ říká prezident holdingu Miroslav Kurka.
Stavebnictví již několik let padá. Jaký vývoj očekáváte letos?
Rok 2013 se nebude moc lišit od loňského roku. Myslet si, že by se trend poklesu stavebních prací začal výrazně otáčet, by bylo přinejmenším odvážné.
Co chování investorů bude ovlivňovat?
Zejména stav ale také výhled ekonomiky u nás, potažmo v Evropě, míra zdanění a nálada investorů. Ale faktorů, které budou vše přímo či nepřímo ovlivňovat, je mnoho. Z mého pohledu bude jedním z nejdůležitějších výhled na evropský dotační cyklus 2014 až 2020. Podle jeho struktury a objemu se budou investoři rozhodovat o velkém množství projektů, které budou na dotacích závislé.
Mírné oživení může stavebnictví přinést také spuštění tzv. energetických štítku, s požadavkem na zkvalitňování energetických vlastností budov.
Jaké nové projekty chystáte vy?
Jsme těsně před získáním územní rozhodnutí na projekt Domova pro seniory a kulturního centra ve východočeském Žamberku a po deseti letech práce také těsně před získáním změny územního plánu na projekt přestavby bývalého Nuselského pivovaru v Praze 4. Jde o jeden z posledních, ne-li poslední velký pozemkový celek v širším centru města Prahy, vzdálený pouhých 10 minut chůze od Václavského náměstí.
Proto klademe důraz na kvalitní urbanistické a architektonické řešení celého území. Kompletní studii pro nás zpracovala architektonická kancelář Cigler Marani Architects, která patří mezi nejrenomovanější ateliéry v České republice a Evropě. V příštích letech zde vznikne originální celek, kde najdete byty, loftové byty, kanceláře, dostatek garážových stání, obchody, restaurace, ale také mnoho prostoru pro oddech a volný čas dospělých i dětí. V Nuslích v současné době také dokončujeme přípravy projektu přestavby sídla Českých vinařských závodů na multifunkční budovu, tedy kombinaci komerčních prostor a bytových jednotek k pronájmu.
V Olomouci jsme právě dokončili statické zajištění bývalého Měšťanského pivovaru, který bychom rádi přestavěli na kombinaci komerčních prostor v přízemí a převážně loftových bytů v nadzemních patrech. Jedná se o velice originální barokní stavbu z poloviny 18 století, takže ani nemusím zdůrazňovat, o jak ojedinělý projekt půjde, jak výjimečné prostory přímo v srdci Olomouce budeme moci našim budoucím zákazníkům nabídnout.
Orientujete se též na průmyslové nemovitosti?
Holding se zabývá také čistě firemní klientelou a v přípravě je několik hal a skladových prostor převážně v Brně, kde máme dceřiné firmy. Mezi hlavní nájemce patří koncern ABB, který tam neustále rozšiřuje svou působnost. V Otrokovicích zase realizujeme velkou investici firmy Mitas nebo třídírnu odpadů italské Remaq. Obsazenost našich hal se pohybuje mezi 90 až 95 procenty.
Vlastníme také areály v menších městech, jako jsou Písek či Hlinsko, jež ale vzhledem k menšímu zájmu o využití plánujeme spíše prodat.
Jaké nedávné projekty byly nejúspěšnější?
Rád bych vyzdvihnul zejména projekt Byty Horníkova v Brně, kde už bylo zkolaudováno, a který se prodává nadmíru dobře. Zahrnuje startovací i větší byty a ze 144 jich byla předána majitelům více než stovka.
Můžete porovnat, jaký typ developmentu má největší perspektivu?
Rezidenční development má svoje stálé místo na trhu, ale dnes už se může výrazně prosadit pouze skutečně kvalitní lokalita s perfektní sociální a obchodní infrastrukturou. Co se týče perspektivy, jednoznačně zde vidím velký prostor v rozvoji družstevního bydlení, o který je a bude velký zájem.
Je výhodnější stavět nový objekt či rekonstruovat starší?
To nelze jednoznačně říci. Rekonstrukce staršího objektu je jednoznačně dražší a složitější, na druhou stranu starší objekty bývají lépe umístěny, a pokud se rekonstrukce povede, je o takové prostory slušný zájem. Starší domy mají specifického ducha.
Přitahuje vás také možnost výstavby mrakodrapu a překonat například brněnský AZ Tower?
V současnosti o něčem takovém neuvažuji. S podobnými stavbami nemáme zkušenosti a po nějaké době se vždycky najde někdo, kdo udělá budovu ještě vyšší.
Jaké jsou největší překážky v naplňování všech těchto záměrů?
Kromě aktuálního poklesu koupěschopnosti obyvatel a poklesu průmyslových zakázek, jsou nevětší překážky také legislativní a politické.
Co by se tedy mělo hlavně zlepšit?
Jasně digitalizace většiny procesů souvisejících s územním a stavebním řízením. Nejde jen o čas a zjednodušení celého procesu, ale o to naše nešťastné a věčné papírování. Když nám architekti přinesou kompletní dokumentaci k projektu v několika pare, mám vždy pocit, že jsem se vrátil do dětských let, a máme zrovna na základní škole den sběru papíru.
V jakých podpůrných programech by stát mohl přidat?
Zdá se mi, že dotace jdou zejména na výstavbu zařízení, jako jsou golfové klubovny či výuková a kongresová centra. Tedy na věci stavěné na zelené louce a s možností samy si vydělat. Na druhou stranu na starší budovy, tím spíše památkově chráněné, nejsou dotace skoro žádné nebo vůbec žádné, pokud nechcete stavět muzeum, avšak podmínek od památkového ústavu je nespočet. Zde podpůrné programy selhávají.
Petr Bayer
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |