Na již zkonsolidovaný tuzemský trh logistických a průmyslových nemovitostí, jehož boom pokračuje, vstupuje nový aktér: mezinárodní developerská společnost Linkcity z francouzské skupiny Bouygues. Má ambice stát se „štikou v rybníce“, v němž doposud vládnou především velké ryby. Linkcity je však v tomto realitním segmentu aktivní i v dalších zemích. „Obdobně jako v ČR a na Slovensku nyní postupujeme i v Polsku, vracíme se do Rumunska,“ říká v rozhovoru pro magazín Skypaper generální ředitel Linkcity Czech Republic David Labardin.
Vaše developerské aktivity v Česku dosud směřovaly především do segmentu bydlení. Máte za sebou na 15 projektů s celkem více než tisícovkou bytů, postavili jste také hotel v centru Prahy. Proč jste se nyní rozhodli vstoupit i do oblasti průmyslových a logistických nemovitostí?
Důvod je jasný. Linkcity Czech Republic (dříve VCES Property Development) je členem stavebního koncernu VCES a mezinárodní developerské sítě Linkcity, která patří do skupiny Bouygues. V ČR působíme více než 10 let. Za tu dobu jsme měli dost času analyzovat, jakým směrem se vyvíjí realitní trh ve střední Evropě, jaké jsou jeho trendy a požadavky.
Česko zůstává ekonomickým tahounem regionu, výkon tuzemské ekonomiky si drží svou dynamiku, což se projevuje i v realitním sektoru. Vedle bydlení jsou to právě průmyslové a logistické nemovitosti, po nichž je v ČR největší poptávka. S ohledem na to, že VCES jako generální dodavatel disponuje více než 25letou zkušeností z výstavby průmyslových nemovitostí, od opravdu velkých provozů až po menší skladové haly, máme nyní v Linkcity skvělou příležitost toho využít.
Jak vám při přípravě a realizaci projektů průmyslových a logistických nemovitostí pomáhá zázemí francouzské skupiny Bouygues?
Bouygues je jedna z největších stavebních společností na světě, světový lídr v oblasti udržitelné a inovativní výstavby. Působí v 80 zemích světa a čerpá zkušenosti z více než 60leté tradice na trhu. Být součástí skupiny Bouygues pro nás znamená mít přístup k odborníkům ve všech oborech stavebních a elektrotechnických systémů a integrace technologického vybavení.
Hodně se dnes mluví o automatizaci a robotizaci v rámci tzv. čtvrté průmyslové revoluce. Iniciativu Průmysl 4.0 koneckonců schválila i vláda ČR. Díky zázemí a zkušenostem skupiny Bouygues jsme v Linkcity schopni přicházet s řešeními, které umožní nájemcům v našich výrobních a skladových halách, aby trend Průmyslu 4.0 naplňovali a posílili svou konkurenceschopnost.
V jakých lokalitách průmyslové a logistické projekty chystáte? Avizovali jste, že kromě ČR půjde i o Slovensko.
Pod značkou LiNK Logistic Industry probíhají v současné době přípravné práce na výstavbě tří logistických parků v blízkosti Hradce Králové, Olomouce a Nitry s celkem více než 180 000 m2 pronajímatelných ploch. Další stovky tisíc čtverečních metrů průmyslových a logistických nemovitostí jsme připraveni realizovat v následujících letech. Společnost Linkcity je však v tomto realitním segmentu aktivní i v dalších zemích: obdobně jako v ČR a na Slovensku nyní postupujeme i v Polsku, vracíme se do Rumunska. A samozřejmě řadu projektů připravují a rozvíjejí naši kolegové ve Francii.
Současný český trh logistických a průmyslových nemovitostí je stabilizovaný, stále dynamicky roste a je rozdělen převážně mezi velké hráče typu CTP, P3 či Panattoni. Jak se chcete na tomto trhu prosadit? Čím hodláte potenciální nájemce zaujmout?
Jak už jsem uvedl, segment logistických a průmyslových nemovitostí v regionu CEE stále roste: vždyť jen v ČR se loni pronajalo 1,3 mil. m2 a postavilo 662 000 m2. Spolu s tím rostou i požadavky nájemců – na lepší technologie, vyšší budovy, e-commerce. Přestože na českém a slovenském trhu působí řada velkých celoevropských a světových lídrů, jsme přesvědčeni, že máme co nabídnout.
Zakládáme si například na tom, aby u nás byli spokojeni nejen samotní nájemci, ale také jejich zaměstnanci. Abychom v rámci logistických a průmyslových parků vytvořili pro ty, kdo v nich pracují – ve výrobě, skladech i kancelářích – příjemné a zdravé pracovní prostředí. S dobrou dopravní dostupností autem, prostředky MHD nebo třeba i na kole. Právě toto může být pro nájemce klíčové, protože každý z nich v době nízké míry nezaměstnanosti v ČR musí o kvalifikovanou a loajální pracovní sílu tvrdě bojovat.
O metodice BIM, kterou využíváte u všech svých projektů, hovoříte jako o své konkurenční výhodě. V čem vidíte její přínos?
Přínosem této progresivní metodiky je efektivní vynakládání finančních prostředků, zlepšení kontroly stavebního procesu a vyšší kvalita výsledných objektů. A v neposlední řadě i efektivnější facility management: zahrnuje totiž veškeré informace o instalovaném vybavení, kdy se centralizují technická data a po celou dobu životního cyklu budovy jsou neustále aktualizována. Proto BIM v posledních letech postupně zavádíme u všech našich projektů za spoluúčasti všech zúčastněných stran: architektů a projektantů, dodavatelů i jejich subdodavatelů. V současné době jsme v další fázi vývoje metodologie BIM, aby její výhody mohli využívat i koncoví uživatelé budovy.
Zatímco v rezidenční výstavbě využívání virtuální reality nabídne budoucímu majiteli vizualizaci vedoucí k lepší představě o jeho bydlení, v industriálních a logistických projektech jsou nástroje obdobné: v rámci nabízených prostor umožní budoucímu nájemci vnímat jeho provoz, technologie a vybavení jako jeden celek. Díky tomu díky si dokáže lépe naplánovat, jak své prostory zorganizovat. BIM například umožňuje simulovat budoucí stav tak, abychom dokázali spočítat budoucí spotřebu energie v budově či detailně zanalyzovat potřeby na její vytápění a chlazení.
Boom trhu průmyslových a logistických nemovitostí ve střední Evropě pokračuje, na první pohled vše vypadá až idylicky. Neblíží se ale strmé tempo růstu tohoto segmentu již svému maximu? Neobáváte se vysoké konkurence a přehřátí trhu?
Velmi dobře si uvědomujeme, že nic netrvá věčně a že i trh průmyslových a logistických nemovitostí v regionu CEE se bude blížit saturaci. Nyní reagujeme na poptávku, která je stále velká. Požadavky a očekávání nájemců se ale mění a vyvíjejí. Proto jim velmi pečlivě nasloucháme, abychom se dokázali i v budoucnu jejich specifickým potřebám přizpůsobovat a uspokojovat je. Současný zdravý stav české ekonomiky nás nicméně utvrzuje v tom, že země chce nadále těžit se své dlouholeté průmyslové tradice a dále ji rozvíjet. To je dobrá zpráva i pro celý segment logistických a průmyslových nemovitostí a všechny jeho aktéry.
Petr Bayer
Na Galavečeru ve Fantově sále budovy Hlavního nádraží v Praze převzali oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Ve čtvrtek 8. června 2023 byli na Galavečeru v Městské knihovně v Praze oceněni soutěžící, kteří získali tituly a…
Co by nejvíce pomohlo ve vaší firmě překonat současné energetické potíže?
masívnější podpora obnovitelných zdrojů (soláry, větrníky...)Petr Bayer | |
Jilemnického 2238 53002 Pardubice Česká republika | |
mobil: | +420 602 309 872 |
e-mail: | bayer@skypaper.cz info@skypaper.cz |